Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. augusta 2007

Fico chce doviezť z Ukrajiny dve až štyri TWh elektriny



Slovensko by mohlo od roku 2009 doviezť z Ukrajiny počas nasledujúcich desiatich rokov dve až štyri terawatthodiny (TWh) elektrickej energie. Uviedol to premiér Robert Fico po utorkovom bilaterálnom ...



Zdieľať

BRATISLAVA 29. augusta (SITA) - Slovensko by mohlo od roku 2009 doviezť z Ukrajiny počas nasledujúcich desiatich rokov dve až štyri terawatthodiny (TWh) elektrickej energie. Uviedol to premiér Robert Fico po utorkovom bilaterálnom rokovaní s predsedom ukrajinskej vlády Viktorom Janukovyčom. Podľa premiéra však v súčasnosti nie sú vytvorené technické predpoklady na vývoz a dovoz takéhoto objemu elektrickej energie. Ukrajinský premiér ponúkol slovenskej strane konkrétny návrh na účasť Slovenska na výstavbe a vlastníctve špeciálnych technických zariadení na území Ukrajiny, ktoré by takýto prenos elektrickej energie umožňovali. Príslušní rezortní ministri z oboch krajín budú teraz takýto návrh spracovávať. S konkrétnymi návrhmi zmlúv sa budú slovenská a ukrajinská vláda v krátkom čase zaoberať.

Jednou z možností, ako by sa mohol zvýšiť dovoz ukrajinskej elektriny na Slovensko, by bolo prepojenie ukrajinskej prenosovej siete so slovenskou v rámci projektu európskej energetickej sústavy UCTE. Uviedli to v marci na stretnutí s novinármi predstavitelia spoločnosti Slovenská elektrizačná a prenosová sústava, a.s. (SEPS). Ide o projekt, ktorým by sa synchrónne prepojili siete Ukrajiny a Moldavska a sčasti aj Ruska s následným prepojením prostredníctvom jednosmerných spojok na sústavu krajín Európskej únie. Záujem o toto prepojenie však majú aj iné krajiny, ako napríklad Maďarsko. Realizáciou tohto projektu by sa vytvorila akási "virtuálna elektráreň", ktorou by sa mohli pokrývať potreby východného Slovenska. Cez toto prepojenie by mohlo na Slovensko prúdiť 500 až 600 megawattov (MW) elektrickej energie. Náklady na projekt by sa mali pohybovať na úrovni 3 mld. až 5 mld. Sk, hradili by ich však predovšetkým obchodné spoločnosti, ktoré by s dovážanou elektrinou obchodovali. Na strane samotnej slovenskej prenosovej sústavy by náklady boli rádovo nižšie na úrovni niekoľkých desiatok miliónov nevyhnutných na dotiahnutie siete k ukrajinskej hranici.

V súčasnosti má Slovensko s Ukrajinou jedno prepojenie prenosovej sústavy, dovoz elektriny cez tento kanál je však obmedzený kapacitou tepelnej elektrárne na ukrajinskej strane, ako aj potrebami tamojšieho trhu. Cez tento kanál podľa SEPS tak na Slovensko prúdi len 50 až 100 MW elektriny.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Taliban prepustil už 12 juhokórejských rukojemníkov
<< predchádzajúci článok
Od septembra informácie z katastra na internete bezplatne