Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. septembra 2019

Európska ľudová strana má 3 nových členov, vrátane SPOLU zo SRMiroslav Beblavý, archívna snímka.Zdieľať
Miroslav Beblavý, archívna snímka. Foto: TASR Marko Erd
Brusel 10. septembra (TASR) - Slovenská politická strana SPOLU — občianska demokracia sa v utorok na pôde Európskeho parlamentu (EP) stala plnohodnotným členom najsilnejšej európskej politickej skupiny — Európskej ľudovej strany (EPP). Na utorňajšom zasadnutí v Bruseli o tom jednomyseľne rozhodlo politické vedenie EPP.


Politické grémium EPP sa na dvojdňovom zasadnutí v Bruseli (9.-10.9.) venovalo politickému vývoju v európskych členských štátoch, nadchádzajúcej Európskej komisii, prioritám Európskeho parlamentu a prípravám nadchádzajúceho kongresu EPP v Záhrebe (20.-21.11.).

Predstavitelia EPP zároveň privítali rozšírenie svojich radov, keď okrem SPOLU, ktoré získalo plné členstvo, štatút pridruženého člena dostala Bosniacka strana z Čiernej Hory a štatút pozorovateľa má strana Európska solidarita z Ukrajiny.

Na podujatí sa zúčastnil aj predseda SPOLU Miroslav Beblavý, ktorý po potvrdení plného členstva v EPP uviedol, že jeho strana si želá "prelomovo zmeniť" situáciu na Slovensku, na čo potrebuje silných partnerov, priateľov a spojencov v spoločnej Európe. Prijatie do rodiny EPP za menej ako dva roky po vzniku SPOLU považuje za ocenenie práce celého tímu a členov vo všetkých častiach Slovenska.

SPOLU podľa Beblavého ukázala, že je skutočnou politickou stranou, ktorú berú vážne aj v Európe. "Pomôže nám to v snahe zvíťaziť v budúcoročných parlamentných voľbách," konštatoval Beblavý.

Predseda SPOLU sa osobitne poďakoval poslancovi Európskeho parlamentu Ivanovi Štefancovi z KDH, ktorý je šéfom slovenskej delegácie EPP v europarlamente, a zástupcom ostatných slovenských strán v skupine európskych ľudovcov, ktoré podporili členské ambície SPOLU. "Naša úzka spolupráca s KDH nemá už len národný, ale oficiálne aj európsky rozmer," dodal Beblavý.

Poslanec Európskeho parlamentu za stranu SPOLU Vladimír Bilčík povedal, že prijatím do frakcie EPP sa zavŕšilo približne ročné úsilie o členstvo zvýraznené víťazstvom koalície PS/SPOLU v európskych voľbách v máji tohto roka.

"SPOLU sa otvárajú nové možnosti ovplyvňovať celoeurópske politiky cez najsilnejšiu frakciu Európskeho parlamentu," uviedol Bilčík s tým, že s ďalším europoslancom zo SPOLU Michalom Wiezikom budú "poctivo pracovať" na tom, aby túto šancu naplno využili.

Do rodiny EPP zo Slovenska patria strany KDH, SMK a Most-Híd. Do svojho zániku patrila k ľudovcom aj SDKÚ.spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dodávky lietadiel Boeingu v auguste medziročne padli o 72 %
<< predchádzajúci článok
Babiš vychvaľuje podpredsednícky post v EK pre Jourovú, ekonómovia nie

Európska ľudová strana má 3 nových členov, vrátane SPOLU zo SR - diskusné fórum čitateľov