Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. júla 2010

Fed je v prípadne nutnosti pripravený konaťAk sa bude situácia na trhu práce naďalej zhoršovať, Federálny rezervný systém (Fed) môže ďalej znížiť úrokové sadzby. Vyhlásiť to vo štvrtok šéf Fedu Ben ...Zdieľať
bernanke Ben Bernanke

Foto: SITA WASHINGTON 23. júla (WEBNOVINY) - Ak sa bude situácia na trhu práce naďalej zhoršovať, Federálny rezervný systém (Fed) môže ďalej znížiť úrokové sadzby. Vyhlásiť to vo štvrtok šéf Fedu Ben Bernanke pred Výborom pre finančné služby Snemovne reprezentantov Kongresu USA. Naznačil tak, že týmto krokom by Fed mohol spustiť ďalšiu vlnu uvoľňovania menovej politiky. Po troch kvartáloch dobrého rastu stráca ekonomika USA na sile. Firmy nie sú ochotné prijímať nových zamestnancov a trh s nehnuteľnosťami sa pravdepodobne nedokáže výrazne odraziť od dna.

V posledných týždňoch sa zvýšili obavy o návrat recesie, Bernanke však Výbor pre finančné služby uistil, že Fed je pripravený konať v prípade, ak sa situácia výrazne zhorší. "Ak sa ekonomika nebude naďalej zlepšovať, sme pripravení a budeme konať," povedal Bernanke. Podľa Bernankeho, aj keď budú úrokové sadzby na nule, centrálna banka bude mať stále nástroje na podporu rastu. Mnohí analytici však varujú, že nástroje Fedu už nie sú dostatočné na to, aby výrazne prispeli k rastu ekonomiky.

Americká ekonomika sa zhruba pred rokom vynorila z najhoršej recesie od veľkej hospodárskej krízy 30. rokov minulého storočia. V prvom kvartáli vykázala ekonomika anualizovanú mieru rastu na úrovni 2,7 %. Na riziko zopakovania recesie upozorňuje vysoká nezamestnanosť, pokles aktivity na realitnom trhu a spomalenie priemyselnej produkcie. V reakcii na krízu Fed znížil úrokové sadzby takmer na nulu a skúpil štátne a hypotekárne dlhopisy za viac ako 1,5 bilióna USD.

SITA, Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zaistili vyše tisíc kartónov cigariet
<< predchádzajúci článok
Pri útoku agresívnych mužov vypadlo z kočíka dieťa

Fed je v prípadne nutnosti pripravený konať - diskusné fórum čitateľov