Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. februára 2007

Expodpredseda vlády Ivan Mikloš o kauze eurofondovBývalý podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš dnes vypovedal pred senátom Špeciálneho súdu v Banskej Bystrici na procese s bývalým generálnym riaditeľom Národnej agentúry ...Zdieľať

BANSKÁ BYSTRICA 28. februára (WEBNOVINY) – Bývalý podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš dnes vypovedal pred senátom Špeciálneho súdu v Banskej Bystrici na procese s bývalým generálnym riaditeľom Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania (NARMSP) Ľudovítom B. Prokurátor ho obžaloval za spreneveru viac ako 1,5 miliardy korún z eurofondov.

Mikloš povedal, že kauza bola poslednou, ktorou pretiekol pohár trpezlivosti celej bývalej vládnej koalície, vrátane väčšiny poslaneckého klubu Pavla Ruska. Mikloš odmietol tvrdenie svojho niekdajšieho kolegu vo vláde, že prípad bol vykonštruovaný so snahou zdiskreditovať Alianciu nového občana ako koaličného partnera i jeho samotného. Za nezmyselné označil Mikloš vyhlásenie Ruska na súde, že mal v tomto prípade všetko zariadiť a riadiť.

Bývalý podpredseda vlády povedal, že po odvolaní Pavla Ruska navrhol odvolanie aj Ľudovíta B. Mikloš mal informácie od predsedu správnej rady NARMSP, že sa pripravuje pochybná transakcia. Podľa neho zmluva s Cassovia BIC Košice bola pre štát nevýhodná. Cassovia mala peniaze, ale nemala skúsenosti a neniesla žiadne riziko, mala z toho iba zisk. Mikloš povedal, že po tom, ako sa celý prípad prevalil, do správnej rady NARMSP sa dostal zástupca z ministerstva financií.

Podľa prokurátora exriaditeľ v auguste 2005 svojvoľne bez súhlasu správnej rady NARMSP previedol viac ako 1,5 miliardy korún z účtov agentúry na konto súkromnej spoločnosti Cassovia Bic Košice. V rozpore so stanovami a štatútom najprv v apríli 2005 s košickou firmou uzavrel zmluvu o správe rizikového kapitálu. Na jej základe 18. augusta 2005 realizoval Program rizikového kapitálu pre malé a stredné podniky a 22. augusta podpísal sedem príkazov na prevod viac ako 1,5 miliardy korún z účtov agentúry na konto Cassovia Bic.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta si myslí, že výpoveď Ivana Mikloša na súde sa neodlišovala od výpovede v prípravnom konaní a relevantne v súlade s ostatnými dôkazmi odpovedal na všetky otázky.

Bývalý riaditeľ tvrdí, že je nevinný.

Pojednávanie odročili na máj, pretože súd chce vypočuť bývalého riaditeľa kancelárie Pavla Ruska, ktorý v súčasnosti pôsobí v diplomatických službách.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kaliňák podľa KDH odvádza návrhmi o rýchlosti od problémov
<< predchádzajúci článok
Taliansky senát bude hlasovať o dôvere Prodiho vláde