Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. marca 2015

Fabius: Treba dohodu s Iránom, aby nemohol vyvinúť jadrovú zbraň



Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius dnes uviedol, že Francúzsko si želá, aby dohoda medzi šiestimi svetovými mocnosťami a Iránom o jadrovom programe Teheránu bola ...



Zdieľať
Laurent Fabius Foto: TASR/AP
Lausanne 21. marca (TASR) - Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius dnes uviedol, že Francúzsko si želá, aby dohoda medzi šiestimi svetovými mocnosťami a Iránom o jadrovom programe Teheránu bola dostatočne pevná na to, aby islamská republika nemohla vyvinúť atómovú bombu. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.


"Francúzsko si želá dohodu, avšak tá musí byť dostatočne pevná, taká, aby zaručovala, že Irán bude mať prístup k jadrovej energii na civilné využitie, ale nie k jadrovej bombe," povedal v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Europe 1 šéf francúzskej diplomacie.

Zástupcovia Iránu a šiestich svetových mocností - Spojených štátov, Británie, Francúzska, Nemecka, Ruska a Číny - prerušili v piatok rozhovory o dohode týkajúcej sa iránskeho jadrového programu, aby v rokovaniach o niektorých nedoriešených otázkach ohľadne jadrového výskumu a zrušenia sankcií uvalených na Irán pokračovali na budúci týždeň.

Francúzsko oproti ostatným účastníkom rokovaní údajne presadzuje, aby akákoľvek dohoda, ktorú mocnosti s Iránom podpíšu, obsahovala prísnejšie obmedzenia jadrových aktivít Teheránu.

Irán o svojom jadrovom programe tvrdí, že má výlučne mierové využitie, zatiaľ čo Západ ho podozrieva, že jeho ciele sú aj vojenské.

USA, Británia, Čína, Francúzsko, Rusko a Nemecko chcú, aby Irán pristúpil na významné dlhodobé obmedzenia svojho civilného jadrového programu, čo by skomplikovalo jeho snahy získať jadrové zbrane. Výmenou za dohodu ponúkajú Iránu postupné odvolanie ekonomických sankcií, ktoré vážne poškodzujú jeho ropný priemysel a celú ekonomiku.

Irán požaduje oveľa rýchlejšie zrušenie sankcií, než ponúkajú svetové mocnosti. Chce tiež pokračovať vo výskume a vývoji svojho kontroverzného programu na obohacovanie uránu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ochranári budú prenášať žaby do jazierok cez nebezpečnú cestu
<< predchádzajúci článok
Chránené zemepisné označenie by mal od Bruselu dostať Levický slad