Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. apríla 2024

Fico a Susko sa zahrávajú s ohňom, Matovičove hnutie žiada zvolať výbor pre kontrolu na Najvyššom súde (video)Hnutie Slovensko chce zvolať výbor, na ktorom by minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) vysvetlil kontrolu naZdieľať
25.4.2024 (SITA.sk) - Hnutie Slovensko chce zvolať výbor, na ktorom by minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) vysvetlil kontrolu na Najvyššom súde (NS) SR. Ako hnutie uviedlo, predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) útočí na nezávislé súdy a ohradilo sa voči útokom.


Situáciu hnutie Slovensko vníma ako kritickú a kroky premiéra pokladá za neprípustný útok na jeden z pilierov demokracie, ktorým je nezávislosť súdnej moci.

Chcú sa zbaviť sudcov


„Vláda Roberta Fica sa zbavila nepohodlných vyšetrovateľov, potom prokurátorov a teraz sa chce zbaviť aj sudcov. Už v minulosti Fico vyzýval na disciplinárne stíhanie v prípade konkrétnych sudcov," pripomenulo hnutie.

Poslanec Gábor Grendel (poslanecký klub Slovensko) zdôraznil, že vyžiadanie si kompletnej databázy z NS SR je spôsob, akým sa chcú pomstiť konkrétnym sudcom.

„Fico a Susko sa zahrávajú s ohňom, pretože používajú metódy na hrane zákona a môžu sa tak dopustiť trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa," dodal Grendel.

Fico útočí na súd


Poslanec Ľubomír Galko (klub Slovensko) dodal, že každý zamestnanec je povinný odmietnuť splniť pokyny svojich nadriadených v prípade, že sú v rozpore so zákonom.

„Vyzývame zamestnancov ministerstva spravodlivosti, aby sa nenechali zneužiť na túto perfídnu hru premiéra a ministra spravodlivosti," vyhlásil Galko.

Hnutie pripomenulo, že Fico útočí na súd, ktorý rozhodol o právoplatnom odsúdení Dušana Kováčika a bude rozhodovať o vine Tibora Gašpara, o vine Norberta Bödöra a o trestne stíhaných poradcoch Fica.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nezákonné lovenie dôkazov


Poslankyňa Veronika Remišová (Za ľudí) sa vyjadrila, že počínanie predsedu vlády je zastrašovaním nezávislých sudcov.

„Vtrhnúť na najvyšší súd a žiadať si všetky spisy za ostatných desať rokov je neprípustná nezákonná praktika lovenia dôkazov,“ upozornila Remišová.

Hnutie Slovensko súčasne vyzvalo generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby dbal na dodržiavanie zákonnosti a bol všímavý k vyhrážkam výkonnej moci smerom k tej súdnej. Vyzvali ho, aby sa postavil proti útokom na nezávislé súdnictvo.

Ide o zastrašovanie


„Občania si musia dobre uvedomiť, čo znamená toto zastrašovanie vo vzťahu k súdnej moci. Fico a jeho kumpáni, ktorí majú len slabú parlamentnú väčšinu, si dovoľujú veci, ktoré si dovoľujú diktátori v poslednom štádiu racionálneho myslenia,“ uzavrela Remišová.

Podľa slov predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), NS SR odmietol sprístupniť rezortu spravodlivosti údaje z elektronickej podateľne, cez ktorú sú prideľované súdne spisy. Ako Fico spresnil, predmetom kontroly bolo prideľovanie spisov senátu Juraja Klimenta v predchádzajúcich rokoch.

Kontrola na najvyššom súde


Šikuta ubezpečil širokú, právnickú a politickú verejnosť, že pokiaľ ide o prideľovanie spisov na NS SR, tak je všetko v poriadku, pretože sú prideľované podľa pravidiel transparentnosti. Predseda NS SR vysvetlil, že situácia, o ktorej hovoril premiér, bola v skutočnosti veľmi neštandardná a arogantná.

„24. apríla sme ráno obdržali niečo po 9:00 email od MS SR, ktoré nám oznámilo, že príde, prakticky ihneď o 10:00, vykonať na najvyššom súde kontrolu. My sme sa absolútne profesionálne vysporiadali s týmto neštandardným stavom a prijali sme štvorčlennú inšpekčnú delegáciu z MS SR na pôde NS SR," uviedol Šikuta a pokračoval, že keď im predložili poverovacie listiny na vykonanie kontroly, tak boli veľmi všeobecné.

„Po rozhovore s členmi previerkovej komisie sme sa dozvedeli, že nám prišli zobrať kompletnú databázu celého informačného systému všetkých súdnych spisov evidovaných v súdnom manažmente," dodal Šikuta s tým, že to v konečnom dôsledku ani nebola kontrola.


Zdroj: SITA.sk - Fico a Susko sa zahrávajú s ohňom, Matovičove hnutie žiada zvolať výbor pre kontrolu na Najvyššom súde (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ukrajinci zničili na fronte ruský systém Buk-M1, nestihol vypáliť ani jednu raketu
<< predchádzajúci článok
Pre meškanie pomoci Ukrajine môžu mať rakety ATACMS slabší účinok, Rusi sa zrejme na ne pripravili