Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. marca 2017

Europoslanec Goerens navrhuje pre Britov pridružené občianstvo EÚ



Európska únia by mala ponúknuť pridružené občianstvo tým občanom Spojeného kráľovstva, ktorí si chcú aj po brexite zachovať väzby na EÚ. Domnieva sa to luxemburský ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Brusel 6. marca (TASR) - Európska únia by mala ponúknuť pridružené občianstvo tým občanom Spojeného kráľovstva, ktorí si chcú aj po brexite zachovať väzby na EÚ. Domnieva sa to luxemburský europoslanec Charles Goerens, ktorý pred niekoľkými dňami podporil aj vznik europarlamentnej pracovnej skupiny Európski občania.


Goerens, ktorý je členom liberálov a demokratov v EP (ALDE), upozornil, že od vlaňajšieho novembra, keď svoju iniciatívu oznámil, dostal už niekoľko tisíc e-mailov od britských občanov, ktorí majú pocit, že v súvislosti s výsledkom referenda o brexite stratili svoju európsku identitu.

Aj preto je členom skupiny Európski občania, ktorá funguje naprieč celým politickým spektrom v EP a jej cieľom je skúmať, či britské ministerstvo vnútra obmedzuje práva občanov z iných členských krajín EÚ žijúcich v Británii ešte pred samotným brexitom.

"Som stále presvedčený, že EÚ by mala ponúknuť pridružené občianstvo tým, ktorí si chcú udržať vzťahy s Úniou. Je dôležité, aby EÚ bránila práva svojich občanov žijúcich v Británii pred akýmkoľvek diskriminačným správaním zo strany úradov," uviedol poslanec v správe pre médiá.

Goerens je zodpovedný za dodatok č. 882 - čiže pridruženého občianstva - k návrhu správy Európskeho parlamentu, ktorú zostavil vyjednávač EP pre brexit Guy Verhofstadt. Poslanec presadzuje názor, že EÚ by sa aj po brexite mala udržať blízke vzťahy s Britániou podľa modelu Švajčiarska, Nórska alebo Islandu.

Internetový spravodajský server EurActiv v staršom rozhovore s Goerensom upozornil, že jeho návrh naráža aj na kritiku, keď napríklad konzervatívny britský europoslanec Andrew Bridgen tento nápad označil za "pokus rozdeliť britských občanov do dvoch kategórií a oslabiť výsledok referenda".

"Európa nie je budovaná len na základe svojich členských štátov, je to aj o jej občanoch ako takých. To je dôvod, prečo som predstavil tento návrh. Nikdy, ani v tých najdivokejších snoch, by som nečakal také veľké ohlasy," priznal pre EurActiv.

Vysvetlil, že jeho návrh nie je zameraný na Britániu, ale na právny systém EÚ, pričom pridružené občianstvo by malo byť ponúknuté tým ľuďom, ktorí "sa cítia súčasťou európskeho projektu". Podľa jeho slov potenciálni žiadatelia z Británie budú musieť podpísať vyhlásenie, že budú dodržiavať európske myšlienky a základné európske hodnoty.

"Nemyslím si, že niekto ako Nigel Farage, ktorý urobil všetko pre to, aby dostal preč Spojené kráľovstvo z Európskej únie, sa bude uchádzať o takúto schému," skonštatoval Goerens.

Poslanec priznal, že návrh, aby Briti - tí, ktorí chcú - mohli byť občanmi Únie aj mimo politického názoru svojej domovskej krajiny, si vyžaduje zmenu základnej legislatívy EÚ, na čo je potrebný jednomyseľný súhlas všetkých vlád a parlamentov členských krajín EÚ.

"O tejto myšlienke by sa malo aspoň diskutovať. Návrh je už vonku a zaznamenal veľké odozvy. Nikdy v mojom politickom živote som nevidel ľudí tak nadšených za niečo a nedostal toľko podporných e-mailov zo zahraničia," opísal situáciu Goerens.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ceny ropy klesli, Čína znižuje svoj hospodársky rast
<< predchádzajúci článok
Pri útoku islamistov v Afganistane zahynuli štyria policajti