Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. júla 2015

Europarlament odporučil jednotný lístok na cezhraničnú dopravu v EÚEuroparlament, archívne fotoZdieľať
Europarlament, archívne foto Foto: TASR/AP
Brusel/Štrasburg 7. júla (TASR) - Európsky parlament (EP) vyzval dnes členské štáty EÚ na prepojenie svojich informačných systémov o cestovných poriadkoch a operátorov na poskytovanie cezhraničných služieb plánovania ciest, pri ktorých sa využíva viacero druhov dopravy.


Podľa dnes schváleného nelegislatívneho uznesenia EP by integrovaný predaj cezhraničných lístkov použiteľných na viacero druhov prepravy prilákal viac cestujúcich do verejnej dopravy. Ak do roku 2020 nedôjde v tejto súvislosti k významnému pokroku, Európska komisia by podľa europoslancov mala iniciovať legislatívne opatrenia.

"Doteraz bolo príliš zložité, občas priam nemožné, zakúpiť si lístok na cezhraničnú cestu za predpokladu, že chcete využiť rôzne druhy dopravy, napríklad vlak a autobus," uviedol spravodajca uznesenia, nemecký europoslanec Dieter-Lebrecht Koch. Pripomenul, že v dnešnej modernej online dobe "musíme byť schopní vytvoriť integrovanejší cestovný lístok, ktorý by cestujúcim významne uľahčil život".

Poslanci zdôraznili výhody jedného cestovného lístka na takzvané multimodálne cesty, pri ktorých cestujúci využíva viacero druhov dopravy. Jednoduchosť a pohodlie nákupu multimodálnych lístkov prostredníctvom integrovaných systémov predaja priláka podľa nich do verejnej dopravy viac cestujúcich.

Dopravcovia a poskytovatelia služieb pre plánovanie ciest by podľa uznesenia EP mali rozvíjať vzájomnú spoluprácu a zamerať sa na vytváranie plánovačov multimodálnych cezhraničných ciest. Jednoduchý a prístupný komplexný prehľad o cestovných a dopravných údajoch v reálnom čase je podľa poslancov nevyhnutným predpokladom zavedenia systémov integrovaného predaja multimodálnych lístkov.

Parlament opätovne vyzval na prijatie Charty práv cestujúcich, ktorá by sa týkala všetkých druhov dopravy. Poslanci v tejto súvislosti požiadali Európsku komisiu, aby do konca roku 2017 predložila príslušný legislatívny návrh.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súkromné televízie dostali pokuty
<< predchádzajúci článok
Opustené vtáčie mláďa netreba hneď zachraňovať

Europarlament odporučil jednotný lístok na cezhraničnú dopravu v EÚ - diskusné fórum čitateľov