07. augusta 2015
Európska centrálna banka Foto: TASR/AP Frankfurt nad Mohanom 7. augusta (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) by mala zachovať svoj intervenčný program napriek tomu, že inflácia nespĺňa jej prognózy. Povedal to šéf-ekonóm Bundesbanky Jens Ulbrich v rozhovore pre agentúru Reuters.
Šesť týždňov trvajúci prepad cien ropy obmedzuje rast spotrebiteľských cien v eurozóne, čím ohrozuje júnové prognózy ECB a vyvoláva pochybnosti o účinnosti intervenčného programu v hodnote 60 miliárd eur mesačne. Cieľom tohto programu označovaného ako kvantitatívne uvoľňovanie (QE), ktorý ECB spustila v marci, bolo oživenie inflácie.
Ulbrich upozorňuje, že tempo rastu cien síce zaostáva za odhadmi, avšak ECB by sa mala zamerať na neustále zlešpovanie jadrovej inflácie, ktorá nezohľadňuje ceny energií a nespracovaných potravín.
"Tempo inflácie je mierne nižšie, než sme očakávali v júnovej prognóze. Došlo k tomu najmä pre opätovný pokles cien ropy. No jadrová inflácia stále smeruje nahor," povedal ekonóm nemeckej centrálnej banky.
ECB očakáva, že inflácia v tomto roku dosiahne 0,3 %, na budúci rok 1,5 % a v roku 2017 stúpne na 1,8 %. Minulý mesiac sa spotrebiteľské ceny v eurozóne zvýšili len o 0,2 %, čo je v porovnaní s júnom nezmenená hodnota a výrazne
"podliezli" prognózu ECB na úrovni 2 %. Jadrová inflácia však v júli vzrástla na 0,9 % z júnovej hodnoty 0,8 %.
Podľa Ulbricha najnovší pokles cien energií vyvolal najmä vzostup zásob ropy, avšak je veľmi pozitívny pre hospodársky rast v eurozóne, ktorá je čistým dovozcom ropy. Ekonóm Bundesbanky očakáva, že intervenčný program nákupu dlhopisov bude aj naďalej tlačiť ceny nahor a akékoľvek rozhodnutie o jeho ďalšom osude bude závisieť od toho, či sa ekonomické dáta odklonia od prognóz ECB.
ECB uviedla, že intervenčný program bude fungovať minimálne do septembra budúceho roka. Guvernér banky Mario Draghi ponechal otvorenú možnosť ďalšej finančnej podpory pre prípad potreby. I keď Bundesbanka patrila k oponentom programu, v posledných mesiacoch svoj postoj zmiernila.
"Je dôležité sledovať vývoj ekonomických dát v porovnaní s našimi očakávaniami. Reálne ekonomické indikátory a tempo inflácie sú stále blízko k júnovej prognóze," dodal Ulbrich.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR