Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. mája 2024

Európska komisia chráni peniaze Únie pred ich ohrozením aj na Slovensku, má viaceré možnostiPravidlá pre čerpanie prostriedkov Európskej únie sú jasne nastavené legislatívou. Európskej komisii z nej vyplýva úloha ...Zdieľať
gettyimages 905898542 676x451 2.5.2024 (SITA.sk) - Pravidlá pre čerpanie prostriedkov Európskej únie sú jasne nastavené legislatívou. Európskej komisii z nej vyplýva úloha ochrancu týchto peňazí a túto úlohu si aj v plnej miere plní. Pre agentúru SITA to uviedla vedúca tlačového oddelenia a hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludviková.


Reagovala tak na otázku o možnom ohrození či znížení ochrany finančných prostriedkov EÚ v SR po schválení viacerých sporných zákonov a rozhodnutí súčasnej slovenskej vlády. Napríklad v prípade Trestného zákona či zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry.

Viaceré možnosti na zjednanie nápravy


Pokiaľ Európska komisia odhalí nejaké nedostatky, má viaceré možnosti na zjednanie nápravy v rámci platnej legislatívy a dohôd.

„Zároveň treba dodať, že Európska komisia aj v prípade komplikácií či problémov s členskými štátmi komunikuje a pomáha im nachádzať efektívne riešenia,“ priblížila Ingrid Ludviková možnosti prípadného zastavenia, či obmedzenia zdrojov EÚ z tradičných eurofondov alebo z Plánu obnovy a odolnosti.

„V prípade plánu obnovy, na rozdiel od eurofondov, je pridelenie prostriedkov podmienené splnením konkrétnych cieľov a míľnikov, ktoré si štáty samé stanovili za účelom naštartovania obnovy a zlepšenia hospodárskej odolnosti v období po pandémii,“ vysvetlila rozdiel v postupe. Ako pokračovala, Európska komisia pred vyplatením prostriedkov v rámci plánu obnovy pozorne posudzuje napĺňanie cieľov a míľnikov.

Využívanie eurofondov


V súvislosti s 20. výročím nášho vstupu do EÚ sa Ingrid Ludviková vyjadrila aj k samotnému využívaniu eurofondov v SR z hľadiska rozvoja krajiny či znižovania regionálnych rozdielov.

„Slovensku sa vďaka prostriedkom EÚ podarilo úspešne realizovať stovky projektov, ktoré sú hmatateľné aj v každodennom živote Slovákov a Sloveniek. Rovnako vo veľkej miere pomáhajú zaostalejším regiónom dobiehať rozvinutejšie regióny a priblížiť sa k celoeurópskemu priemeru,“ uviedla.

SITA sa zaujímala aj o možné dôvody toho, prečo má SR dlhodobý problém s plynulým čerpaním eurofondov počas celého trvania programových období. Rozbieha sa pomaly, až po niekoľkých rokoch od ich začiatku, ako aj v súčasnom novom eurofondovom období na roky 2021 - 2027. A potom sa finišuje v závere obdobia v snahe dočerpať čo najviac zdrojov, aby neprepadli.

Princíp zdieľaného riadenia


Čerpanie prostriedkov z európskych fondov podľa Európskej komisie funguje na princípe zdieľaného riadenia.

„V rámci tohto nastavenia je zodpovednosťou členského štátu nastaviť si čerpanie tak, aby bolo čo najefektívnejšie, plynulé, dobre riadené a zároveň dodržiavalo pravidlá nastavené v EÚ. V procese tohto nastavovania Európska komisia samozrejme členským štátom pomáha a je k dispozícii poskytnúť potrebnú asistenciu,“ vysvetlila Ingrid Ludviková. Zároveň je podľa nej zodpovedná za dohliadanie na spôsob využívania týchto prostriedkov, ktoré sú koniec koncov peniazmi daňových poplatníkov z celej EÚ, najmä z krajín, ktoré sú čistými prispievateľmi do rozpočtu EÚ.


Zdroj: SITA.sk - Európska komisia chráni peniaze Únie pred ich ohrozením aj na Slovensku, má viaceré možnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ruské útoky na Ukrajinu doposiaľ zasiahli takmer dvetisíc kultúrnych objektov
<< predchádzajúci článok
Vytvorí sa nový elektronický register, bude slúžiť na evidenciu kandidátov vo všetkých druhoch volieb