Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. septembra 2009

Fico a Bajnai si dnes vyskúšajú, či si vedia porozumieť



AKTUALIZOVANÉ o 9:58 BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) – Predsedovia vlád Slovenska a Maďarska dnes budú rokovať v maďarskom prihraničnom meste Szécsény. Robert Fico a Gordon Bajnai sa pokúsia upokojiť stále napätejšie vzťahy. ...



Zdieľať
AKTUALIZOVANÉ o 9:58 BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) – Predsedovia vlád Slovenska a Maďarska dnes budú rokovať v maďarskom prihraničnom meste Szécsény. Robert Fico a Gordon Bajnai sa pokúsia upokojiť stále napätejšie vzťahy. Maďarsko chce hovoriť predovšetkým o slovenskej novele jazykového zákona, ktorá začala platiť tento mesiac a o nedávnom zákaze vstupu maďarskému prezidentovi na Slovensko. Slovensko opakuje, že jazykový zákon nemá dôvod zmeniť ani pod maďarským tlakom. Cestu Lászlóa Sólyoma do Komárna v deň výročia okupácie vojskami Varšavskej zmluvy naďalej považuje za provokáciu.


Bajnai napriek tomu verí, že sa mu s Ficom podarí znova vybudovať dôveru medzi krajinami. Európa by rada videla, že sa Maďarsko a Slovensko správajú ako dve vyspelé európske krajiny, ktoré rešpektujú konvencie o ochrane menšín, a nie ako dve malé deti, ktoré sa hašteria na pieskovisku a utekajú pred vychovávateľkou, povedal v predvečer stretnutia pre maďarskú televíziu TV2.

Slovensko-maďarské vzťahy však dlhodobo zaťažujú aj ďalšie problémy, ako prípad Hedvigy Malinovej, učebnice pre maďarskú menšinu, zásah na futbalovom štadióne v Dunajskej Strede a predovšetkým účasť Slovenskej národnej strany (SNS) vo vláde Roberta Fica. Slovenská republika Budapešti vyčíta okrem dlhodobého postoja k slovenskej menšine bezprecedentnú protislovenskú kampaň v poslednom období a Fórum poslancov Karpatskej kotliny, ktoré sa ako poradný orgán parlamentu schádza v Budapešti aj tento týždeň.

O komplikovaných vzťahoch hovorí aj nízka frekvencia oficiálnych návštev. Podľa protokolu má teraz navštíviť premiér SR Maďarsko, pozvanie však Budapešť neuzavrela termínom. Predbežný júnový toto leto zablokovalo prijatie novely jazykového zákona. Slovenský premiér bol oficiálne v Budapešti naposledy v roku 2001, keď sa zišiel Mikuláš Dzurinda s Viktorom Orbánom.

Maďarského premiéra pozval slovenský oficiálne na Slovensko v októbri 2007, napokon sa stretli len pracovne v Komárne v novembri 2008. Schôdzka sa skončila bezvýsledne, keď Ficova vláda napokon zamietla všetky návrhy a požiadavky vlády Ferenca Gyurcsánya.

Maďarsko oficiálne schôdzky odmietalo pre účasť nacionalistickej SNS vo vláde, pridal sa jazykový zákon. Aj dnešné rokovanie predsedov vlád je len pracovné. Vyhradili si naň jednu hodinu. Predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Pál Csáky si od neho veľa nesľubuje. "Nevidím politickú vôľu na Slovensku zmeniť súčasnú politiku a urobiť korekcie... Niečo sa tam možno dorokuje. Osud toho, čo sa dorokuje, je nejasný, pretože pán Fico sa vráti do Bratislavy a bude chápať pravdepodobne inak tie dohody, ako sa to stalo už viackrát doteraz," povedal pre SITA.


Väčšina Maďarov si praje, aby sa Slovensko ospravedlnilo




Drvivá väčšina Maďarov podporila rozhodnutie premiéra Gordona Bajnaia rokovať so svojim slovenským kolegom Robertom Ficom, prajú si však aj, aby sa Bratislava ospravedlnila za to, že slovenské úrady nepovolili prezidentovi Lászlovi Sólyomovi vstup na územie Slovenskej republiky. Podľa prieskumu podporuje stretnutie Bajnaia s Ficom 87 percent Maďarov a 83 percent susedov dúfa, že sa Slovensko ospravedlní. Názory respondentov, ktoré prinieslo štvrtkové vydanie denníka Nepszabadsag, sa v závislosti na sympatiách k politickým stranám nelíšia.



Maďari dúfajú, že sa premiérom podarí dohodnúť sa na spolupráci v boji proti radikálnemu nacionalizmu. Vedenia krajín by mali podľa nich vytvoriť komisiu zostavenú s významných osobností a vydať knihu o spoločnej histórii. Obyvatelia Maďarska si ďalej prajú, aby sa rozvinula cestná infraštruktúra medzi oboma krajinami, uvádzajú výsledky



Takmer 71 percent respondentov súhlasí s tvrdením, že slovenský jazykový zákon "je namierený najmä proti Maďarom" a väčšina odsúdila krok Slovenska, ktoré 21. augusta zamietlo maďarskému prezidentovi vstup do krajiny.



Premiéri Bajnai a Fico prerokujú v prihraničnej obci najmä otázky spojené s úpravou slovenského zákona o štátnom jazyku v súlade s normami Európskej únie. Dôležitou témou bude aj problém rastúceho vplyvu antisemitizmu, protirómskeho extrémizmu a xenofóbnych tendencií v oboch krajinách.



SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ďalšími 26 projektmi pomôžeme v 11 krajinách
<< predchádzajúci článok
Galbavý chce paušálne náhrady pre všetkých pedagógov

Fico a Bajnai si dnes vyskúšajú, či si vedia porozumieť - diskusné fórum čitateľov

Minden draga visza Római Birodolmat10.9. 15:39:52