Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. novembra 2006

Európska únia musí byť atraktívnym partnerom pre všetkých



Európska únia (EÚ) musí byť atraktívnym partnerom pre všetkých, uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi eurokomisár pre oblasť vzdelávania, odbornej prípravy, kultúry a viacjazyčnosti Ján ...



Zdieľať

BRATISLAVA 20. novembra (WEBNOVINY) - Európska únia (EÚ) musí byť atraktívnym partnerom pre všetkých, uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi eurokomisár pre oblasť vzdelávania, odbornej prípravy, kultúry a viacjazyčnosti Ján Figeľ, keď poukazoval na značné zaostávanie EÚ za USA a Japonskom v oblasti aplikovaného výskumu. Figeľ dnes hodnotil a rekapituloval činnosť Európskej komisie (EK) za posledné dva roky. Členom EK, ktorej predsedá José Manuel Barroso, je Figeľ od 22. novembra 2004.

Od začiatku sledovaného dvojročného obdobia patrí hospodársky rast a zvyšovanie zamestnanosti medzi základné ciele EK, ktorá okrem iného dala nový impulz Lisabonskej stratégii v týchto oblastiach na všetkých úrovniach v EÚ. Prepracovala pakt stability a rastu tak, aby zosúladila fiškálnu zodpovednosť so zavádzaním ekonomických reforiem, zasadila sa o politickú dohodu pri schvaľovaní smernice o poskytovaní služieb, vytvorila Európsky globalizačný fond určený na odstránenie následkov globalizácie.

Medzi oblasťami svojho portfólia Ján Figeľ vyzdvihol dosiahnutie dohody o komunitárnych programoch v oblasti celoživotného vzdelávania, kultúry, mládeže a občianskej spoločnosti, na ktoré EÚ vyčlenila viac ako 8,5 miliardy eur. Ján Figeľ je prvým eurokomisárom v 50-ročnej histórii EK, ktorý dostal za úlohu spravovať oblasť viacjazyčnosti ako politický problém. Vyzdvihol politickú vôľu prezidentov a premiérov členských krajín EÚ, ktorí sa na októbrovom summite vo fínskom Lahti dohodli na vytvorení Európskeho technologického inštitútu. Práve prostredníctvom neho sa má v EÚ vytvoriť priaznivejšie prostredie pre využívanie výsledkov výskumu do praxe a pre rozvoj kvalifikácie. Únia sa už 20 rokov nevie dohodnúť na tom, ako zadefinovať patent spoločenstva. Veľkosťou objemu prostriedkov vynaložených na rozvoj vedy a výskumu zodpovedajú budúcim požiadavkám iba britské univerzity Oxford a Cambridge a niekoľko švajčiarskych, zvyšok predstavuje priemer alebo hlboký podpriemer. Pod priemerom únie je v tomto smere Slovensko, ktoré vynakladá na vedu a výskum iba 0,6 % HDP, kým EÚ sa zaviazala, že do konca dekády zvýši príspevok do tejto oblasti na 3 % HDP. Problémom EÚ je podľa Figeľových slov chýbajúca finalizácia projektových úloh, na čom profitujú USA, ktoré doťahovanie výskumných úloh do konca finančne podporujú. Napríklad nosiče CD a MP3 vynašli v Európe, koncovku však zvládli Američania, dodal Figeľ. Európsky technologický inštitút nemá byť investíciou na zelenej lúke, ale nový systém spoločných podnikov medzi univerzitami, výskumom a podnikmi, aby sa viac darilo kreativite a výskum sa viac priblížil praxi, čo sa v súčasnosti v EÚ darí len málo.

Súčasný stav v EK, keď počet komisárov zodpovedá počtu krajín v EÚ, už nebude dlho trvať, upozornil Figeľ. Po prijatí Bulharska a Rumunska sa nasýti absorpčná schopnosť EÚ vzhľadom na podmienky, ktoré zakotvuje zmluva z Nice. V roku 2009 nastúpi do funkcie nová EK s redukovaným počtom komisárov. Ich počet bude zrejme tvoriť dve tretiny počtu členských krajín EÚ, formula ďalšieho fungovania EK po roku 2009 zatiaľ určená nie je. Nové medzníky EÚ by sa mali pomenovať počas nemeckého predsedníctva EÚ v prvej polovici roku 2007, predovšetkým v marci, keď si únia pripomenie 50. výročie prijatia Rímskej zmluvy, ktorá dala základ vzniku Európskeho hospodárskeho spoločenstva. Pokračovanie v ústavnej reforme EÚ je jedným z hlavných cieľov, ktoré chce Nemecko sledovať počas svojho šesťmesačného predsedníctva.

SITA,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Záhreb verí, že pozvánku do NATO dostane v roku 2008
<< predchádzajúci článok
Podľa Mikloša vláda zhorší fungovanie zdravotníctva