Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. júna 2010

EXPERTI: Špionážna kauza pripomína lacnú paródiuNajnovšia kauza súvisiaca so zatknutím 10 ruských špiónov na pôde Spojených štátov pripomína podľa niektorých odborníkov na spravodajské služby lacný ...Zdieľať
spionaz Foto: Ilustračné foto: gizmodo.com

WASHINGTON 30. júna (WEBNOVINY) - Najnovšia kauza súvisiaca so zatknutím 10 ruských špiónov na pôde Spojených štátov pripomína podľa niektorých odborníkov na spravodajské služby lacný špionážny thriller, rozhodne však svedčí o tom, že špionáž je aj po skončení studenej vojny stále veľkou hrozbou pre USA. "Rusko pokračuje v špionáži v USA," povedal pre agentúru AFP bezpečnostný analytik Ariel Cohen. Kauza pripomína "paródiu na Le Carrého knihy zo 70. rokov," uviedol v narážke na jedného z najpopulárnejších britských spisovateľov Johna Le Carrého. Cohen však tvrdí že, keďže okolnosti prípadu naznačujú "slabú sofistikovanosť" zadržaných agentov, môže ísť len o odvrátenie pozornosti alebo pokus o odhalenie oveľa závažnejšieho prípadu ruskej špionáže v USA.

Fred Burton, bývalý spravodajský agent, ktorý v súčasnosti pôsobí ako bezpečnostný analytik vo firme Stratfor, si zase myslí, že odhalení agenti boli pravdepodobne veľmi blízko k získaniu "kľúčových informácií". "FBI sa len tak nezobudila v nedeľu ráno s tým, že ide dať týchto chlapíkov dole," povedal pre AFP. "Jednoznačne išli po niečom hodnotnom," pokračoval a dodal: "Vidím to ako veľmi sofistikovanú ruskú ilegálnu operáciu." Celkovo je však podľa odborníkov zatiaľ ťažko posudzovať závažnosť celej kauzy, keďže oficiálni predstavitelia o nej zatiaľ zverejnili relatívne málo informácií.

Úrady v Spojených štátoch v pondelok informovali o zatknutí 10 osôb, ktorých obvinili zo špionáže v prospech ruských tajných služieb. Jedenásty údajný špión zostával doteraz na slobode, v utorok ho však dolapili bezpečnostné zložky na Cypre, keď sa snažil odletieť do Budapešti. Kauzu zverejnilo americké ministerstvo spravodlivosti len niekoľko dní po tom, ako prezident Obama na stretnutí s Medvedevom označil šéfa Kremľa za "solídneho a spoľahlivého partnera".

Rusko v utorok reagovalo nahnevane na správy o zadržaní údajných špiónov. Podľa ich názoru sú podobné kroky nepodložené.

Nová administratíva na čele s Obamom krátko po nastúpení k moci dala najavo snahu "reštartovať" naštrbené vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom. Po prevalení kauzy so špiónmi sa špekulovalo, či nebude mať negatívnu diplomatickú dohru.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pre britský úsporný program zanikne 1,3 mil. miest
<< predchádzajúci článok
Komorowski v predvolebných prieskumoch stále vedie

EXPERTI: Špionážna kauza pripomína lacnú paródiu - diskusné fórum čitateľov