11. januára 2009

Extraliga - 43. kolo a dohrávka 32. kola - nedeľa - súhrn

Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 43. kola a dohrávky 32. kola hokejovej Slovnaft extraligy v sezóne 2008/2009

43. kolo:

MHC Martin - HK 36 Skalica 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)
Góly: 42. L. Říha (M. Macho, Appel) - 27. J. Mikúš (R. Hartmann, Pálffy), 30. Pálffy (J. Mikúš, Jendek), 38. R. Hartmann (J. Mikúš, Pálffy)
Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali. Rudý - Horínek, M. Orolin, 3285 divákov
Martin: Dzubina - Babka, I. Ďatelinka, J. Polák, Klepáč, Kolba, Vantroba - Török, Beran, M. Macho - L. Havel, L. Říha, Appel - Džerinš, Martin Čech, Škumát - od 41. Dornič
Skalica: Rybár - Hranáč, Ďurák, Beňa, Šmach, Jendek, Gründling - Pálffy, J. Mikúš, R. Hartmann - T. Višňovský, Zálešák, Kutálek - Kocák, D. Pašek, Šátek
Obaja súperi bojujú o účasť v elitnej šestke, a tak si v prvej tretine nič nedarovali. Svižný hokej priniesol neľútostný boj o každý centimeter hracej plochy. V úvodnej päťminútovke pritlačil Martinčania Záhorákov, ale z prevahy nič nevyťažili. Potom prevzali iniciatívu hostia, ale ani oni sa nepresadili. Prvá tretina bola na šance skúpa, začiatok druhej časti hry priniesol niekoľko nebezpečných situácií. V 21. min sa ocitol sám pred brankárom Rybárom Ďatelinka, vzápätí zblízka prestrelil Višňovský odkrytú časť Dzubinovej bránky. V 23. min Pálffy v brejku z otočky neprekvapil martinského gólmana. Podarilo sa to až v 27. min počas presilovky Mikúšovi, ktorý otváral skóre zápasu. V 30. min potom poslal Pálffy Skalicu už do dvojgólového náskoku. V 31. min mal Appel na hokejke kontaktný gól, ale Rybára, podobne ako Beran v 36. min, neprekonal. Skalica dala domácim lekciu z efektivity v 38. min, Hartmann prekonal Dzubinu a bolo 0:3. Gól Říhu v 42. min vykresal pre Martin iskierku nádeje. Snaha domácich o vrátenie sa do zápasu bola enormná, ale gólovo sa už nepresadili. Martinčania tak prehrali so Skalicou aj po štvrtý raz.
Hlasy:
Juraj Jakubík (asistent trénera Martina): "Našim hráčom sa nedá vyčítať snaha a nasadenie, ale v koncovke sme boli nerozhodní a nedôrazní. Nevychádzali nám ani presilovky. Vedeli sme o výnimočnosti Pálffyho, ale opäť rozhodol o výsledku zápasu."
Peter Oremus (tréner Skalice): "Bol to pre nás veľmi dôležitý zápas. Chlapci ho zvládli herne i takticky. Vyšla nám druhá tretina, v ktorej sme sa strelili tri góly. Pomohol nám aj úvodný gól, keď sme sa presadili hneď v prvej presilovke. Ostatnú časť stretnutia sme potom už mali pod kontrolou."

MsHK Garmin Žilina - HK Aquacity ŠKP Poprad 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Góly: 26. Turoň (R. Kontšek, Horák), 44. Koložváry (R. Kontšek) - 16. A. Kroták (Fabian), 40. D. Skokan (M. Gavalier), 57. A. Kroták (Lapšanský)
Vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc - Novák, Stano, 1045 divákov
Žilina: Láníček - Kusovský, Javín, Turoň, Horák, I. Droppa, Hriňa - Jabrocký, Pleva, Stantien (41. Važan) - Sivák, Koložváry, R. Kontšek - S. Saliji, Škoda, M. Kokavec
Poprad: Šimonovič - Kasík, Fabian, Michal Segľa, Dora, O. Malinský, M. Gavalier - A. Kroták, I. Rataj, D. Buc - Bartánus, Holečko, Lapšanský - M. Lukáč, Kolusz, D. Skokan - od 21. Vandas
Úvodné minúty zápasu susedov z tabuľky boli vyrovnané. V prvej desaťminútovke si oba tímy vytvorili len niekoľko streleckých príležitostí, ale Šimonovič pri strele Siváka v 6. min a Láníček pri pokuse Skokana v 9. min boli pozorní. V 14. min boli vylúčení domáci Ivan Droppa, vzápätí hosťujúci Gavalier. Pri hre štyroch na štyroch domáca obrana nechala manévrovať skúseného Krotáka, ten vsietil úvodný gól zápasu. Žilina odpovedala v 17. min delovkou Škodu, ale len tesne vedľa. Neujala sa ani Vandasova strela. V druhej tretine boli Žilinčania trochu aktívnejší. V 25. min si Saliji vypýtal faul a pri vylúčení Holečka mieril od modrej presne Turoň - 1:1. Po vsietenom góle "vlci" ožili, ale strelecké pokusy Stantiena, Droppu, Jabrockého či Siváka Šimonovič kryl. V 33. min dostal ideálnu prihrávku do nájazdu Rataj, ale Láníček mu nedovolil skórovať. V 38. min sa sám pred Šimonovičom ocitol Koložváry, nestihol však puk usmerniť za jeho chrbát. 58 sekúnd pred koncom tretiny Žilina inkasovala druhýkrát, keď sa domáci domnievali, že rozhodca zapíska ofsajd, puk sa dostal k Skokanovi a ten zvýšil na 2:1. V úvode tretej tretiny mali domáci možnosť skórovať pri vylúčení Kasíka, ale vytvorili si len jednu dobrú príležitosť Jabrockým. V 44. min domáci roztočili kolotoč pred Šimonovičovou bránkou, Kontšek ešte neskóroval, ale Koložváry sa už nemýlil a vyrovnal. V ďalších minútach sa hralo vyrovnane, každý zo súperov očakával chybu toho druhého. V 49. min kryl Láníček pohotovú strelu Holečka, o minútu neskôr Šimonovič zneškodnil strelu Škodu. Rozhodujúci gól mohol dať v 55. min hosťujúci Skokan, domáci gólman však jeho strelu kryl. V 57. min sa neujala dobrá strela Važana, hostia zaútočili a k puku sa dostal Kroták. Z pravej streny prestrelil žilinského brankára a rozhodol. Záverečná hra Žilina bez brankára už nič nevyriešila a "kamzíci" si zo Žiliny odniesli tri cenné body.
Hlasy:
Ján Šterbák (tréner Žiliny): "Bolo to vyrovnané stretnutie dvoch susedov v tabuľke. Nehralo sa uvoľnene, nechýbala nervozita. Z našej strany bolo potrebné viac aktivity v útočnej fáze. Aj keď treba povedať, že súper dobre bránil a výkonom ho podržal Šimonovič. O výsledku rozhodli dva prieniky, po ktorých dal Kroták dva góly aj zásluhou individuálnych chýb našej
Vladimír Turan (asistent trénera Popradu): "V zápase sme podriadili všetko tomu, aby sme získali nejaké body. V prvej tretine sa nám darilo v obrane. V druhej sme dali gól, viedli sme, hrali sme podľa našich predstáv. V tej záverečnej sa domácim podarilo rýchlo vyrovnať. V ďalšej časti bolo jasné, že kto dá gól, zvíťazí. A ten sme dali my. Nebol to oku lahodiaci hokej, cieľom bolo získať body, čo sa nám aj podarilo."

Dukla Trenčín - HKm Zvolen 5:3 (1:0, 3:2, 1:1)
Góly: 7. Gábriš (Paroulek, Valčák), 22. Gabriš (Čacho, Ľ. Hurtaj), 36. Marek Haščák (Valčák, Urban), 38. Gabriš (Kudělka, A. Nedorost), 60. A. Nedorost (V. Nemec, R. Tomík) – 26. Cebák (Štrba, P. Barinka), 35. Cebák (Hvila, Dubec), 50. Hvila (Klouda)
Vylúčení: 5:7, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – Jankovič, Mášik, 2560 divákov
Trenčín: Hála - Homer, P. Mikuš, Kudělka, Gabriš, J. Mikuš, Urban, Fatyka, J. Liška – R. Tomík, Kóňa, V. Nemec - A. Nedorost, Ľ. Hurtaj, Čacho - Marek Haščák, Valčák, Paroulek – Gašparovič, O. Ďuriš, Kútny
Zvolen: J. Laco - Cebák, Dlouhý, L. Čierny, Huba, Bruun, Valach, Malinský, Juraško – P. Barinka, Klouda, Štrba - Hvila, F. Turek, Dubec – T. Tatar, Pavliš, Markovič – M. Chovan, Lelkeš
Domáci Peter Mikuš už v 5. min nastrelil ľavú žŕdku Lacovej bránky, čím odštartoval úvodný nápor Trenčanov. Ten podporili najmä dve krátke presilovky o dvoch hráčov. V prvom prípade však Dukle nevyšlo ani nasadenie piatich útočníkov. Zvolenčanov držal najmä brankár, ktorý si poradil aj s veľkou šancou Kóňu. Trenčín nevyužil ani druhú presilovku päť na tri, ale hneď po naskočení L. Čierneho prestrelil Laca obranca Gabriš. V 11. min vyzval Tureka zlou prihrávkou Urban, ale zvolenský útočník sám pred Hálom minul. Ešte v prvej tretine hral presilovku o dvoch hráčov aj Zvolen, no ani 69 sekúnd im nestačilo na vyrovnanie.
Druhú tretinu načal samostatným nájazdom Nemec, ale na Laca nevyzrel. Už po 67 sekundách hry však predsa len kapituloval. Po druhý raz v zápase ho prekonal Gabriš. O chvíľu neskôr však bolo opäť iba o jeden gól, keď s prispením šťastia znížil Cebák – 1:2. V 34. min unikali Čacho s Gabrišom, ale ich kombinácia k úspechu neviedla. Zato na opačnej strane vyrovnal peknou strelou a svojim druhým gólom v súboji Cebák. Dukla potrebovala na strhnutie vedenia opäť na svoju stranu iba niečo viac ako minútu. Valčák pri prečíslení dvoch proti jednému uvoľnil Mareka Haščáka a ten sám pred Lacom nezaváhal – 3:2. Presne o dve minúty napriahol spoza ľavého kruhu Gabriš a gólom do horného rohu uzavrel svoj hetrik.
Trenčania mohli v tretej tretine svoj náskok ešte zvýšiť, ale Nedorost v presilovej hre odmietol poloprázdnu bránku a namiesto toho sa snažil prihrať. Zvolen sa napriek blížiacemu sa záveru stretnutia nevzdával a desať minút pred záverečnou sirénou bolo po góle Hvilu zasa iba o gól. Záverečné minúty už vyrovnanie neprinesli. Skóre stretnutia uzavrel strelou do prázdnej bránky Nedorost.
Hlasy:
Július Pénzeš (tréner Trenčína): "V našom urputnom boji o šiestu priečku v tabuľke to bolo pre nás ďalšie ťažké stretnutie. Zvolen znovu ukázal, že sa nikdy nevzdáva ani za nepriaznivého stavu. Prišli sme o naše dvojgólové vedenie a hoci sme potom súperovi znova odskočili, Zvolenčania dokázali znížiť a za stavu 4:3 mali aj ďalšie nebezpečné šance. Podržal nás však brankár Hála a v závere sme to už udržali. Musím poďakovať hráčom, že zvládli nervozitu a zabojovali o dôležité víťazstvo."
Miloš Holaň (tréner Zvolena): "Súper hral presne to, čo sme od neho očakávali. Zápas sme však začali veľmi zle, zbytočnými vylúčeniami a inkasovaným gólom. V úvode druhej tretiny sme dostali druhý gól a hoci sme potom dokázali vyrovnať, Trenčín znova dvakrát skóroval a v tých momentoch sa duel zlomil. Neustále sme iba doťahovali a na konci sa nám už vyrovnať nepodarilo."

HC Košice - HK Ardo Nitra 8:2 (3:1, 5:0, 0:1)
Góly: 1. Húževka (Kledrowetz, J. Kopecký), 3. Rudolf Huna (S. Gron, Kledrowetz), 17. S. Gron (Rudolf Huna, Húževka), 25. Rudolf Huna (Kledrowetz, S. Gron), 26. Jenčík (S. Gron, Rudolf Huna), 30. Juraj Faith (tr. strieľanie), 33. Tabaček (Juraj Faith), 38. Húževka (Michel Miklík, S. Gron) - 14. Rumpel, 57. Ecker (Rumpel)
Vylúčení: 8:6 na 2 min, presilovky: 4:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko - Gajan, Snášel, 5627 divákov
Košice: Lipovský - T. Slovák, J. Tabaček, Kledrowetz, Špelda, Grman, P. Mocek, Chmelo, od 45. Gajdoš - Šimurda, Juraj Faith, P. Bartoš - Rudolf Huna, S. Gron, Jenčík - J. Kopecký, Húževka, Ščurko - Michel Miklík, J. Sýkora, Petričko
Nitra: Púš (8. Falta, 33. Púš) - Rais, M. Výborný, Ďurkech, J. Kudrna, Bobček, M. Školiak, Halász, Poláček - Čaládi, T. Chrenko, Podstavek - Ľ. Pištek, Dobrý, Vozdecký - Ecker, Baran, Rumpel - Hronský, Grošaft, H. Ručkay
Košický gólový koncert sa začal už v 1. min, keď v presilovke tečoval Húževka strelu Kledrowtza od modrej. V 3. min si brankár Púš zrazil za chrbát Hunov pokus a v 8. min v oslabení dopravil puk do siete Tabaček. Nitriansky tréner vzápätí vystriedal Púša za Faltu, ale gól rozhodca po konzultácii z videorozhodcom neuznal, lebo bol dosiahnutý nohou. Košičania naďalej tlačili, ale v 14. min pri presilovke Nitry Rumpel prekonal Lipovského. Domáca odpoveď prišla v 17. min. Gron zblízka zvýšil na 3:1. V druhej tretine Košičania vábili tribúny a zveľaďovali svoj náskok. V 25. min pálil Kledrowetz v presilovke od modrej a teč Hunu znamenal štvrtý gól. O minútu neskôr Jenčík po prihrávke Grona na dvakrát prekonal Faltu. Nasledovali nepremenené možnosti domácich. V polovici stretnutia bol v uniku faulovaný Bartoš a nariadené trestné strieľanie premenil Faith. V 33. min vyhnal Tabaček po siedmom góle z bránky Faltu, ale ani Púš, ktorý stretnutie začínal, neostal dlho nasucho. V 38. min ho bombou prestrelil Húževka, ktorý tak dosiahol druhý gól. V úvode tretej tretiny nastrelil Jenčík žŕdku nitrianskej bránky. Košičania náskok už len kontrolovali. V závere po peknej akcii, keď Rumpel prihrával Eckerovi, ešte inkasovali.
Hlasy:
Anton Tomko (tréner Košíc): "Bolo to povinné víťazstvo. Stretnutie sme mali dobre rozohrané. Potom nás rozhádzali vylúčenia, nehrali sme to, čo sme si povedali. V druhej tretine sme strelili krásnych päť gólov, táto časť bola z našej strany vynikajúca. Za stavu 8:1 tam prišli opäť zbytočné vylúčenia, chceli sme hrať v závere krajší hokej."
Ivan Hrtús (asistent trénera Nitry): "Začali sme veľmi zle. V 20. sekunde sme mali vylúčeného hráča, v 3. min prehrávali o dva góly. Ešte v prvej tretine sme mali dosť šancí na to, aby sme dokázali vyrovnať. V druhej tretine nás domáci prevýšili vo všetkom, v tretej sa len už dohrávalo."

dohrávka 32. kola:
SkiPark MHK Kežmarok - Slovan Bratislava 4:5 po predĺžení (3:0, 0:3, 1:1 - 0:1)
Góly: 14. M. Žemba (Šechný), 17. V. Žemba (Škovira), 19. Palovčík (Svitana, P. Segľa), 57. Škovira (Bartoň, D. Brincko) - 33. Kuľha (Lipiansky, Hujsa), 39. Lipiansky (Kuľha, Hujsa), 40. Döme (Uram, Srdínko), 55. Uram (Döme, Vaic), 62. Kukumberg (Döme)
Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc - Kalina, Smrek, 690 divákov
Kežmarok: Klempa - R. Gavalier, M. Žemba, D. Brincko, D. Brejčák, Sadiki, Jelínek, Flašar, Bartoň - Škovira, Slaninák, Čížek - Mašlonka, Šechný, M. Drotár - P. Segľa, Palovčík, V. Žemba - Klein, Svitana, René Schneider
Slovan: Konrád - Hančák, J. Kováčik, Hruška, Bohunický, Bališ, Srdínko, Janík, Novajovský - Lažo, Vaic, Kropáč - Kuľha, Lipiansky, Hujsa - Uram, Kukumberg, Döme - Gráčik, Hreus, Baček
Kežmarčania na úradujúceho majstra vyrukovali s nebojácnou a aktívnou hrou. Už v 3. min mal výbornú príležitosť Škovira, na ktorú o niekoľko o niekoľko sekúnd na druhej strane odpovedal tiež zahodenou tutovkou Vaic. V 6. min hrali hostia prvú presilovku, v ktorej divákov zaujala spálená príležitosť Lipianskeho a únik domáceho Drotára, ktorý však zlikvidoval brankár Konrád. Vedenia sa ujali domáci v 14. min, keď si tesne po skončení Kuľhovho trestu ďalekonosná strela M. Žembu od modrej čiary našla cestu za Konrádov chrbát. Po tomto momente hrali domáci s ešte väčšou chuťou a favorita prekvapili v 17. min druhým gólom, ktorého autorom bol po presnej Škovirovej prihrávke V. Žemba. Ďalšiu parádu pripravil v 19. min Palovčíkovi Svitana a domáci vyhrávali prekvapujúco, no zaslúžene o tri góly. V úvode druhej časti hry hrali hostia presilovú hru, ale nedokázali sa ani poriadne uchytiť v útočnom pásme. Naopak, tesne po jej skončení sa v sľubnej šanci ocitol Svitana, od pohromy svoj tím zachraňoval gólman belasých. Aj ďalšie šance aktívnych domácich zaváňali gólom. Blízko k nemu mali v polovici tretiny najmä Segľa či Palovčík. Napokon však skórovali v 33. min slovanisti, konkrétne nikým nekrytý Kuľha, ktorý nemal problém po Lipianskeho prihrávke zasunúť puk do Klempovej siete. O šesť minút si spomínaná dvojica vymenila úlohy a na konci akcie, ktorá priniesla hosťom druhý gól, bol Lipiansky. Bratislavčanom sa do druhého klaksónu podarilo dokonca vyrovnať. Už 13 sekúnd po druhom úspechu prekonal Klempu Döme. Vysnívaného vedúceho gólu sa napokon dočkali hostia. Na začiatku 55. min mieril presne Uram a Slovan prvýkrát v dueli vyhrával. "Jastrabi" však nezložili zbrane a o necelé tri minúty prekonal Konráda strelou z uhla Škovira. O zisku dvoch bodov muselo napokon rozhodnúť predĺženie. V jeho 2. min skóroval po Dömeho prihrávke Kukumberg.
Hlasy:
Vladimír Klinga (tréner Kežmarku): "Snažili sme sa nadviazať na výkon zo zápasu s Košicami a nezľakli sme sa veľkého mena súpera. Škoda druhej tretiny, v ktorej po našich chybách súper vyrovnal stav na 3:3. Je chvályhodné, že sme po štvrtom góle hostí dokázali opäť vyrovnať. Myslím si, že my sme hrali veľmi dobre a nie Slovan slabo."
Róbert Pukalovič (tréner Slovana): "Prvú tretinu ťažko hodnotiť. Asi pod dojmom podcenenia bol náš výkon veľmi slabý. Po tvrdých slovách v kabíne sme začali hrať a otočili sme výsledok. Mrzí ma vyrovnanie na 4:4, pretože si sme do Kežmarku prišli po všetky tri body."