Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. decembra 2013

Europoslanci odobrili liberalizáciu dovozu moldavských vín do EÚ



Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dnes na svojom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu schválili správu o autonómnych obchodných preferenciách pre Moldavskú republiku. ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Brusel/Štrasburg 10. decembra (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dnes na svojom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu schválili správu o autonómnych obchodných preferenciách pre Moldavskú republiku. Správa z europarlamentu poteší moldavských výrobcov vína.


Správa, ktorú predložil rumunský europoslanec Iuliu Winkler a ktorá bola schválená väčšinovým počtom 503 hlasov, zaisťuje liberalizáciu dovozu moldavského vína do priestoru EÚ. Ide o návrh, ktorý vypracovala Európska komisia (EK) v septembri, čiže krátko po tom, ako Rusko uvalilo embargo na dovoz vín z tejto krajiny.

Ruské embargo je vnímané ako reakcia Moskvy na snahy Moldavska tesnejšie spolupracovať s EÚ podpísaním asociačnej dohody a dohody o voľnom obchode.

Výbor EP pre medzinárodný obchod (INTA) už koncom novembra prijal správu poslanca Winklera o liberalizácii dovozu vína z Moldavska do EÚ a dnes rovnako zareagovala aj väčšina europoslancov.

Poslanec Winkler bol v roku 2011 tieňovým spravodajcom Európskej ľudovej strany vo Výbore INTA, kde presadzoval zvýšenie ročných kvót pre moldavské vína dovezené bez cla na 240.000 hektolitrov. Do septembra 2012 moldavskí vývozcovia využili vyše 50 % tejto kvóty.

Dnešné rozhodnutie poslancov EP o liberalizácii dovozu moldavského vína ešte musí byť formálne schválené Radou ministrov a následne zverejnené v Úradnom vestníku EÚ. Očakáva sa, že toto rozhodnutie nadobudne právnu platnosť od 1. januára 2014.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mandela spojil nepriateľov, Obama si podal ruku s Castrom
<< predchádzajúci článok
Slovenská ekonomika vzrastie za rok 2013 o 0, 9% HDP