17. augusta 2025

17.8.2025 (SITA.sk) - Viacerí európski lídri sa pripoja k ukrajinskému prezidentovi
Volodymyrovi Zelenskému počas jeho pondelkovej návštevy Washingtonu, v rámci ktorej sa bude snažiť ukončiť ruskú inváziu. Udeje sa tak v nadväznosti na piatkovú schôdzku na Aljaške medzi prezidentmi USA a Ruska -
Donaldom Trumpom a
Vladimirom Putinom.
Trump po samite s Putinom upustil od požiadavky na okamžité prímerie, čo vyvolalo obavy medzi európskymi spojencami Ukrajiny. Európski lídri, vrátane predsedníčky Európskej komisie
Ursuly von der Leyenovej, nemeckého kancelára
Friedricha Merza, francúzskeho prezidenta
Emmanuela Macrona, talianskej premiérky
Giorgie Meloniovej, fínskeho prezidenta
Alexandra Stubba a britského premiéra
Keira Starmera, sa snažia presvedčiť Trumpa o potrebe rýchleho mierového riešenia.
Von der Leyenová uviedla, že Zelenskyj sa v nedeľu zastaví v Bruseli. Na stretnutí sa online zúčastnia aj ostatní európski lídri. Šéfka Komisie sa o deň neskôr chystá so Zelenským do Bieleho domu. Pocestujú aj Meloniová a Stubb, ktorí si s Trumpom dobre rozumejú, tiež Merz, Starmer a generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO)
Mark Rutte.
Zdroj: SITA.sk - Európski lídri sa pripoja k Zelenskému vo Washingtone na rokovaniach s Trumpom o Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.