Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. marca 2009

Fair-play kontroluje transparentnosť prezidentských kandidátov



Monitoring transparentnosti majetkových pomerov a financovania predvolebných kampaní kandidátov na prezidenta odštartovala dnes Aliancia Fair-play na svojej internetovej stránke www.fair-play.sk. Až do ...



Zdieľať
BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) - Monitoring transparentnosti majetkových pomerov a financovania predvolebných kampaní kandidátov na prezidenta odštartovala dnes Aliancia Fair-play na svojej internetovej stránke www.fair-play.sk. Až do skončenia druhého kola prezidentských volieb bude sledovať výdavky kandidátov na kampaň, ale aj plnenie prísľubov stransparentniť financovanie kampane a zverejniť dostatočné informácie o majetku, väzbách a záujmoch. Rating každého zo siedmich adeptov na prezidentské kreslo bude aliancia počas dvojtýždňovej oficiálnej kampane priebežne aktualizovať. "Nemal by existovať taký priepastný rozdiel v kritériách na financovanie kampaní politických strán v parlamentných voľbách, ktoré na rozdiel od prezidentských kandidátov zákon prísne sleduje. Prezident je pre nás stále len bábka v úzadí, avšak aj on má svoje kompetencie a reprezentuje krajinu," povedala na dnešnej tlačovej konferencii výkonná riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk.


Podľa zákona kandidáti na hlavu štátu nemusia voličom vopred poskytovať žiadne informácie o finančnom pokrytí svojich kampaní. Zákon im to prikazuje až 30 dní po voľbách, keď sú už tieto údaje pre voličov bezpredmetné. Sporný je tiež fakt, že Ministerstvo financií SR vyžaduje informácie iba o niektorých daroch - pri fyzických osobách nad 332 eur a pri právnických nad 3 320 eur. "Funkcia prezidenta je jedna z najvážnejších v tejto krajine, no zákony sú z hľadiska transparentnosti nastavené tak, ako by sme volili predsedu JRD," uviedla Wienk. Aliancia Fair-play ďalej poukázala na to, že kandidáti, ktorí nepodliehajú ústavnému zákonu o konflikte záujmov, nemusia voličom odkryť žiadne informácie o svojom majetku, väzbách či obchodných a iných záujmoch.

Na rozdiel od zákona aliancia žiada od kandidátov priame financovanie kampaní bez tretích osôb, ďalej aby priebežne informovali o výdavkoch na kampaň, prijímali dary na základe darovacej zmluvy, aby všetky dary nad 116 eur prijímali len elektronickým prevodom a tiež, aby volebné tímy pokrývali výdavky na kampaň z jedného účtu, ktorého číslo oficiálne zverejnia. V súvislosti s majetkom vyzýva Fair-play napríklad na zverejnenie majetkových priznaní s konkrétnymi informáciami ako je finančná hodnota majetku, v prípade nehnuteľností aj číslo listu vlastníctva, číslo parcely a ďalšie dokázateľné údaje.

Všetkých siedmich uchádzačov o prezidentský úrad Aliancia Fair-play od 4. februára niekoľkokrát vyzvala, aby sa dobrovoľne zapojili do projektu Politika Open. Aktuálne informácie o daroch na účel kampane, ako aj ďalšie novinky, by tak uchádzači mohli prostredníctvom prístupového hesla dopĺňať na internetovej stránke aliancie sami. V súčasnosti možno v otvorenom registri politikov nájsť len Ivetu Radičovú. Aliancia zverejnila rating politikov z hľadiska majetkovej transparentnosti a z hľadiska financovania ich prezidentskej kampane. V obidvoch kategóriách demonštruje mieru ich otvorenosti prostredníctvom závorou uzamknutých, pootvorených či otvorených virtuálnych dverí.

Najlepší štartovací rating má Iveta Radičová - dvere financovania pootvorila pred občanmi na 60 percent (zoznam darcov zverejňuje na svojom webe) a dvere transparentnosti majetku či väzieb úplne (zverejnila na stránke aliancie). Fair-play ju kritizuje len za nepriame financovanie kampane treťou osobou, ktorou je v jej prípade strana SDKÚ-DS. Druhé najlepšie výsledky má aktuálne Zuzana Martináková, ktorá dvere financovania pred občanmi poodchýlila. Priznala síce, že kampaň financuje zo zdrojov Slobodného fóra, to však svoju výročnú správu zverejní až v roku 2010. Dodatočne prisľúbila úplne otvoriť dvere transparentnosti majetku. Milan Melník pred voličmi celkom zavrel a uzamkol dvere financovania kampane, dvere transparentnosti majetku prisľúbil v krátkom čase otvoriť úplne.

František Mikloško informoval o financovaní kampane zo zdrojov strany KDS, za čo si vyslúžil mierne poodchýlené dvere. Rovnaký rating má aj z hľadiska transparentnosti majetku. Na výzvu aliancie síce nereagoval, zachránilo ho však majetkové priznanie, ktoré musí ako poslanec NR SR podávať zo zákona. Dagmara Bollová povolila nazrieť do financovania svojej kampane iba cez prierez na dverách. Aliancia ju kritizuje za finančné pokrytie kampane - aj keď uviedla, že všetko zaplatí z rodinných úspor, na svojej internetovej stránke zverejnila číslo účtu, kde ju možno finančne podporiť. Aj jej majetok, či väzby môže občan sledovať iba cez poodchýlené dvere. Alianciu informovala, ale neúplne - priznala sa napríklad k vlastníctvu trojizbového bytu, neuviedla však lokalitu ani jeho hodnotu a ďalšie smerodajné parametre.

Najhoršie štartovacie ratingy zaznamenali úradujúci prezident Ivan Gašparovič a Milan Sidor. Obaja na výzvy Aliancie Fair-play absolútne nereagovali. Prezidenta od ratingu dvoch zavretých dverí delí iba majetkové priznanie, ktoré musí zverejniť zo zákona. Gašparovič teda úplne zavrel dvere financovania kampane a dvere transparentnosti majetku sú vďaka zákonným povinnostiam mierne poodchýlené. Milan Sidor drží oboje dvere pevne pod zámkou.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Chorvátsko a Albánsko sa na budúci mesiac stanú členmi NATO
<< predchádzajúci článok
Mercedes Benz zaznamenal vo februári pokles predaja o 25 %