Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

16. januára 2007

Európska komisia zatiaľ proti navýšeniu kvót CO2 pre Slovensko



Európska komisia (EK) na dnešnom rokovaní zatiaľ odmietla návrhy Slovenskej republiky, ktorá žiadala navýšenie kvót emisií CO2. Slovensko totiž nesúhlasí s novembrovým rozhodnutím EK, ktorým ...



Zdieľať

BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) - Európska komisia (EK) na dnešnom rokovaní zatiaľ odmietla návrhy Slovenskej republiky, ktorá žiadala navýšenie kvót emisií CO2. Slovensko totiž nesúhlasí s novembrovým rozhodnutím EK, ktorým znížila množstvo pridelených emisií CO2 pre Slovensko na roky 2008 až 2012 z navrhovaných 41,3 miliónov ton ročne na 30,9 milióna ton. Slovensko požadovalo od komisie navýšenie minimálne o 4,5 milióna tony. "Komisia tvrdí, že nemá umožnené meniť strop kvót, teda rozhodnutie smerom k Slovensku," uviedol to na dnešnej tlačovej besede minister životného prostredia Jaroslav Izák. Ako dodal, slovenská delegácia odcestuje ešte tento týždeň na technické rokovanie do Bruselu, kde opätovne komisii predloží spresnené podklady o tom, že podstatné zníženie kvót môže mať negatívny vplyv na rozvoj hospodárstva SR v období 2008 až 2012.

Podľa ministra Európska komisia pochybila pri posudzovaní slovenského plánu tým, že nezohľadnila viacero zásadných vecí. Ide najmä o odstavenie dvoch blokov jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice, z ktorých jeden už bol odstavený 31. decembra minulého roka a druhý príde na rad v decembri 2008. Celkové odstavenie predstavuje zníženie energetickej bilancie pre Slovensko vo výške 880 MWh, čo predstavuje výrazné zníženie energetického potenciálu. Výpadok výroby elektrickej energie z tohto zdroja sa bude nahrádzať aj zvýšeným výkonom existujúcich a prípadných nových elektrární, ktoré používajú fosílne palivo. "Spôsobí to nerovnomerné zvýšenie emisií po roku 2006 a 2008, ktorý komisia nezohľadnila. Zníženie podielu výroby elektriny z jadrovej energie tiež negatívne ovplyvňuje celkovú uhlíkovú náročnosť slovenskej ekonomiky. Tento dôsledok tiež nebol do celkového množstva zahrnutý.

Podľa ministra sa pri rozhodnutí EK nebral do úvahy vysoký hospodársky rast SR, ktorý predpokladá nárast výroby. Sporné je tiež rozhodnutie EK vo vzťahu k limitom pre najväčšieho výrobcu ocele na Slovensku, a to U. S. Steel Košice. "Rovnako sme sa ohradili aj voči tomu, že EK zobrala ako referenčný rok rok 2005 (prvé obdobie alokačného plánu). Tento rok bol aj vzhľadom na klímu dosť teplý a preto aj emisie CO2 boli neporovnateľne nižšie ako v predchádzajúcich rokoch," konštatoval Izák. Ako dodal, verí, že komisia bude brať tieto pripomienky do úvahy.

"Hoci sa Európa snaží o svetové líderstvo v snahe v znížení emisií skleníkových plynov, nemalo by to byť na úkor niektorých krajín a ich hospodárskeho rastu," myslí si minister. Ako dodal, SR už začala s prípravami prípadného podania žaloby a prípadného riešenia tejto situácie súdnym sporom. Vláda by sa týmto problémom mala zaoberať 24. januára na svojom zasadnutí. "Dôležité je však to, ako dopadne technické rokovanie v Bruseli," uviedol Izák. Ak nedôjde k dohode o navýšení kvót, Slovensko pravdepodobne podá žalobu na Európsky súdny dvor, musí to však urobiť do dvoch mesiacov od rozhodnutia, teda do 29. januára 2007.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sudca podal trestné oznámenie na Lipšica i Palka
<< predchádzajúci článok
Exminister privatizácie Peter B. a exšéf FNM Štefan G. nevinní