Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. apríla 2010

Expremiér Leterme odstúpil z čela strany



Bývalý belgický premiér Yves Leterme, ktorého vláda padla v pondelok v dôsledku konfliktov medzi belgickými flámskymi a valónskymi politikmi, odstúpil v stredu aj z ...



Zdieľať
leterme Yves Leterme

Foto: SITA, AP
BRUSEL 28. apríla (WEBNOVINY) - Bývalý belgický premiér Yves Leterme, ktorého vláda padla v pondelok v dôsledku konfliktov medzi belgickými flámskymi a valónskymi politikmi, odstúpil v stredu aj z postu predsedu svojej strany Kresťanskí demokrati a Flámi (CD&V). "Postupy, ktoré som používal, nefungovali," zhodnotil kriticky svoje pôsobenie v role premiéra. Letermeho na čele strany nahradí 53-ročná europoslankyňa a podpredsedníčka ľudoveckej frakcie v Európskom parlamente Marianne Thyssenová. "Nepodporujeme rozpad Belgicka, no podporujeme reformu krajiny. Nie sme za chaos, ale za zodpovednosť. Nie sme za extrémizmus, ale za striedmosť," zhrnula svoj politický program Thyssenová. Tá má veľkú šancu, že sa po predčasných voľbách stane novou belgickou premiérkou.

Termín predčasných volieb zatiaľ nebol stanovený, predpokladá sa však, že by sa mali uskutočniť v júni. Optimistický scenár je, že nová vláda vznikne do konca júna, aby sa mohla krajina s plnou vážnosťou zhostiť predsedníctva EÚ, ktoré Belgicku začína 1. júla.

Doterajšiu belgickú vládu vo štvrtok opustil jeden z piatich koaličných subjektov - strana Open - Flámski liberálni demokrati (Open-VLD). Leterme zareagoval ponúknutím rezignácie, prezident ju po počiatočnom váhaní prijal v pondelok.

Strana Open-VLD svojím odchodom z vlády protestovala proti tomu, že sa belgické valónske a flámske strany stále nedokázali dohodnúť na novom prerozdelení právomocí na predmestiach Bruselu. Metropola Belgicka síce patrí k holandsky hovoriacemu Flámsku, no žije tam veľa frankofónnych obyvateľov. Miestne úrady vo viacerých bruselských mestských častiach a predmestiach v poslednom čase zavádzajú stále ďalšie opatrenia, ktorých cieľom je zabrániť prisťahovaniu sa ďalších frankofónnych obyvateľov. Okrem iného od Valónov požadujú, aby na úradoch hovorili iba po holandsky, alebo im komplikujú získavanie voličských preukazov. Na základe národnostnej príslušnosti údajne vydávajú aj stavebné povolenia.

SITA/AP/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Brown urážal svoju voličku, zachytili ho mikrofóny
<< predchádzajúci článok
Prehodnotili návrh zonácie Tatier, bude sa meniť