Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. mája 2016

Europoslanci v rozprave s komisárom odmietli Nord Stream 2Projekt plynovodu Nord Stream 2 je v rozpore s cieľmi Energetickej únie, poškodzuje solidaritu medzi členskými štátmi EÚ a mal by byť posudzovaný z geopolitického i ekonomického ...Zdieľať
Foto: TASR/AP
Brusel/Štrasburg 10. mája (TASR) - Projekt plynovodu Nord Stream 2 je v rozpore s cieľmi Energetickej únie, poškodzuje solidaritu medzi členskými štátmi EÚ a mal by byť posudzovaný z geopolitického i ekonomického hľadiska. Tieto stanoviská uviedli poslanci Európskeho parlamentu (EP) počas diskusie s eurokomisárom pre energetiku a klímu Miguelom Ariasom Caňetem v pondelok (9.5.) večer v Štrasburgu.  


Viacero europoslancov zdôraznilo, že plynovod Nord Stream 2 je v rozpore s cieľmi EÚ o energetickej diverzifikácii a práve naopak, tento projekt by ešte viac zvýšil závislosť Európanov od jedného dodávateľa.

Časť poslancov poukázala na skutočnosť, že projekt Nord Stream 2 nie je odôvodnený ekonomicky a ani nepodporuje klimatické ciele EÚ a odráža iba geopolitické záujmy.

Väčšina poslancov požiadala Európsku komisiu, aby ukončila realizáciu projektu Nord Stream 2 len čo to bude možné.

Komisár Caňete pred europoslancami povedal, že tento projekt "pravdepodobne zmení aktuálny obraz trhu s plynom". Dodal, že exekutíva EÚ už skontaktovala nemecké orgány, aby jej boli oznámené všetky potrebné skutočnosti s cieľom komplexne vyhodnotiť tento projekt. Caňete zároveň zdôraznil, že právne predpisy EÚ musia byť použité vo všetkých aspektoch projektu Nord Stream 2, a že "všetky energetické projekty by mali byť v súlade s politikou Energetickej únie".EP vo svojej správe pripomenul, že projekt Nord Stream 2, ktorý má na starosti konzorcium vedené ruskou plynárenskou spoločnosťou Gazprom, má za cieľ vybudovať nové potrubia, ktoré by zdvojnásobili kapacitu už existujúceho plynovodného pripojenia Nord Stream z Ruska do severného Nemecka. Nová sústava plynovodu rovnako vedená pod Baltským morom by mala byť dokončená do konca roka 2019.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hutníci oddychujú prácou pre druhých
<< predchádzajúci článok
PLAVČAN: Sme na ceste, aby v roku 2018 stál Národný futbalový štadión

Europoslanci v rozprave s komisárom odmietli Nord Stream 2 - diskusné fórum čitateľov