Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. februára 2010

Exzamestnanci Seagle Air podali žaloby pre mzdy



Bývalí zamestnanci trenčianskej leteckej spoločnosti Seagle Air, a.s. podali na Okresnom súde v Trenčíne žaloby a žiadajú zaplatenie nevyplatenej ...



Zdieľať
Seagle Air

Foto: planespotters.net

BRATISLAVA 24. februára (WEBNOVINY) - Bývalí zamestnanci trenčianskej leteckej spoločnosti Seagle Air, a.s. podali na Okresnom súde v Trenčíne žaloby a žiadajú zaplatenie nevyplatenej mzdy. Ako agentúru SITA informovala zástupkyňa bývalých pracovníkov spoločnosti Slávka Hubináková, uvažujú aj o podaní trestného oznámenia na vedenie spoločnosti za trestný čin nevyplatenia mzdy. Zároveň rokujú s aerolíniami o spôsobe odovzdania 1 660 eur, ktoré vyzbierali na zaplatenie súdneho poplatku potrebného pre podanie návrhu na vyhlásenie konkurzu firmy. Okolo 120 bývalých z pôvodne dvesto pracovníkov Seagle Air sa domáha svojich nevyplatených miezd ako aj odstupného. Seagle Air pre finančné problémy vlani v októbri zastavila charterové lety a v decembri prišla aj o licenciu na leteckú dopravu.

"Tento proces môže trvať veľmi dlho, pretože dôležitým aspektom je doručovanie, ktoré môže brániť vydaniu platobného rozkazu a urobiť ho nenapadnuteľným. Ak Seagle Air neprevezme zásielku zo súdu, môže sa celý proces vyhlásenia konkurzu spomaliť. Je možné, že nenapadnuteľné rozhodnutie bývalí zamestnanci Seagle Air nebudú mať ani do konca roka," pripomenula Hubináková. Niekdajší pracovníci Seagle Air musia mať dve takéto súdne rozhodnutia. V praxi to podľa nej znamená, že dostať sa právnou cestou k rozhodnutiu je veľmi ťažké, keďže zákon o konkurze a reštrukturalizácii to vyžaduje. Môže trvať niekoľko mesiacov, kým si zamestnanci vybojujú svoje právo podať návrh na vyhlásenie konkurzu na súde.

Bývalí zamestnanci Seagle Air by uvítali zmenu platnej legislatívy v tejto oblasti, aby mohli obhajovať svoje práva účinne a pomôcť svojim rodinám dostať sa z neľahkej situácie. V nej sa ocitli po niekoľkomesačnom nevyplatení ich miezd. "Zákon by bol priaznivejší pre zamestnancov, ak by dlhy na mzdách, ktoré preukázateľne neboli zaplatené, nemuseli byť viac potvrdzované súdom a nemuseli by byť až dve. V prípade Seagle Air nastala patová situácia aj tým, že spoločnosť nemá štatutára na to, aby sa zamestnanci dostali aspoň k nejakým peniazom vyplývajúcim z konkurzu," dodala Hubináková.

Bývalí zamestnanci spoločnosti sú odkázaní len na zdĺhavé súdne konanie, čím sa ich šance dostať sa k peniazom z konkurzu cez garančný fond sa znižujú. Reálne môžu peniaze dostať až o tri či štyri roky, kým neprebehne celý súdny proces.

Príčinou zrušenia charterových letov Seagle Air bolo nenaplnenie kontraktu s talianskym partnerom SkyOne Italy Airlines, Ltd. na prenájom troch lietadiel aj s posádkou na zimné obdobie, kedy sú chartre na Slovensku málo využívané. Kontrakt medzi Seagle Air a SkyOne Italy Airlines podpísali firmy na päťročné obdobie v hodnote 72 mil. eur s opciou predĺženia na ďalších päť rokov.

Spoločnosť Seagle Air, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri SR od 5. septembra 2001, eviduje základné imanie 3,319 mil. eur, z toho splatených je 2,689 mil. eur. Seagle Air bol vlani najväčším charterovým dopravcom na Slovensku a tretím najväčším osobným leteckým dopravcom na bratislavskom letisku, na ktorom za desať mesiacov prepravil 235,6 tis. cestujúcich.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Život v Grécku ochromili štrajky
<< predchádzajúci článok
Novozélandskí podnikatelia sa zaujímajú o SR