Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. novembra 2005

Európa „hulí“ a šnupeNajčastejšie si marihuanového jointa doprajú Česi, ale „najdrogovejším“ národom Európy sú Briti.Zdieľať
  Vedú v spotrebe extázy aj kokaínu. Koks celkovo zaznamenáva u Európanov veľkú obľúbenosť a starý kontinent je momentálne najväčším trhom pre pašerákov s bielym práškom. Vyplýva to zo včera zverejnenej výročnej správy Agentúry EÚ pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) o stave drogovej problematiky v Európe, ktorá sa zameriava na ľudí vo veku od 15-34 rokov. Dokument  si všíma 25 členských krajín EÚ, Bulharsko, Rumunsko, Nórsko a Turecko.

Česi potvrdili povesť „huličského“ národa a s prehľadom vedú rebríček. Jointa si dá takmer štvrtina príslušníkov (22,1 percenta) spomenutej populačnej skupiny.
Naši západní susedia nedajú dopustiť ani na extázu. Diskotékovú drogu už minimálne vyskúšalo 5,9 % mladých Čechov. V tomto rebríčku im však o jedno percento zobrali prvenstvo Briti. Na ostrovoch poriadne „fičí“ aj kokaín. Sem-tam si šnupne
6,8 % Britov. Celkovo je koks v Európe veľmi populárny. Jeho zhabané množstvo sa v EÚ v období rokov 2002-2003 takmer zdvojnásobilo, zo 47 na 90 ton. Koľko kokaínu sa dostalo až ku konzumentom sa dá len predpokladať. Faktom však je, že asi desať percent všetkých žiadostí o liečbu v Európe sa momentálne spája s užívaním kokaínu.

Ako je to na Slovensku
l Za posledný rok užilo na Slovensku 7,5 percenta mladých ľudí vo veku 15-34 rokov kanabis.
l Necelé dve percentá užili extázu a asi 1,4 percenta kokaín. Spotreba heroínu u nás klesá.

(am, EMCDDA, TASR)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Fajčia viac „trávy“ ako cigariet (24. 11. 2005)
 Bez drogy sú roky, ale nevedia, či natrvalo (21. 11. 2005)nasledujúci článok >>
Pred nemocnicou zabili 30 ľudí
<< predchádzajúci článok
V Slovnafte je ďalšia kontrola

Európa „hulí“ a šnupe - diskusné fórum čitateľov