Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. apríla 2011

Fico chce ponechať právnych čakateľov na prokuratúre



Sprava: Podpredseda NR SR Robert Fico, prvý namestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý a predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin (vľavo) počas medzinárodného workshopu predstaviteľov zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci o ...



Zdieľať
robert fico Sprava: Podpredseda NR SR Robert Fico, prvý namestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý a predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin (vľavo) počas medzinárodného workshopu predstaviteľov zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci o aktuálnych otázkach postavenia prokuratúry, ktorý zorganizovala Generálna prokuratúra SR. BratislavaFoto: SITA/Ľudovít Vaniher BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) - Ponechať funkciu právneho čakateľa prokuratúry navrhujú poslanci opozičnej strany Smer-SD v novele zákona o prokuratúre, ktorú dnes predložili do parlamentu. „Chceme rozšíriť jeho účasť na vybavovaní aktuálnej agendy,“ povedal predseda Smeru-SD Robert Fico na medzinárodnom workshope o prokuratúre. Podľa ich návrhu by popri čakateľovi mal existovať aj asistent prokurátora, čo Fico zdôvodnil vytváraním rovnakých podmienok ako v súdnictve. Vládna novela prináša návrh na zrušenie inštitútu právneho čakateľa, ktorého má nahradiť asistent. Zrušenie čakateľov súvisí aj s otváraním výberových konaní na prokurátorov širšiemu okruhu záujemcov, aby sa tam dostali tí najlepší.


Novela, s ktorou prichádza Fico a jeho kolegovia, počíta aj so zmenou spôsobu vydávania záväzných stanovísk pre jednotné uplatňovanie zákonov a ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov pre všetkých prokurátorov pri súčasnej eliminácii rizík politického zasahovania do činnosti prokuratúry. Fico vysvetlil, že navrhujú upraviť vydávanie záväzných stanovísk generálnym prokurátorom aj na základe podnetu prezidenta, parlamentu, vlády, či ministerstiev. "Rešpektujeme, že môžu prísť takéto podnety, ale nech je to generálny prokurátor, ktorý bude dávať v rámci tejto hierarchickej štruktúry konkrétne pokyny,“ uviedol Fico.

Záväzné pokyny pre prokurátorov podľa návrhu vládnej novely môže vydávať ministerka spravodlivosti, ale len na základe rozhodnutia komisie, v ktorej má mať paritné zastúpenie prokuratúra a ministerstvo. „To znamená, že bez prokuratúry záväzné stanovisko nebude,“ povedala štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková.

Fico v jeho novele chce spresniť výkon kontrolných činností parlamentu vo vzťahu k prokuratúre. „Ak je to národná rada, ktorá volí generálneho prokurátora, ktorý potom ide na vymenovanie k pánovi prezidentovi, predovšetkým národná rada by mala mať spresnené kontrolné mechanizmy,“ vysvetľoval. Podľa neho bude potrebné ustanoviť novú právnu úpravu, týkajúcu sa hodnotenia prokurátorov a zaviesť skupinu opatrení, súvisiacu s podávaním a zverejňovaním výpisov z písomných osvedčení a majetkových priznaní prokurátorov. Posilniť by sa mali niektoré motivačné prvky vo vzťahu k prokurátorom.

Podľa novely Smeru by sa mali ustanoviť nové pravidlá na kreovanie disciplinárnej komisie. „Je tu návrh zrušiť odvolaciu disciplinárnu komisiu na konanie a rozhodovanie o disciplinárnej zodpovednosti prokurátorov a oprávnenie rozhodovať o opravnom prostriedku proti rozhodnutiu disciplinárnej komisie priznať súdu,“ povedal Fico. Vo svojom návrhu chcú precizovať úpravu náhrady škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím prokurátora alebo jeho nesprávnym úradným postupom Rieši aj rozšírenie povinnosti zverejňovať a sprístupňovať informácie o činnosti prokuratúry, pričom sa vychádza z infozákona. Do pôsobnosti krajskej prokuratúry navrhujú doplniť úlohu raz za rok predkladať zastupiteľstvu samosprávneho kraja informáciu o stave zákonnosti v samosprávnom kraji.

Kolíková dnes reagovala aj na kritiku niektorých ustanovení vládnej novely. Pripomenula, že vo výberových komisiách prokurátorov chcú vytvoriť priestor na to, aby ich nevyberali len prokurátori. Síce v komisiách budú aj nominanti parlamentu a ministerstva spravodlivosti, ale pri výbere má prokuratúra zásadné právo návrhy vetovať. „Podľa nás to posilní status prokurátora,“ myslí si Kolíková. Oprávnenie ministra spravodlivosti na podanie návrhu na disciplinárne konanie voči každému prokurátorovi, aj generálnemu, považuje Kolíková za vyriešenie absurdnej situácie. Na generálneho prokurátora by musel návrh totiž v podstate podať on sám. Po novom by to mohol urobiť minister spravodlivosti alebo ombudsman. Obhajovala aj navrhovanú možnosť, aby do disciplinárnych komisií mohli vstúpiť zástupcovia iných zložiek moci.

Na margo navrhovaného zákazu vydávania negatívnych pokynov nadriadených prokurátorom Kolíková poznamenala, že preberajú to, čo už platí na Špeciálnej prokuratúre. „Posilní sa procesná nezávislosť prokurátora,“ povedala. Podľa Kolíkovej priamy nadriadený bude môcť naďalej dať pokyn, ak napríklad bude zjavné, že v danom prípade nie je na mieste začať trestné stíhanie. Nebude to ale môcť urobiť generálny prokurátor.


Zľava: Poslanci NR SR za stranu Most-Híd Péter Vörös, Edita Pfundtner, Ivan Švejna a Igor SidorFoto: SITA/Jozef Jakubčo Niektorí koaliční poslanci majú pripomienky k novele

V radoch koaličných poslancov sú pripomienky k vládnej novele zákona o prokuratúre a súvisiacich zákonov. Poslankyňa za Most-Híd Edita Pfundtner uviedla, že jej strana už v prvom čítaní zákona v parlamente avizovala určité výhrady, pričom chcú predložiť aj niektoré vylepšenia návrhu, ktorý majú na stole. „Mám osobne problém s ingerenciou ministra spravodlivosti, pokiaľ ide o záväzné stanoviská,“ povedala Pfundtner. Záväzné stanoviská by pritom mohol minister vyniesť len na základe záverov komisie, v ktorej má mať paritné zastúpenie ministerstvo a generálna prokuratúra. „My nesúhlasíme s tým, aby to bol minister spravodlivosti, ale aby to bol generálny prokurátor,“ uviedla Pfundtner.

Poslankyni chýba širšia diskusia zo strany výkonnej moci s prokurátormi. „Keď mi bolo avizované, že dostaneme takýto návrh, ktorý by sa mal dotýkať systému a fungovania prokuratúry, tak som čakala väčšiu zmenu, možno širšiu zmenu s tým, že do tej práce sa aktívnejšie už v predprípravnej fáze zapojí prokuratúra,“ povedala poslankyňa. Budúci týždeň majú stretnutie s ministerkou spravodlivosti a tam jej majú svoje pripomienky predložiť.

„My sme otvorení aj v rámci parlamentu diskusii aj prípadným zmenám,“ reagovala štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková.

Poslanec Kamil Krnáč zo SaS predloží pozmeňovacie návrhy k vládnej novele, ktorý už má prediskutovaný s predkladateľmi zákona. „Ide hlavne o zlepšenie transparentnosti a nezávislosti,“ charakterizoval svoje návrhy Krnáč. Ako príklad uviedol snahu zmeniť súčasné pravidlo, že prokurátor môže podriadenému bez zdôvodnenia odňať spis, čo nepovažuje za prípustné. Podľa poslanca má byť spis odňatý so zdôvodnením a aby bol ten dôvod verejnosti známy. Jeho návrhy však zásadne nemenia trend, ktorý vládna novela prináša.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na beatifikáciu pocestuje Gašparovič s Figeľom a Hrušovským
<< predchádzajúci článok
Do Prešova mieria vďaka Honeywellu ďalší dvaja investori