08. júla 2007

Federer po piaty raz kráľom Wimbledonu

Víťazom dvojhry mužov v 121. ročníku tenisového Wimbledonu (celková dotácia 11 282 710 libier) sa stal Švajčiar Roger Federer. Najvyššie nasadený tenista a topfavorit celého turnaja na londýnskej ...

LONDÝN 8. júla (WEBNOVINY) - Víťazom dvojhry mužov v 121. ročníku tenisového Wimbledonu (celková dotácia 11 282 710 libier) sa stal Švajčiar Roger Federer. Najvyššie nasadený tenista a topfavorit celého turnaja na londýnskej tráve zdolal v kvalitnom päťsetovom súboji nasadenú dvojku Španiela Rafaela Nadala za 225 minút 7:6 (7), 4:6, 7:6 (3), 2:6, 6:2 a po piaty raz získal najcennejší spomedzi všetkých grandslamových titulov. Piatym triumfom bez prerušenia Federer navyše vyrovnal rekord švédskej legendy Björna Borga, ktorý najslávnejší turnaj na svete vyhral v rokoch 1976 - 1980 a ktorý v nedeľu tlieskal obom aktérom naživo v kráľovskej lóži centrálneho dvorca All England Clubu. Federer natiahol obdivuhodnú sériu víťazných stretnutí na tráve na 54 a na najrýchlejšom povrchu stále neokúsil trpkosť prehry od roku 2002, keď ho vo Wimbledone zdolal v 1. kole Chorvát Mario Ančič. Nadal naopak nevyužil príležitosť napodobniť Borga a stať sa prvým hráčom od roku 1980 s triumfami na Roland Garros a vo Wimbledone v tom istom roku.

Dvadsaťpäťročný rodák z Bazileja si na svoje bohaté konto triumfov pripísal jedenásty víťazný grandslamový turnaj, 49. víťazné podujatie na okruhu ATP celkovo, pričom vyhral štvrtý turnaj v tomto roku. O štyri roky mladší ľavák z Manacoru na ostrove Mallorca zostal na čísle 22 čo sa víťazných turnajov týka a na prvenstvo na tráve si stále musí počkať. Víťaz zinkasoval prémiu 700 000 libier, zdolanému finalistovi poputuje na účet polovičná suma.

Dvojhra mužov - finále:
Roger Federer (1-Švajč.) - Rafael Nadal (2-Šp.) 7:6 (7), 4:6, 7:6 (3), 2:6, 6:2 za 225 minút

Najočakávajší duel celého turnaja mal miestami mimoriadnu kvalitu. V úvode zápasu Federer naznačil, že sa len tak ľahko nevzdá svojho wimbledonského kraľovania na úkor mladšieho súpera. Na začiatku viedol 3:0, ale ako rýchlo vedenie získal, tak rýchlo ho aj stratil. Prvý set už potom obaja najlepší tenisti sveta dotiahli bez straty servisu do tajbrejku, v ktorom mal navrch Federer. Viedol už 5:2, ale Nadal dotiahol až na 7:7, pričom odvrátil tri setbaly (ten posledný za pomoci tzv. jastrabieho oka), ale štvrtý už Federer využil a po 56 minútach sa ujal vedenia 1:0 na sety. Aj druhý set mal vyrovnaný priebeh. Až do stavu 4:4 si obaja aktéri držali podanie, pričom Švajčiar sa nedostal k jedinému brejkbalu. Svoje podanie napokon stratil v deviatom geme za stavu 4:5 skúsenejší Federer a Nadal následne vyrovnal stav setov na 1:1. Tretie dejstvo ponúklo opäť vysokú kvalitu. Federer súkal esá jedno za druhým (celkový pomer 24:1), ale Nadal z jeho druhého podania kontroval skvelými returnami. Opäť sa rozhodovalo v tajbrejku, ktorý bol tentoraz plne v réžii švajčiarskeho tenistu. Za stavu 6:2 síce ešte prvý setbal nevyužil, ale druhý už vzápätí áno a opäť bol o krok bližšie k piatemu titulu z All England Clubu.
Pre Nadala však mala strata tretieho setu motivačný účinok. V úvode štvrtého dejstva dvakrát vzal súperovi podanie, keď Federer viackrát chybil z bekhendu a pri pár loptičkách sa od neho odklonila aj šťastena (tesné auty resp. páska). Svetová jednotka získala prvý gem až za stavu 0:4, no v prípadnom rozlete ho pribrzdil súper, ktorý si vyžiadal medicínsku prestávku. Počas nej si nechal rozmasírovať miesto pod pravým kolenom a po chvíli pokračoval v stretnutí. A hral veľmi dobre. Štvrtý set dotiahol bez väčších problémov do víťazstva 6:2 a po vyše troch hodinách boja sa išlo do rozhodujúceho dejstva.
Nadal v piatom sete od začiatku Federera tlačil a takmer mu to vyšlo. V treťom geme sa dostal pri súperovom podaní k stavu 40:15, ale Federer zapol na najvyššie obrátky a servis ubránil. Naopak sám súpera ešte len po druhý raz v zápase brejkol na 4:2 a vzápätí neudržateľným podaním a tromi esami zvýšil na 5:2. Nadal už potom nemal síl ani na skorigovanie a hoci prvý mečbal ešte s vypätím všetkých síl po svojom druhom servise a drvivom forhendovom returne odvrátil, druhý si už 25-ročný Švajčiar nenechal vziať a po úspešnom smeči na sieti sa mu po piaty raz vo Wimbledone víťazne podlomili kolená a zaslzili oči.