Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

08. decembra 2005

Fajčenie poškodzuje spermie



Ak ste muž a fajčiar, máte nad tridsať rokov a v budúcnosti by ste chceli mať zdravé deti, mali by ste radikálne obmedziť počet vyfajčených cigariet denne.



Zdieľať
Pneumologička MUDr. Elena Kavcová z Martinskej fakultnej nemocnice upozorňuje: „Nadmerné fajčenie poškodzuje nielen pľúca, hrtan, ale spolu s inými rizikovými faktormi sa spolupodieľa aj na ochoreniach ciev a srdca (artérioskleróza, ischemická choroba srdca a pod.) Riziko akútnej cievnej mozgovej príhody je až o 50 % väčšie u fajčiarov ako u nefajčiarov.
ťo sa týka impotencie, fajčenie sa na nej podieľa hneď niekoľkými faktormi.  Preukázateľne urýchľuje proces sklerózy ciev a znižuje prekrvenie  orgánov. Jeho toxický účinok na mužské spermie potvrdili testy. V cigaretovom dyme sa nachádza vyše 4 000 chemických látok, z ktorých mnohé sú škodlivé. Je dokázané, že obsahuje viac ako 40 karcinogénov patriacich do skupiny A.
A to je alarmujúce. Najhoršie je, že počet pacientov trpiacich chronickou obštrukčnou chorobou pľúc stále narastá. Vzostupný trend fajčenia je zodpovedný za 70 % z celkového počtu chronickej bronchitídy a chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Kým v minulosti sa chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) vyskytovala najmä u starších mužov, tak dnes zasahuje aj mladšie vekové kategórie a ženy.

Pozor na kašeľ!
CHOCHP sa začína u fajčiara ako obyčajný fajčiarsky kašeľ - jednoduchá bronchitída a postupne prechádza do vyššieho štádia - mukopurulentnej bronchitídy. Pacient vykašliava popri hliene už aj hnis. Pokiaľ zápal pretrváva, dýchacie cesty sa začnú zužovať a chorobné zmeny vznikajú aj v pľúcnom parenchýme - emfyzém pľúc (pľúcna rozodma). Dochádza k zhoršovaniu výmeny krvných plynov - kyslíka a oxidu uhličitého. Kyslíka je v krvi menej, a tým aj v životne dôležitých orgánoch. Pacientom s týmto ochorením  hrozí predčasná invalidita alebo smrť. 
Rakovina pľúc sa považuje stále za veľmi vážne, často fatálne ochorenie. Zo sto percent diagnostikovaných prípadov prežije päť a viac rokov po stanovení diagnózy iba 9 až 14 % pacientov. „V ťeskej republike podľa posledných údajov je to okolo 6 %. Na Slovensku nie je situácia o nič lepšia.
Rakovinu pľúc zachytávame prevažne v pokročilom štádiu, ktoré už neumožňuje pomôcť pacientovi tak ako, by sme chceli a dokázali, keby sme ju diagnostikovali včas. Chirurgická liečba je v pokročilom štádiu, žiaľ, nemožná a ostáva iba konzervatívny spôsob terapie. Fajčiar, ale aj nefajčiar by mal ísť k lekárovi ihneď, ako sa u neho prejavia prvé problémy. U fajčiara je to najčastejšie zmena charakteru kašľa. Ak sa k rannému pokašliavaniu pridá aj denné a nočné, vystupňuje sa dýchavičnosť a okrem hlienu začne vykašliavať už aj prímes krvi, nemá na čo čakať. Môže to byť prvý príznak počiatočného štádia rakoviny pľúc,“ apeluje najmä na fajčiarov MUDr. Kavcová.
Závislosť od tabaku je v Medzinárodnej klasifikácii chorôb uvedená ako samostatné chronické ochorenie pod kódom F17. „Fajčenie je psychosociálna a drogová závislosť. Preto na jej liečbu musíme v rovnakej miere využívať psychologické-behaviorálne formy liečby a farmakologickú formu terapie.

Námorníci boli prví
Predovšetkým je však potrebná silná motivácia a rozhodnutie zanechať fajčenie. ťo sa týka farmakologickej liečby, môže byť aplikovaná tzv.  nikotínová náhradná terapia (NNT) vo forme žuvačiek, nosových sprejov a náplastí. Táto liečba pomáha fajčiarovi prekonať intenzívne abstinenčné príznaky, ktoré vznikajú pri rýchlom poklese hladiny nikotínu v krvi po zanechaní fajčenia. Okrem NNT sú k dispozícii ešte tabletky pôsobiace však iným mechanizmom.  Žiaľ, fajčenie ako chronická závislosť, vykazuje pomerne vysoké číslo recidív.
Nikotínovú náhradnú terapiu použilo ako prvé v roku 1978 švédske kráľovské námorníctvo. Podávanie nikotínových žuvačiek námorníkom - fajčiarom pomohlo vyriešiť absenciu dávky nikotínu u silných fajčiarov počas ich služby na ponorke. Prvá voľne predajná nikotínová náplasť prišla na trh v roku 1986 v USA.“

Nie ste sami
l Centrum na podporu nefajčenia,
Klinika TaPCH UK JLF a MFN, Martin - 043/ 4133950
http://www.jfmed.uniba.sk/internet/nefajc/
http://podnet.szm.sk/ - Pozitívne orientované nefajčiarske elektronické teritórium
l Bratislavské občianske združenie, Stop fajčeniu, 02/40251361
www.stopfajceniu.sk

Kedy nemožno odkladať návštevu lekára

l Ak máte problémy s dychom a vystupňuje sa dýchavica. 
l Zmení sa periodicita a intenzita kašľa - charakter kašľa.
l Začnete vykašliavať okrem hlienu aj hnis, eventuálne krv.
l Vaša váha začne prudko klesať, pridá sa pocit únavy a nadmerné potenie

    Zdravé pľúca            Choré pľúca

 

 

 

 

 

V roku 2004 fajčilo v Slovenskej republike 41 % dospelých z toho 28 % pravidelne a 13 % príležitostne. Prestať sa snažilo až 73 % dospelých a 59 % mladých fajčiarov.
Zdroj: ŠU SR

Desatoro budúceho nefajčiara

l Stanovte si svoj deň D, odkedy nebudete fajčiť.
l Ak ste sa už pokúšali prestať fajčiť, ale neúspešne, skúste odhaliť úskalia a príčinu svojich predchádzajúcich zlyhaní.
l Navštívte lekára alebo poradňu, ktorej dôverujete a nechajte si vypracovať na mieru váš individuálny odvykací program.
l Nebojte sa opýtať na veci, ktoré vás zaujímajú.
l Povedzte o svojom predsavzatí rodine, kolegom a známym, požiadajte ich, nech vám pomôžu.
l Ľahšie sa odvyká, keď nie ste sám. Nájdite si niekoho, kto absolvuje jednotlivé kroky kúry spolu s vami.
l Odstráňte zo svojho okolia každý popolník, cigaretu a zapaľovač.
l Skúste fajčiarsky rituál nahradiť niečím iným.
l Za každý úspech sa odmeňte.
l Ak zlyháte, nebojte sa skúsiť to znova.

 


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Najškodlivejšie je fajčenie šúľaných cigariet (19. 10. 2007)
 Fajčiari sa oberajú o svalovú hmotu (12. 7. 2007)
 Fajčenie "ľahkých" cigariet je vraj návykovejšie (30. 6. 2006)
 Fajčenie spôsobuje riziko vzniku cukrovky (7. 4. 2006)
 Fajčenie spôsobuje impotenciu (23. 3. 2006)
 Skoncovanie s fajčením je otázkou motivácie (27. 1. 2006)



nasledujúci článok >>
Masáž presne na mieru
<< predchádzajúci článok
Májové albumy Roba Pappa