Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

04. júla 2014

Festival v K. Varoch uvedie svetové premiéry dvoch slovenských filmov



Scéna z filmu V tichu



Zdieľať
Scéna z filmu V tichu Foto: Youtube
Bratislava 4. júla (TASR) - V Karlových Varoch sa dnes začína 49. medzinárodný filmový festival. Slovenská kinematografia v ňom bude zastúpená v siedmich sekciách a v troch častiach Industry programu pre filmových profesionálov. TASR informovala Simona Nôtová zo Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Do Súťaže dokumentárnych filmov vybral programový tím festivalu dlhometrážny debut Comeback slovenského dokumentaristku Mira Rema, ktorý vstúpil do povedomia verejnosti ako študent bratislavskej VŠMU s krátkym filmom Arsy-Versy (2009). Jeho novinka Comeback na tému reintegrácie väzňov do spoločnosti sa odohráva v najstráženejšej slovenskej väznici v Ilave a kladie si otázku, či recidivisti dokážu začať odznova. "Chcel som spracovať tému ťažšieho kalibru. Od detstva som z vlaku a od ilavskej babky sledoval, čo je za múrmi basy, budila rešpekt. Vrátil som sa, aby som si splnil svoj detský sen," povedal o pozadí vzniku filmu Miro Remo. "Čakal som, že uvidím niečo, čo som ešte nevidel - a naozaj to bolo dobrodružné aj navzdory negatívnym emóciám, ktoré k téme recidívy patria," doplnil autor snímky, ktorú festival v Karlových Varoch uvedie vo svetovej premiére.


Vo svetovej premiére uvidia diváci aj hraný film V tichu, známy pod pôvodným názvom Denník Agáty Schindlerovej, ktorého na karlovarskom festivale čaká Zvláštne uvedenie. Majoritný slovensko-český film nakrútil režisér Zdeněk Jiráský. Mapuje v ňom osudy židovských hudobníkov, ktorých mená sa ocitli v Lexikóne Židov v hudbe z roku 1940 v Nemecku.



V ďalších sekciách festival premietne snímky, na ktorých sa Slovensko podieľalo ako minoritný koprodukčný partner. Medzinárodnú premiéru na MFF Karlove Vary zaznamená koprodukčný česko-slovensko-nemecký film Fair Play režisérky Andrey Sedláčkovej. Príbeh mladej športovkyne Anny v podaní slovenskej herečky Judit Bárdos rozpráva o dopingu v prostredí vrcholového športu v 80. rokoch. Vo Varoch je zaradený do Hlavnej súťaže.

Ako uviedla Simona Nôtová, ďalších päť minoritných koprodukcií premietne festival v nesúťažných sekciách. Svetovú premiéru bude mať na MFF Karlove Vary tragikomédia Rudolfa Havlíka Zejtra napořád. V programe je aj snímka Eugéniové režiséra Pavla Štingla v sekcii Dokumentárne filmy a prehľadová sekcia České filmy 2013 - 2014 premietne filmy Jako nikdy Zdeňka Tyca a Klauni Viktora Tauša. Do špeciálnej sekcie Návraty k prameňom je pri príležitosti udelenia Ceny FIAF režisérovi Janovi Švankmajerovi zaradená snímka Šílení (2005).

Na karlovarskom festivale predstavia i pripravované slovenské projekty

Slovenskí tvorcovia navštevujú karlovarský festival aj ako účastníci programu Film Industry. Prostredníctvom neho sa filmovým profesionálom predstavia pripravované projekty. Medzi nimi je Koza z dielne režiséra Ivana Ostrochovského a minoritné koprodukcie Malá z rybárne v réžii Jana Baleja a Červený pavúk poľského režiséra Marcina Koszałku, ktorý sa odohráva v 60. rokoch a sleduje príbeh masového vraha. V časti Docu Talents from the East sa bude prezentovať pripravovaný dokument Mareka Mackoviča Okhwan. Mission Impossible.

Tri projekty úspešných slovenských tvorcov sú zaradené aj do prezentácie českých a slovenských filmov Pitch & Feedback. Pred odborníkmi sa tak budú prezentovať pripravované filmy Erik Juraja Lehotského, Kerkár Martina Repku a film Miry Fornay Cook, F**k, Kill (Žaby bez jazyka). "Mira Fornay bude na karlovarskom festivale zároveň členkou Hlavnej poroty, v Porote FIPRESCI bude slovenským zástupcom filmový publicista Viliam Jablonický," dodala Simona Nôtová.

Festival potrvá do 12. júla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Richard Brautigan: V melónovom cukre
<< predchádzajúci článok
Herec Boris Farkaš oslavuje 60. narodeniny