Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. augusta 2017

Exodus pracovnej sily z EÚ ohrozuje potravinárske odvetvie v Británii



Takmer polovica podnikov v britskom potravinárskom odvetví uviedla, že ich zamestnanci z Európskej únie (EÚ) uvažujú o odchode pre neistotu spojenú s brexitom. Ukázal to ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Londýn 24. augusta (TASR) - Takmer polovica podnikov v britskom potravinárskom odvetví uviedla, že ich zamestnanci z Európskej únie (EÚ) uvažujú o odchode pre neistotu spojenú s brexitom. Ukázal to najnovší prieskum medzi spracovateľmi potravín na britských ostrovoch na objednávku Food and Drink Federation.


Potravinári tvoria pritom najväčšiu skupinu v rámci výrobných podnikov v Británii a sú závislí od pracovnej sily z EÚ. Diskusia o vplyve brexitu sa pritom doteraz zameriavala najmä na jeho dôsledky pre automobilový a letecký priemysel.

Až 47 % podnikov, ktoré zásobujú Britániu potravinami - od fariem, cez výrobcov potravín až po supermarkety a reštaurácie, v prieskume povedalo, že ich pracovníci v EÚ zvažujú svoju budúcnosť na ostrovoch. To je priamy dôsledok referenda, v ktorom Briti v júni 2016 rozhodli o vystúpení svojej krajiny z EÚ. Takmer tretina zo 627 firiem, ktoré sa zapojili do prieskumu, uviedla, že časť ich zamestnancov z EÚ už odišla.

Fakt, že britské hospodárstvo v tomto roku prudko spomalilo, jasne ukázali štatistiky. Ale dôkazy o tom, že hlasovanie o brexite má vplyv na trh práce, sú menej jasné.

Podľa oficiálnych údajov z minulého týždňa počet ľudí narodených v EÚ a pracujúcich v Británii v 2. štvrťroku 2017 vzrástol, ale len o 1,6 %, čo je najslabší nárast za sedem rokov.

"Náhly pokles počtu pracovníkov z EÚ, ktorí budú mať nárok na prácu v Británii aj po brexite, by viedol k výraznému narušeniu celého potravinového reťazca," povedal Andrew Opie z britského združenia maloobchodu. Dodal, že to bude mať dôsledky na dostupnosť aj ceny potravín v Británii.

Zhruba pätina, teda 20 %, z 2 miliónov občanov EÚ pracujúcich v Británii je zamestnaná v potravinárskom odvetví.

Tridsaťšesť percent podnikov v prieskume skonštatovalo, že ich firmy by neboli životaschopné bez prístupu k pracovnej sile z EÚ.

Britská premiérka Theresa Mayová v tejto súvislosti vyhlásila, že vláda zaručí práva občanov EÚ, ktorí už majú pobyt v Británii, ale detaily budúceho imigračného systému sú stále nejasné.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rusko: Spoliehanie sa USA na silu v Afganistane nebude fungovať
<< predchádzajúci článok
VšZP sa zatiaľ so Zdravitou nedohodli na zmluvách, rokovania pokračujú