Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. marca 2018

Európsky semester: Jedenásť krajín EÚ čelí nerovnováham



Európska komisia (EK) v stredu v rámci zimného balíka pre európsky semester zverejnila ročnú analýzu hospodárskej a sociálnej situácie v členských štátoch EÚ ...



Zdieľať
Valdis Dombrovskis Foto: TASR/AP/Yves Logghe
Brusel 7. marca (TASR) - Európska komisia (EK) v stredu v rámci zimného balíka pre európsky semester zverejnila ročnú analýzu hospodárskej a sociálnej situácie v členských štátoch EÚ vrátane pokroku pri vykonávaní odporúčaní pre jednotlivé krajiny a posúdenia možných nerovnováh.


Podpredseda EK Valdis Dombrovskis, zodpovedný za finančnú stabilitu, finančné služby a jednotu kapitálových trhov pred novinármi v Bruseli uviedol, že európske hospodárstvo výrazne rastie a pozitívny hospodársky výhľad je spojený so zlepšením trhu práce a sociálnej situácie. Tento stav odzrkadľujú reformy vykonané členskými štátmi v posledných rokoch.

"Silné ekonomiky sú tie, ktoré riešia svoje slabosti dokonca aj v dobe, keď ekonomika rastie," opísal situáciu Dombrovskis. Spresnil, že ekonomika EÚ rastie najrýchlejším tempom za posledných desať rokov.

Zverejnených 27 správ o členských štátoch (okrem Grécka, ktoré je súčasťou stabilizačného podporného programu) poskytuje každoročnú analýzu EK o hospodárskej a sociálnej situácii v členských štátoch. Analýza poskytne členským štátom základy na vypracovanie svojich ročných národných programov (do polovice apríla) a tie spolu s národnými správami budú v máji základom návrhov eurokomisie na ďalšie kolo špecifických odporúčaní pre jednotlivé krajiny Únie.

EK v prípade Slovenska uviedla, že pozitívny ekonomický vývoj ponúka šancu na riešenie zostávajúcich štrukturálnych problémov a zvyšuje potenciál ďalšieho rastu. Riešenie dlhodobých nedostatkov v oblasti začleňovania na trh práce, vzdelávania, zdravotnej starostlivosti, lepšej verejnej správy a boja proti korupcii by mohlo byť vhodným transformačným krokom pri čo najlepšom využití produktívneho potenciálu Slovenska a verejných prostriedkov.

Komisia vlani v novembri začala hĺbkové prehodnocovanie 12 členských štátov s cieľom zistiť, či prekonávajú makroekonomickú nerovnováhu a aby posúdila závažnosť nerovnováh. Exekutíva EÚ dospela k záveru, že 11 z 12 skúmaných členských štátov čelí buď nerovnováhe, alebo nadmerným nerovnováham.

Nadmerná hospodárska nerovnováha hrozí Cypru, Chorvátsku a Taliansku. Nerovnováhe sú vystavené Bulharsko, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Nemecko, Portugalsko, Španielsko a Švédsko. Slovinsko ako posledné zo skúmanej 12-člennej skupiny nie je vystavené žiadnej ekonomickej nerovnováhe.

Podľa eurokomisára pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierra Moscoviciho krajiny EÚ, ktoré trpia makroekonomickou nerovnováhou, sú zraniteľné v prípade hospodárskych šokov. Pripomenul, že nerovnováhy sú upravované vďaka prebiehajúcim reformám a oživeniu hospodárstva, čo posilní celú Európu. Ocenil najmä pokrok dosiahnutý v Bulharsku, Francúzsku, Portugalsku a Slovinsku voči situácii z minulého roka. Komisia však vo svojej analýze zdôraznila, že Bulharsko a Portugalsko musia vyvinúť ďalšie úsilie na dosiahnutie udržateľnej korekcie nerovnováh.

Prvýkrát sa v špecifických správach o členských krajinách venuje pozornosť presadzovaniu priorít Európskeho piliera sociálnych práv vyhláseného v novembri 2017. Komisia sa osobitne zamerala na analýzu výziev v oblasti zručností a na to, ako fungujú siete sociálnej bezpečnosti na vnútroštátnej úrovni.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na zbernom dvore v Piešťanoch pribudne kompostáreň
<< predchádzajúci článok
V Klube umelcov predstavujú Čínu študenti Konfuciovho inštitútu