Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. apríla 2013

Fico chce svojho prokurátora za každú cenu, tvrdí Žitňanská



Premiér Robert Fico sa rozhodol, že chce svojho generálneho prokurátora za každú cenu, vyslovila sa predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucia Žitňanská potom, ako vláda navrhla prerokovať ...



Zdieľať
lucia zitnanska BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico sa rozhodol, že chce svojho generálneho prokurátora za každú cenu, vyslovila sa predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucia Žitňanská potom, ako vláda navrhla prerokovať novelu zákona o organizácii Ústavného súdu SR v skrátenom legislatívnom konaní.


Premiér podľa Procházku lepšie popiera svoje slová ako kľukuje

V Smere-SD sa podľa nezaradeného poslanca Radoslava Procházku "zjavne rozbehla vnútrostranícka súťaž o to, kto rýchlejšie a horšie poprie svoje slová. Pán premiér túto disciplínu zvláda ešte lepšie ako polokľuky".

Ako uviedol Prochádza na margo skráteného konania o novele zákona o organizácii Ústavného súdu SR, nebolo pripomienkové konanie, nebola legislatívna rada vlády a nebude ani riadne konanie v parlamente.

Premiér pred týždňom po schválení návrhu vo vláde povedal, že novela pôjde na riadnu chôdzu národnej rady a nebudú o nej rokovať v skrátenom konaní. Dnes vláda skrátené konanie schválila.

"Právny štát má dva základné piliere - všeobecnosť a zákaz spätného pôsobenia. Vláde sa tu darí porušiť obidva zákazy naraz. Upravuje individuálnu vec a upravuje ju so spätnou pôsobnosťou. To je definícia opaku právneho štátu," vysvetlil na margo novely Procházka.

Nezaradený poslanec súhlasí s myšlienkou poslanca Smeru-SD Antona Martvoňa, podľa ktorého by o spore medzi prezidentom Ivanom Gašparovičom a kandidátom na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša mohlo rozhodovať všetkých 13 sudcov ústavného súdu v pléne a nie iba trojčlenný senát, ako to predpokladá vládny návrh. "To je riešenie, ktoré nevyžaduje žiadny zásah do zákona, to je presne to, čo hovorím dlhé týždne. Ústavný súd má nástroje, aby vec vyriešil vlastnými silami. V ústavnom štáte platí deľba moci, nemá opodstatnenie, aby vláda zasahovala, ak to vie ústavný súd vyriešiť sám," dodal Procházka. "Tým, že sa vláda rozhodla schváliť skrátené legislatívne konanie v tejto veci, ide pre mňa o signál, že Robert Fico sa kauzu Čentéš rozhodol uzavrieť veľmi rýchlo a to za hocijakú cenu. Je mu jedno, že prijatím novely sa zvýši šanca Jozefa Čentéša uspieť na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu," uviedla na brífingu Žitňanská.

Poslankyňa za SDKÚ-DS vidí analógiu medzi Čentéšom a prípadom Františka Gauliedera z čias tretej vlády Vladimíra Mečiara.

"Ak parlament zvolí generálneho prokurátora v réžii Smeru a Čentéšovi o rok, o dva možno prisúdi štrasburský súd odškodné, bude to podobné ako v kauze Gaulieder. Pretože odškodné síce Čentéš dostane, ako ho dostal bývalý poslanec Gaulieder. Ale to samozrejme doktorovi Čentéšovi nenahradí to, že už nikde nebude môcť byť generálnym prokurátorom tak, ako sa Gaulieder nestal naspäť poslancom," vysvetlila Žitňanská. Podľa nej ide o politické rozhodnutie Smeru-SD, ktoré je súčasťou dlhodobého politického zápasu o generálnu prokuratúru.

Strany Ľudovej platformy po prípadnom schválení návrhu napadnú novelu na ústavnom súde. Žitňanská konštatovala, že podpisy začne zbierať už dnes, identický postoj k návrhu prezentoval aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár. "Nemienime asistovať pri schvaľovaní tohto zákona. Myslím si, že nemá význam zúčastniť sa na hlasovaní. Oni sú rozhodnutí a my to odmietame," povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

Vláda podľa neho skráteným konaním k návrhu, ako aj samotným zákonom vstúpila na cestu odbúrania základných demokratických hodnôt na Slovensku. "Vláda znásilňuje spravodlivosť a zabezpečuje to, aby bol za generálneho prokurátora čo najskôr zvolený kandidát Smeru. Toto s demokraciou nemá nič spoločné a proti tomu budeme protestovať," doplnil Bugár.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa prieskumu Európanov stále výrazne ovplyvňuje kríza
<< predchádzajúci článok
Taliansko nemôže meniť rozpočtové ciele, ktoré stanovila EÚ