Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. novembra 2015

Expert o páde lietadla: Džihádisti vraveli, že na Sinaji sa čosi stane



Časť vraku lietadla.



Zdieľať
Časť vraku lietadla. Foto: TASR/AP
 
Brusel 3. novembra (TASR) - Posolstvo od džihádistov z Islamského štátu (IS) v súvislosti so zodpovednosťou za haváriu ruského lietadla na Sinaji netreba podceňovať. Džihádisti totiž do dnešného dňa nikdy netvrdili, že spáchali niečo, čo naozaj neurobili. Pre belgickú televíznu stanicu RTBF to dnes uviedol francúzsky novinár a špecialista na Islamský štát Wassim Nasr.

 

"Ide o oficiálnu deklaráciu odnože Islamského štátu na Sinaji. Ide o rovnaké kódy ako pri všetkých ich ostatných vyhláseniach," uviedol reportér stanice France24 pre belgickú televíziu. Nasr upozornil, že kanály, cez ktoré bola správa odoslaná, dosvedčujú jej pravosť.

Odborník na IS zároveň pripomenul, že už niekoľko týždňov džihádisti z tohto zoskupenia hovoria, že na Sinaji sa niečo stane.

Podľa jeho slov pokiaľ ide o možné scenáre havárie ruského lietadla, príčinou nemusí byť vyslovene raketa zem-vzduch. Upozornil, že skupina islamistov operujúca na polostrove Sinaj v Egypte má schopnosť získať rakety zem-vzduch, ale je tiež možné, že v podpalubí lietadla bol umiestnený granát alebo bol zámerne spôsobený prudký únik tlaku. "To sa dá oveľa ľahšie zorganizovať," uviedol Nasr.

Francúzsky novinár pripustil, že možno spochybniť pravdivosť komunikačných prvkov Islamského štátu, zároveň však upozornil, že do dnešného dňa sa džihádisti z tohto zoskupenia nikdy neprihlásili k niečomu, čo naozaj nespáchali.

"Sú veľmi vyberaví, čo sa týka ich komunikácie. Nie je to oportunizmus, lebo vedia, že majú veľmi obmedzený mediálny priestor, najmä na internete. A tak sa snažia dodržiavaním reality potešiť svoje publikum," skonštatoval Nasr.

RTBF pripomenula, že skupiny džihádistov bojujúce proti egyptským vládnym silám, ktoré operujú na Sinaji, vznikli už v 90. rokoch minulého storočia. Tieto skupiny prisľúbili vernosť Islamskému štátu, čo znamená, že sú pod velením centrálnej vlády IS - podobne ako aj moslimská radikálna skupina Boko Haram so sídlom v severovýchodnej Nigérii, ktorá však pôsobí aj v Čade, Nigeri a Kamerune.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V budúcom roku pribudne v Košiciach letecká linka do Nemecka
<< predchádzajúci článok
Kaliňák vníma pokarhanie policajta ako dostatočný trest, opozícia nie