Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. februára 2010

FICO: Funkčnosť ÚVO má zabezpečiť zmena zákona



Funkčnosť Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorého šéfovi Bélovi Angyalovi vyprší onedlho mandát, by sa mala zabezpečiť zmenou legislatívy. ...



Zdieľať
Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 22. februára (WEBNOVINY) - Funkčnosť Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorého šéfovi Bélovi Angyalovi vyprší onedlho mandát, by sa mala zabezpečiť zmenou legislatívy. Potvrdil to dnes premiér Robert Fico. "Urobme zmenu zákona a počkajme na výsledky volieb. Tá vládna koalícia, ktorá bude pri moci, nikto nevie, ktorá to bude, tá nech zabezpečí opozičných predstaviteľov na ÚVO. Ja to považujem za korektné riešenie," dodal Fico. Premiér si nemyslí, že by sa muselo ísť cestou skráteného legislatívne konanie. "Pokiaľ mám dobrú informáciu, je v druhom a treťom čítaní zákon, do ktorého sa dá formou poslaneckého návrhu vstúpiť a takouto formou to urobiť," dodal premiér a zopakoval, že post predsedu úradu patrí opozícii.

Angyalovi končí päťročné funkčné obdobie 10. marca. Nového kandidáta vymenúva vláda. Opozičné strany SDKÚ-DS, SMK a KDH minulý týždeň požiadali premiéra Fica, aby vláda vymenovala za nového predsedu Úradu pre verejné obstarávanie nominanta opozície.

Transparency International Slovensko žiada otvorenú súťaž na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie

Transparency International Slovensko (TIS) navrhuje vyberať predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) v otvorenom výberovom konaní, v rámci ktorého sa bude vyžadovať od potenciálnych záujemcov aj odborná znalosť v odbore. Záujemcovia by mali predložiť odbornej aj laickej verejnosti projekty s víziou vedenia úradu na najbližších päť rokov. "TIS nesúhlasí s politickou nomináciou, či už koaličnou alebo opozičnou," konštatuje Transparency International Slovensko vo vyhlásení, podpísanom Gabrielom Šípošom, Pavlom Nechalom a Emíliou Beblavou. Doterajšie skúsenosti sú podľa nich dôkazom, že takého nominácie vedú k slabému výkonu úradu a k účelovým argumentom, ako opozičná kontrola funguje či nefunguje.

Podľa názoru Transparency International Slovensko v posledných štyroch rokoch nebádať v oblasti verejného obstarávania obmedzenie korupcie, skôr naopak. "Zlepšenie nevníma ani laická verejnosť – stále zhruba tri štvrtiny občanov si myslí, že pri obstarávaní vo verejnom sektore dochádza ku korupcii často alebo takmer vždy," tvrdí TIS. Ročne sa pritom cez verejný sektor obstaráva v objeme zhruba päť miliárd eur. Transparency International Slovensko v tejto súvislosti navrhuje pätnásť opatrení na obmedzenie korupcie pri verejných súťažiach. Úrad by sa mal zasadiť za prehľadnosť legislatívy a zvýšenie objemu verejných informácií o tendroch – od ponúk uchádzačov po hodnotiace tabuľky a zápisnice z práce výberových komisií. Povinné elektronické aukcie by tiež pomohli zvýšiť transparentnosť obstarávania.

Transparency International Slovensko navrhuje, aby obstarávateľ zaviedol register zmlúv verejne dostupný na internetovej stránke. Podmienkou platnosti zmluvy by malo byť jej zverejnenie na internetovej stránke obstarávateľa. Každý verejný obstarávateľ a obstarávateľ by mal zaviesť a svojej internetovej stránke profil verejného obstarávateľa/obstarávateľa s detailnými informáciami o zákazkách i výbere víťaza. Na budovanie elektronizácie verejného obstarávania verejným sektorom na Slovensku navrhuje Transparency International Slovensko vyčleniť verejné zdroje z operačného programu OPIS. Ako dodáva, každý verejný obstarávateľ a obstarávateľ by mal povinne zaviesť elektronické aukcie na obstarávanie tovarov a služieb.

Organizácia žiada, aby zákon o verejnom obstarávaní obsahoval aj princípy verejného obstarávania, tak, ako ich uvádzajú Smernice Európskej únie. Mal by zaviesť i povinnosť posudzovať výsledok verejného obstarávania podľa zákonnosti v kombinácii s dosiahnutým výsledkom. TIS navrhuje legislatívne posilniť súťažné aspekty rokovacieho konania bez zverejnenia a so zverejnením. Zákonom o verejnom obstarávaní má umožniť prítomnosť pozorovateľom na vyhodnocovaní ponúk s tým, že nebudú mať hlasovacie právo a nemusia mať odbornú prax v oblasti verejného obstarávania. Podrobné vyhodnocovanie verejného obstarávania by malo byť zakotvené i vo výročnej správe Úradu pre verejné obstarávanie.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Spievanie môže obnoviť činnosť mozgu po mŕtvici
<< predchádzajúci článok
Daňovákom nefungoval portál, sankcie nebudú