Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. marca 2011

Európa, USA aj Japonsko zaznamenali výrazný pokles



Európsky akciový trh vo štvrtok klesol na najnižšiu úroveň od začiatku tohto roka, pričom nadol ho zatlačili problémy vyplývajúce zo zadlženosti niektorých európskych krajín a obavy o ...



Zdieľať
burza usa Foto: SITA/APBRATISLAVA 11. marca (WEBNOVINY) - Európsky akciový trh vo štvrtok klesol na najnižšiu úroveň od začiatku tohto roka, pričom nadol ho zatlačili problémy vyplývajúce zo zadlženosti niektorých európskych krajín a obavy o ekonomické zotavovanie. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 uzavrel nižšie o 1,1 % na úrovni 1 131,78 bodu. Trhom zatriaslo to, že ratingová agentúra Moody's znížila rating Španielska a upozornila, že by mohlo nasledovať ďalšie zníženie. Ratingovka uviedla, že reštrukturalizácia španielskych sporiteľní bude pravdepodobne stáť vyše dvakrát viac v porovnaní s vládnym odhadom, že to bude 20 mld. eur. Španielske banky BBVA a Santander si odpísali 1,7 % a 1,4 %. "Trh dúfa, že sa zväčší kapacita Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) a že lídri EÚ sa dohodnú na nákupe dlhopisov. To by mohlo priniesť na trh určitú úľavu," povedala Andrea Williamsová z Royal London Asset Management. Náladu na európskom akciovom trhu poškodili aj obavy o ekonomické zotavovanie po správe, že počet nových žiadateľov o dávky v nezamestnanosti v USA minulý týždeň vzrástol viac, ako sa očakávalo.


Americký akciový trh vo štvrtok klesol a index Dow Jones zažil najhorší deň za sedem mesiacov po správe o streľbe na demonštrantov v Saudskej Arábii, ktorá vyvolala obavy z nestability vo významnom ropnom regióne. Všetky tri hlavné americké indexy spadli pod svoj 50-dňový priemer. Priemyselný index Dow Jones stratil 1,87 % a uzavrel na úrovni 11 984,61 bodu, index Standard & Poor's 500 si odpísal 1,89 % a klesol na 1 295,11 bodu a technologický Nasdaq oslabil o 1,84 % na 2 701,02 bodu. Dow Jones vykázal najväčší pokles od 11. augusta. Najhoršie vo štvrtok dopadol energetický sektor a napríklad spoločnosť Exxon Mobil stratila 3,6 %. Na trh pôsobila aj správa o tom, že Čína za február vykázala nečakaný obchodný deficit, hoci analytici uviedli, že pravdepodobne ide o dočasný pokles. Počet nových nezamestnaných v USA minulý týždeň vzrástol o 26 tis. na sezónne upravených 397 tis. a americký obchodný schodok sa v januári zvýšil viac, ako sa predpokladalo. Okrem toho agentúra Moody's znížila rating Španielska a upozornila, že je možné ďalšie jeho zníženie.

Japonský akciový trh v piatok spadol na 5-týždňové minimum po tom, ako severovýchod krajiny zasiahlo masívne zemetrasenie s magnitúdou 8,9. Hlavný tokijský index Nikkei prišiel o 1,7 % a klesol na 10 254,43 bodu. Širší index Topix klesol tiež o 1,7 % a uzavrel na úrovni 915,51 bodu. Index Nikkei však bol slabí počas celého obchodovacieho dňa pre negatívny vplyv vývoja na Blízkom východe. Správy o streľbe na demonštrantov v Saudskej Arábii oživili obavy z nepokojov v krajine, ktorá je najväčším exportérom ropy na svete. Náladu na japonskom akciovom trhu zhoršilo aj oslabenie eura po tom, ako agentúra Moody's znížila rating Španielska.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Najvyšší súd rozhodol, že Vareha zostane vo väzbe
<< predchádzajúci článok
V 9. týždni vzrástli ceny pohonných látok, okrem LPG