Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. júla 2009

FAIR PLAY: Štát sa má začať starať o nástenkový tender



Kto a ako sa mal "bezdôvodne obohatiť" pri tzv. nástenkovom tendri na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) SR vysvetľovali dnes na Okresnej prokuratúre Bratislava I. zástupcovia Aliancie ...



Zdieľať
BRATISLAVA 28. júla (WEBNOVINY) - Kto a ako sa mal "bezdôvodne obohatiť" pri tzv. nástenkovom tendri na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) SR vysvetľovali dnes na Okresnej prokuratúre Bratislava I. zástupcovia Aliancie Fair-Play, ktorá ešte na jar podala súdnu žalobu na MVRR a žiada, aby bola zrušená zmluva s firmami konzorcia z nástenkového tendra. Prokuratúra sa podľa Aliancie má k žalobe pripojiť, alebo začať vlastné konanie. "My sme prokuratúre predložili mnohé písomnosti, ktoré poukazujú na to, že v samotných dokumentoch od ministerstva a faktúrach je veľký chaos, tieto faktúry nie sú presné a na základe toho, čo je v nich napísané sa nedá presne vyčísliť o koľko sa tieto firmy v skutočnosti obohatili, alebo resp. o koľko boli všetky tieto zákazky predražené," vysvetlila Zuzana Wienk z Aliancie Fair-Play.


Z tohto dôvodu prokuratúre predložili záznam z nezávislého monitoringu reklamy a poukázali na to, že drvivá väčšina skutočne odvysielanej reklamy je podľa aliancie hlboko pod cenami, ktoré fakturovali firmy z nástenkového tendra. "To zakladá podľa nášho názoru dostatočné indície, že tie zákazky boli predražené," uviedla Wienk. Do konca týždňa ešte prokuratúre dodajú množstvo materiálov súvisiacich s nástenkovým tendrom v elektronickej podobe a budú s napätím čakať, ako sa prokuratúra rozhodne. Myslíme si, že ak štát chce chrániť významné peniaze svojich daňových poplatníkov a občanov, tak by mal začať konečne konať a mal by prestať s nečinnosťou alebo s tvrdeniami, aké má premiér Fico, že tie výdavky v tomto tendri boli oprávnené," konštatovala Wienk, podľa ktorej by bolo "najlepšie a najkratšie" riešenie, keby prokuratúra podala vlastnú žalobu na vydanie tzv. bezdôvodného obohatenia, teda aby firmy z nástenkového tendra vrátili do štátneho rozpočtu tú časť sumy, ktorá je podľa aliancie Fair-Play predražená a ktorá je oveľa vyššia, ako sú trhové ceny tovarov a služieb, ktoré firmy z nástenkového tendra dodávali. Presná suma, ktorá by sa mala vrátiť do štátnej pokladnice sa nedá podľa Wienk vyčísliť, pretože to neumožňujú podklady z MVRR. Preto si z ministerstva ešte skúsia vypýtať mediálny plán a chcú vedieť, či ho vôbec ministerstvo má a či vie, kedy mali byť reklamy odvysielané. "Potom sa nám oveľa lepšie bude dať porovnať, či tieto konkrétne ceny boli predražené a v akej sume, zatiaľ máme len výrazné indície," vysvetlila Wienk.

Aliancia Fair-Play sa svojim postupom snaží dosiahnuť konanie, ktoré by mohlo viesť k vráteniu časti vyplatených peňazí, o ktoré štát prišiel podľa Wienk nehospodárnym verejným obstarávaním. "Veľmi významná časť išla hore komínom," konštatovala Wienk. V kauze zatiaľ neiniciovali trestné stíhanie. "Zatiaľ máme jednu indíciu, že by mohlo ísť aj o trestný čin, a to konkrétne vo faktúrach, kde je lokálna televízia TV Patriot," uviedla Wienk, podľa ktorej reklama tejto žilinskej televízie je fakturovaná ako v celoplošnej a nie regionálnej televízii. "Čiže za násobne vyššie sumy," uviedla Wienk a dodala, že budú skúmať, či v tejto súvislosti nepodajú aj trestné oznámenie. "Myslíme si, že toto by mohlo zakladať podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu," uviedla Wienk.

Mimovládna organizácia v kauze považuje plnenie zmluvy, ktorá je podľa Aliancie neplatná, za bezdôvodné obohatenie a malo by dôjsť k jeho vráteniu. "Zároveň si uvedomujeme, že to už bohužiaľ nie je možné, lebo keď si raz zaplatíte reklamu, ktorá bola už odvysielaná, tak ministerstvo nie je schopné túto reklamu už vrátiť firmám konzorcia," konštatovala Wienk, podľa ktorej by bolo najlepším riešením znovu oceniť tieto služby a tovary trhovými cenami a firmy by vrátili iba tú sumu, ktorá tvorí tzv. predraženú položku zákazky. "Chceme, aby sa štát začal starať o tento nástenkový tender sám a keď existujú veľmi vážne indície, že štát zaplatil oveľa vyššie položky aké v skutočnosti mal zaplatiť, tak by sa mal zaujímať najmú v čase finančnej krízy, aby tieto prostriedky získal späť. Bohužiaľ zatiaľ sa to nedeje," konštatovala Wienk.

V tendri za 120 mil. € (3,6 miliardy Sk) uspel jediný účastník - konzorcium, v ktorom boli firmy Avocat a Zamedia, blízke Jánovi Slotovi. Súčasťou zákazky sú niekoľkonásobne predražené logá, služby a televízne šoty. Kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu aj Úradu pre verejné obstarávanie preukázali, že nástenkový tender bol v rozpore so zákonom. Oznam o vyhlásení tendra visel len na nástenke v budove ministerstva. Tender napadla aj Európska komisia, ktorá začala konanie voči Slovensku pre porušenie Zmluvy o zriadení Európskeho spoločenstva. Pre tender prišiel o funkciu minister Marian Janušek. Vláda nariadila novému ministrovi Igorovi Štefanovovi, aby zabezpečil zrušenie tendra. Ten tak už urobil. Ministerstvo už doteraz firmám konzorcia vyplatilo 11,6 mil. €.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bývalý vyšetrovateľ pred súdom za korupciu
<< predchádzajúci článok
Polícia obvinila ôsmich mužov pre podvody s drevom