24hod.sk    Gala

18. septembra 2021

Febiofest udelil cenu za celoživotný prínos Turzonovovej a LábusoviTretím oceneným bol britský producent Mike Downey, jeden z najvýznamnejších európskych nezávislých producentov.Zdieľať
Febiofest udelil cenu za celoživotný prínos Turzonovovej a Lábusovi

Medzinárodný filmový festival Praha - Febiofest udelil v piatok večer cenu Kristián za celoživotný prínos kinematografii slovenskej herečke Božidare Turzonovovej a českému hercovi Jiřímu Lábusovi. Rovnaké ocenenie získal aj britský producent Mike Downey, ktorý spolupracoval s Jurajom Jakubiskom na filme Bathory. Priamy prenos z odovzdávania cien prenášal festival naživo na sociálnej sieti Facebook.

Božidare Turzonovovej cenu odovzdal český minister kultúry Lubomír Zaorálek.

"Je to milé, lichotivé, vzácne (ocenenie) a vážim si ho. Myslím si, že 80 percent svojich životných skúseností som zažila vo filmoch, na ktorých som pracovala. Takto skúsenosti získavam veľmi rada," povedala v ďakovnej reči slovenská herečka.

Druhým oceneným za celoživotný prínos bol Jiří Lábus, ktorý si cenu prevzal z rúk primátora Prahy Zdeňka Hřiba.

"Musím Vám povedať, že mi je veľkou cťou dostať túto cenu. Keď som si prečítal, koľko slávnych filmových mien túto cenu dostalo predo mnou, tak je to naozaj veľká česť," povedal český herec.

"Myslím si, že žiadna televízia nemôže nahradiť filmové plátno a spoločnosť divákov. Som šťastný, že som mohol pracovať s veľkými filmovými tvorcami, akými boli napríklad Vladimír Michálek, Jan Švankmajer, Věra Chytilová, Viktor Polesný, Viktor Tauš," dodal Lábus.

Na archívnej snímke českí herci Iva Janžurová (v popredí), Jiří Lábus (uprostred) a mladá slovenská herečka Táňa Pauhofová (v pozadí) v obkľúčení fanúšikov na autogramiáde k filmovej rozprávke Čert ví 10. júla 2003 na MFF v Karlových Varoch.

Foto: TASR ARCHÍV Alica Jančoková

 

Tretím oceneným bol britský producent Mike Downey, jeden z najvýznamnejších európskych nezávislých producentov. Cenu mu odovzdal britský režisér a producent Stephen Daldry.

"Som dojatý, veľmi pekne ďakujem... Praha je pre mňa jedným z najromantickejších miest sveta, a preto som rád, že som cenu dostal práve tu. Jeden múdry človek raz povedal, že ak by boli európske mestá náhrdelníkom, Praha by bola perlou v jeho strede," povedal Mike Downey v ďakovnej reči.

Febiofest je najväčším filmovým festivalom v Českej republike a druhým najvýznamnejším po MFF Karlovy Vary. Jeho zakladateľom je Fero Fenič. Podujatie každoročne predstavuje široké spektrum snímok vrátane školských či amatérskych diel. Podobne ako minulý rok bol Febiofest pre pandémiu koronavírusu posunutý na neskorší termín.

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/febiofest-udelil-cenu-za-celozivotny-prinos-turzonovovej-a-labusovi-cl760364.html