Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. novembra 2009

Európa ocenila Slovensko za budovanie slovensko-maďarských vzťahov



Vo štvrtok 12.11.2009 v Európskom parlamente Michal Polgár, viceprezident a Michal Kovács, čestný člen Euroatlantického centra prevzali z rúk podpredsedníčky Európskej komisie, Margot Wallström, ...



Zdieľať
BRATISLAVA 16. novembra (WN/PR) - Vo štvrtok 12.11.2009 v Európskom parlamente Michal Polgár, viceprezident a Michal Kovács, čestný člen Euroatlantického centra prevzali z rúk podpredsedníčky Európskej komisie, Margot Wallström, ocenenie za príspevok k rozvíjaniu aktívnej diskusie o Európskej budúcnosti. Cena bola udelená za slovensko-maďarský projekt Spoločný imperatív pre spoločnú budúcnosť prestížnym európskym mediálnym portálom EurActiv v kategórii akademická iniciatíva pri príležitosti 10. výročia založenia medzinárodnej mediálnej siete.


Euroatlantické centrum získalo ocenenie za iniciovanie projektu spomedzi 110 nominácií z 11 európskych krajín. Medzinárodná komisia vybrala spolu 7 laureátov v jednotlivých kategóriách. Ocenený projekt bol organizovaný v mestách Komárno a Komárom pri príležitosti 5. výročia vstupu Slovenska a Maďarska do EÚ a 60. výročia vzniku NATO. Stretnutie univerzitných študentov z oboch krajín bolo sprevádzané diskusiami na témy, ktoré Slovensko a Maďarsko zdieľajú. Symbolický akt otvorenia novej kapitoly vzájomných vzťahov pri moste spájajúcom slovenskú a maďarskú časť mesta demonštroval pripravenosť mladej generácie budovať vzťahy na nových základoch nezaťažených minulosťou.

Laureát mimoriadneho ocenenia EurActiv za európsku demokraciu, predseda Európskeho parlamentu, Jerzy Buzek uviedol: „...európska demokracia je o robení európskych politík stále bližších a dôležitejších pre občanov“. „Som hrdý na mladú generáciu zo Strednej Európy, ktorá nie len že je európska, no dokazuje tiež, že je schopná európsky aj myslieť“, uviedol v tejto súvislosti iniciátor projektu, Michal Kovács. Pre EurActiv ďalej vysvetlil, koncept projektu: „Európska idea nám dala neoceniteľný spojovací element pre našu budúcnosť. Mimovládne organizácie zo Slovenska a Maďarska zorganizovali podujatie. No čo je najdôležitejšie, mladá generácia z oboch krajín dokázala, že je schopná rozširovať cestu spolupráce a priateľstva po ktorej sa učíme kráčať.“

Kovács tiež vyzdvihol úlohu slovenskej diplomacie, ktorá svojím aktívnym úsilím umožnila preniesť mimovládnu iniciatívu pod oficiálnu vládnu záštitu ministrov zahraničných vecí Slovenska a Maďarska. Michal Polgár v odpovedi na otázky novinárov v danom kontexte zdôraznil, že „mladí ľudia sú schopní zanechať historické sentimenty a začať s čistým stolom, treba ich však inšpirovať a nechať pocítiť že nie sú sami a majú podporu vládnych i mimovládnych inštitúcii.“

Projekt Spoločný imperatív pre spoločnú budúcnosť bol organizovaný spolu s Maďarskou mládežníckou atlantickou radou a Zastúpením európskej komisie v SR za podpory Severoatlantickej aliancie, Západoslovenskej energetiky a.s. a magistrátov miest Komárno a Komárom.

Informácie poskytla Lucia Weinbergerová z Euroatlantického centra.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mutácie piatich génov zvyšujú riziko Parkinsonovej choroby
<< predchádzajúci článok
Prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk čakajú na mráz