15. novembra 2017

Federer zdolal Zvereva a postúpil do semifinále turnaja majstrov

Švajčiarsky tenista Roger Federer.

Švajčiarsky tenista Roger Federer. Foto: TASR/AP
Londýn 15. novembra (TASR) - Švajčiarsky tenista Roger Federer sa na koncoročnom turnaji majstrov v Londýne prebojoval do semifinále. V utorňajšom večernom súboji si v pozícii nasadenej dvojky poradil s trojkou podujatia Nemcom Alexandrom Zverevom v troch setoch 7:6 (6), 5:7, 6:1 za 2:15 h a stal sa v predstihu víťazom skupiny Borisa Beckera.

Američan Jack Sock predtým zvíťazil ako nasadená osmička nad päťkou "pavúka" Chorvátom Marinom Čiličom 5:7, 6:2, 7:6 (4). Debutant na Masters si tak udržal šance na postup do semifinále. V prvom sete zápasu medzi Sockom a Čiličom sa obaja hráči ťahali o každý gem a rozhodla až koncovka, v ktorej mal navrch šampión US Open z roku 2014. Druhé dejstvo bolo jasnou záležitosťou Američana. V treťom sete si Sock i Čilič držali svoje podania a tak na rad prišiel tajbrejk. V skrátenej hre viedol Chorvát 4:2, víťaz turnaja Masters 1000 v Paríži však potom získal päť bodov v rade a slávil prvý triumf v 02 aréne.

"Bol to veľmi náročný zápas, o to viac si cením, že som ho dokázal vyhrať. Teší ma, že som zvládol tajbrejkovú koncovku a stále mám šancu postúpiť do semifinále. V Londýne hrám veľmi rad, v hale je fantastická atmosféra. Cítim sa tu ako doma," citoval slová Socka portál bbc.com.

Federer spečatil postup i prvenstvo v skupine po triumfe nad Zverevom. V úvodnom dejstve si obaja hráči držali podanie až do tajbrejku. V ňom Zverev viedol už 4:0, ale následne Federer uhral päť loptičiek v rade a napokon získal set vo svoj prospech. V druhom viedol Švajčiar 2:0 a zdalo sa, že súpera má na lopate, ten však zmazal brejk a vrátil sa do zápasu. Federer znervóznel, začal kaziť ľahké lopty a v jedenástom geme pri vlastnom podaní čelil za stavu 0:40 trom setbalom Zvereva. Nemec posledný z nich premenil a poslal duel do tretieho dejstva. V ňom sa Švajčiar skoncentroval a podarilo sa mu až trikrát prelomiť súperovo podanie, čím položil základ víťazstva.

Federer bojuje o svoj siedmy titul na podujatí, ktoré predtým vyhral v rokoch 2003, 2004, 2006, 2007, 2010 a 2011.