Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. februára 2006

Fedor konzultuje návrh na zmenu mandátu pre vojakov v IrakuMinister obrany Martin Fedor už začala politické konzultácie k návrhu na zmenu mandátu pre slovenských vojakov pôsobiacich v Iraku. Ako uviedol pre médiá, rokovať chce s poslancami zaoberajúcimi ...Zdieľať

BRATISLAVA 25. februára (WN/SITA) - Minister obrany Martin Fedor už začala politické konzultácie k návrhu na zmenu mandátu pre slovenských vojakov pôsobiacich v Iraku. Ako uviedol pre médiá, rokovať chce s poslancami zaoberajúcimi sa bezpečnostnou problematikou, aby zistil, aká je politická priechodnosť návrhu - a podľa výsledkov rokovaní bude pokračovať ďalej.

Podľa návrhu, ktorý je už v pripomienkovom konaní, by sa v Iraku znížil počet slovenských ženistov a posilniť by sa mala čata prieskumu a ochrany. V rámci kapacít a možností by po schválení zmien mali naši vojaci pomáhať pri ochrane a obrane nielen svojich slovenských kolegov, ale aj ostatných koaličných partnerov. Ministerstvo chce rozšíriť mandát tak, aby slovenskí vojaci v Iraku mohli cvičiť irackých príslušníkov ozbrojených síl v odmínovaní a ničení munície. Tí vojaci, ktorí budú pôsobiť v Iraku v rámci výcvikovej misie NATO, by mali mať mandát pôsobiť na celom území tejto krajiny. V návrhu sa nepočíta so zmenou počtu vojakov.
Fedor zdôraznil, že vzhľadom na predčasné voľby nepredpokladá, že dôjde v súvislosti so slovenskými vojenskými misiami k nejakým "extrémnym zmenám". Zdôraznil, že on osobne by v budúcnosti privítal "širšie a dôkladnejšie angažovanie sa v nám najbližšom krízovom regióne - na Balkáne". Je to región veľmi blízko Slovenska - a preto musíme prioritne prispieť k jeho stabilizácii, myslí si šéf rezortu obrany. Prípadné posilnenie misií na Balkáne bude podľa neho znamenať prehodnotenie iných misií. "Sú to spojené nádoby. Slovensko si môže dovoliť udržiavať len istý počet vojakov v misiách," doplnil.

FOTO : SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V zavalenej dedine na Filipínach ukončili pátranie po živých
<< predchádzajúci článok
V Dháke sa dnes zrútila 5-podlažná budova

Fedor konzultuje návrh na zmenu mandátu pre vojakov v Iraku - diskusné fórum čitateľov