24hod.sk    Ekonomika

24. januára 2019

Europoslanci hovorili o finančných a daňových podvodoch na Slovensku



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 24. januára (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) z výboru pre finančnú trestnú činnosť, vyhýbanie sa daňovým povinnostiam a daňové úniky (TAX3) vo štvrtok doobeda diskutovali o situácii na Slovensku v spojitosti so situáciou okolo finančných podvodov a daňových únikov.


Poslanci si na diskusiu s názvom "Podozrenia z finančných podvodov, daňových únikov a vyhýbania sa daňovým povinnostiam na Slovensku", ktorá sa konala v kontexte minuloročnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, pozvali hostí zo Slovenska - šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petra Bárdyho, prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku, prokurátora Radovana Kajabu z Generálnej prokuratúry SR a zástupcov Finančného riaditeľstva SR Ladislava Hannikera a Ľubomíra Provazníka.

Výbor TAX3, ktorý bol založený na vyšetrenie daňových a finančných podvodov vnútri Európskej únie (EÚ), ukončí svoju činnosť o mesiac. Informácie, ktoré jeho členovia zozbierali počas ročného mandátu vrátane tých o situácii na Slovensku, europarlament vypracuje vo forme odporúčaní pre Európsku komisiu, aby prijala vhodné právne opatrenia týkajúce sa napríklad povinnej výmeny informácií na predchádzanie daňovým a finančným zločinom, aby sa zabránilo karuselovým podvodom a uľahčilo sa bilaterálnym dohodám medzi krajinami a aby došlo k rozšíreniu kompetencií Európskej prokuratúry (EPPO).

Pozvaní hostia predstavili situáciu na Slovensku. Bárdy informoval o práci Kuciaka a o podvodných kauzách s vratkami DPH či zneužívaním eurofondov a prepojení na taliansku mafiu a najvyššie vládne kruhy, políciu a prokuratúru, pričom spomenul aj vyšetrovanie káuz Ladislava Bašternáka a Mariana Kočnera a ich väzby na vplyvných ľudí v krajine. S upozornením, že Kočner, na ktorého kauzy sa Kuciak zameral, mal záujem nepohodlného novinára odstrániť.

Zástupcovia finančnej správy a prokuratúry opísali prácu oboch inštitúcií z hľadiska boja proti finančným a daňovým podvodom, spomenuli zavedenie kontrolného výkazu pre platičov DPH a akčné plány a opatrenia, ktoré boli prijaté, aj skutočnosť, že vďaka nim sa darí znižovať daňovú medzeru DPH a zvyšovať efektívnu daňovú sadzbu, čo v období rokov 2013 - 18 znamenalo vrátenie sumy vo výške 3,7 miliardy eur do rozpočtu SR.

Predstavitelia prokuratúry spresnili právny rámec, v ktorom v tejto oblasti konajú, zdôraznili, že zohľadňujú aj informácie, ktoré o podvodoch tohto druhu prinášajú médiá, a spresnili formy, ktorými podvodníci na Slovensku páchajú ekonomickú trestnú činnosť a podvody voči finančným záujmom EÚ. Prokurátor Žilinka pripomenul, že vlani bolo pre podvody na finančných záujmoch EÚ stíhaných na Slovensku 77 osôb. Dodal, že pri daňových trestných činoch presahujúcich sumu 6,65 milióna eur bolo v roku 2018 na Slovensku obvinených 93 osôb.

Europoslanci z viacerých politických frakcií EP sa zaujímali o viaceré súvislosti spojené s vraždou Kuciaka a jej vyšetrovaním, ale aj o "kauzu Donovaly", spojenú s menom Kočnera, a prepojenia na schránkovú firmu na Malte. Pýtali sa na aktivity talianskej mafie a drogovú stopu belgických kriminálnikov s talianskymi koreňmi, na možnosti spolupráce slovenských vyšetrujúcich orgánov s Europolom, na ochranu novinárov a oznamovateľov prípadov korupcie na Slovensku či spoluprácu s EPPO. Prokurátor Žilinka bol vyzvaný, aby objasnil pozadie úkladnej vraždy, ktorej terčom sa mal stať spolu s prvým námestníkom Generálnej prokuratúry SR Petrom Šufliarskym. "Je to chúlostivá záležitosť, nemôžem však poskytnúť viac informácií pre prebiehajúce vyšetrovanie," odpovedal Žilinka na pôde výboru TAX3.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/europoslanci-hovorili-o-financnych-a-danovych-podvodoch-na-slovensku-cl648686.html