Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. februára 2009

Exstarostovi Rače navrhol prokurátor opäť päť rokovPäťročné väzenie navrhol v záverečnej reči špeciálny prokurátor pre bývalého starostu bratislavskej mestskej časti Rača Pavla B. Navrhnutý trest je rovnaký ako v už raz zrušenom rozsudku ...Zdieľať
PEZINOK 23. februára (WEBNOVINY) - Päťročné väzenie navrhol v záverečnej reči špeciálny prokurátor pre bývalého starostu bratislavskej mestskej časti Rača Pavla B. Navrhnutý trest je rovnaký ako v už raz zrušenom rozsudku Špeciálneho súdu (ŠS). Pavol B. by mal podľa žalobcu dostať aj sedemročný zákaz vykonávať verejnú funkciu a zaplatiť 16 597 €. Spoluobžalovaný Jaroslavovi Š. by mal podľa návrhu prokurátora dostať štyri a polročné väzenie. Obhajca Pavla B. v úvode záverečnej reči odmietol, že by jeho klient žiadal úplatok.


Dokazovanie sa dnes dopoludnia skončilo výsluchom trojice svedkov. Bývalý riaditeľ Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek na ŠS poznamenal, že jeho úradu sa ani raz nestalo, že by akcia s nasadeným agentom nevyšla, a mali ich asi 40, takže ho zaujímalo, prečo v tomto prípade nie. V kauze údajnej korupcie bývalého starostu Rače Pavla B. napokon nedošlo k odovzdaniu úplatku. Na pojednávaní Šátek uviedol, že sa dodatočne dozvedel o strate časti nahrávok odpočutých rozhovorov v kauze. Pred senátom vysvetlil, aké poznatky mal o začiatku tohto prípadu: "V tom čase som dostal informáciu od podriadených, že podnikateľ Kollár chce podať oznámenie o korupcii a že tým, kto žiada úplatok je pán B." Šátek sa vtedy nezaujímal, kto je Pavol B. a že ide o starostu Rače. Bolo to v období krátko po vzniku Úradu boja proti korupcii, s čím mal vtedajší riaditeľ veľa organizačných povinností. Na margo postupu pri prijímaní oznámenia Šátek poznamenal, že všetci podriadení vedeli, ako majú konať. On sa prioritne venoval inému novému prípadu - kauze údajnej korupcie bývalého viceprimátora Košíc Eugena Č.

Na ŠS vypovedali aj ďalší dvaja dôstojníci, ktorí v polícii naďalej pôsobia. "Vybral som vyšetrovateľa, aby išiel do Šale vypočúvať oznamovateľa trestného oznámenia o korupcii", povedal generálny riaditeľ Sekcie inšpekcie a kontroly Ministerstva vnútra, bývalý riaditeľ bratislavskej pobočky Úradu boja proti korupcii Štefan Kočan. O výber vyšetrovateľa ho požiadali vtedajší nadriadení. Ján Holič, riaditeľ Spravodajskej jednotky Finančnej polície a bývalý zástupca riaditeľa Úradu boja proti korupcii vypovedal, že "získali informáciu, že v Šali je v tom čase mne neznámy občan, ktorý by chcel podať oznámenie, že niekto od neho žiada úplatok". Preto požiadal Kočana, aby vyčlenil vyšetrovateľa, ktorý ho pôjde vypočuť a prijať trestné oznámenie. Oslovil aj operatívneho pracovníka, aby išiel s ním.

Výsluchmi trojice svedkov sa skončilo dokazovanie, nasledujú záverečné reči obhajoby a obžaloby. V utorok by mohol v tejto kauze padnúť rozsudok.

Špeciálny súd 30. januára 2007 odsúdil Pavla B. za branie úplatku na päť rokov nepodmienečne v I. nápravnovýchovnej skupine. Zároveň mu zakázal vykonávať verejnú funkciu sedem rokov a udelil mz pokutu pol milióna korún (16 597 €). Súd odsúdil aj podnikateľa Jaroslava Š. Prípad sa po dovolaní dostal na Najvyšší súd SR, ktorý zrušil rozhodnutie ŠS a vec mu vrátil na nové prerokovanie.

Pavla B. obvinili 29. apríla 2004 z trestného činu prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody. Spolu s ním vyšetrovatelia obvinili aj podnikateľa Jaroslava Š., ktorý od predsedu predstavenstva obchodnej spoločnosti Invest In žiadal úplatok päť miliónov korún (165 970 €) pre Pavla B. V tom čase mal starosta Rače Pavol B. za to, podľa obžaloby, zabezpečiť súhlas mestského zastupiteľstva a pridať aj svoj súhlas k urbanistickému riešeniu pri rekonštrukcii jednej budovy a stavbe štyroch obytných domov v časti Pri vinohradoch. Podľa polície žiadal päťpercentnú províziu z predpokladaného zisku Invest In, čo bola "neoprávnená výhoda smerujúca k jeho priamemu obohateniu sa".

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Košickom kraji je bez práce 56 819 ľudí
<< predchádzajúci článok
Výrobcovia automobilov - Najviac investícií smeruje do hybridov, elektrického a batériového pohonu.