Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. júna 2010

Európska komisia pokutovala oceliarsky kartelEurópska komisia (EK) v stredu informovala, že uložila pokutu v celkovej sume 518 mil. eur 17 výrobcom predpínacej ocele za to, že uzavreli kartelovú dohodu, ktorá sa týkala väčšiny ...Zdieľať
ocel Foto: SITA/AP

BRUSEL 30. júna (WEBNOVINY) - Európska komisia (EK) v stredu informovala, že uložila pokutu v celkovej sume 518 mil. eur 17 výrobcom predpínacej ocele za to, že uzavreli kartelovú dohodu, ktorá sa týkala väčšiny krajín EÚ a trvala 18 rokov. EK uviedla, že tieto podniky, medzi ktorými je aj najväčší svetový výrobca ocele ArcelorMittal, mali v rokoch 1984 až 2002 kartelovú dohodu týkajúcu sa cien a trhových podielov vo všetkých vtedajších štátoch EÚ okrem Británie, Írska a Grécka. Najväčšiu pokutu, a to 276 mil. eur, dostala firma ArcelorMittal, uviedla EK.

"Je prekvapujúce, ako taký významný počet firiem zneužíval takmer celý európsky stavebný trh takú dlhu dobu v oblasti takého dôležitého produktu. Bolo to takmer, ako keby konali v plánovanej ekonomike," uviedol eurokomisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia. EK uviedla, že oceliarske firmy stanovovali individuálne kvóty a ceny, rozdeľovali si klientov a vymieňali si citlivé obchodné informácie.

Rakúska oceliarska spoločnosť Voestalpine v stredu uviedla, že nikdy súčasťou cenového kartelu nebola, a potvrdila, že sa voči pokute zo strany EK odvolá. Slovenska sa kartelová dohoda netýkala.

SITA, Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na púť do Levoče mimoriadnym vlakom
<< predchádzajúci článok
Zmeny vo vrcholových orgánoch SPP

Európska komisia pokutovala oceliarsky kartel - diskusné fórum čitateľov