Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. septembra 2017

Európska komisia potvrdila Merkelovej slová o tureckom členstve v EÚ



Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas prejavu. Archívna snímka.



Zdieľať
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas prejavu. Archívna snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 4. septembra (TASR) - Konanie súčasnej tureckej vlády znemožňuje pristúpenie Turecka do Európskej únie. Uviedol to dnes hovorca Európskej komisie (EK) v nadväznosti na nedeľňajšie predvolebné televízne vyjadrenie nemeckej spolkovej kancelárky Angely Merkelovej, podľa ktorej by sa Turecko nemalo stať členom Únie.


Merkelová sa v televíznej debate s kandidátom nemeckých sociálnych demokratov Martinom Schulzom vyjadrila, že vinou množiacich sa sporov medzi Bruselom a Ankarou sa nečrtá "reálne členstvo Turecka v EÚ" a dodala, že si nemyslí, že k tomu vôbec niekedy dôjde. Podľa jej slov ide o to, kto sa rozhodne zmrazený prístupový proces skôr pozastaviť - či Únia alebo Turci.

Schulz, bývalý predseda Európskeho parlamentu, podľa EUobserver podotkol, že keby bol zvolený za nemeckého kancelára, vyzval by Európsku radu, aby ukončila prístupové rokovania s Tureckom, s krajinou, ktorá "je proti hodnotám EÚ".

Hovorca EK dnes v reakcii na Merkelovej slová pripomenul minulotýždňové vyhlásenie predsedu exekutívy EÚ Jeana-Clauda Junckera, že "Turecko podniká obrovské kroky smerom preč od Európy", čo znemožňuje pristúpenie tejto krajiny do EÚ.

Hovorca eurokomisie zároveň zdôraznil, že akékoľvek rozhodnutie zastaviť zdĺhavý proces prístupových rokovaní s Tureckom nezáleží od exekutívy EÚ, ale od Európskej rady, čiže od lídrov všetkých 28 členských krajín.

Turecko začalo rokovania o členstve v EÚ v roku 2005, po 12 rokoch sa však prístupové rozhovory ocitli na bode mrazu. Aj napriek tomu, že EÚ začiatkom roka 2016 sľúbila, že ich urýchli, ak vláda v Ankare zastaví masívny tok migrantov do Európy. K zmrazeniu rokovaní došlo zásluhou politického vývoja v Turecku po neúspešnom vojenskom prevrate z júla 2016, v období poznačenom príklonom k autoritatívnemu vládnutiu zo strany prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Krištáľové krídlo opäť hľadá výnimočné osobnosti na Slovensku
<< predchádzajúci článok
Zdravotnú poisťovňu chcú na Slovensku zmeniť desaťtisíce ľudí