Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. marca 2011

FICO: Koalícia protiústavne vytvára štátne zastupiteľstvo



Dostať prokuratúru a súdy pod plnú politickú kontrolu súčasnej vládnej koalície je jedinou podstatou novely zákona o ...



Zdieľať
poslanci Rokovanie 16. schôdze NR SR. Bratislava, 22. marec 2011.Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 22. marca (WEBNOVINY) - Dostať prokuratúru a súdy pod plnú politickú kontrolu súčasnej vládnej koalície je jedinou podstatou novely zákona o prokuratúre z ministerstva spravodlivosti.


V parlamentnej rozprave k návrhu novely to vyhlásil predseda Smeru-SD Robert Fico. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská normou podľa neho ruší ústavnú podstatu nezávislého postavenia prokuratúry a šéfovi rezortu spravodlivosti dáva oprávnenia riadiť Generálnu prokuratúru. „Je to protiústavné vytvorenie štátneho zastupiteľstva,“ zdôraznil Fico.

Predseda Smeru-SD kritizoval aj plánovanú verejnú voľbu generálneho prokurátora, ktorú označil za nedemokratickú. Ak sa jeho strana po najbližších parlamentných voľbách stane súčasťou vládnej koalície, nebude podľa neho rešpektovať generálneho prokurátora zvoleného vo verejnej voľbe.


FICO: "Odsúdili ste nezávislú prokuratúru na trest zániku"

Novelu zákona o prokuratúre označil za „šialenstvo.“ Ako Fico tvrdí, vládnej koalícii nejde o nič iné, iba o výmenu všetkých okresných a krajských prokurátorov s cieľom dosiahnuť stav, keď „podobne ako na súdoch budú aj na prokuratúre robiť iba nominanti koalície." Fico je presvedčený, že polícia, súdy a prokuratúra majú vláde slúžiť na kriminalizáciu opozície. Podpredseda NR SR Robert Fico (uprostred) počas rokovania 16. schôdze NR SR. Bratislava, 22. marec 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

„To, čo robíte, vážená pani ministerka, na súdoch a v prokuratúre, je obyčajná normalizácia, a nie demokratizácia súdnictva a prokuratúry,“ vyhlásil. Žitňanská podľa Fica celú svoju činnosť sústredila na hľadanie odpovede na jedinú otázku - Čo s Harabinom.

Ako tvrdí, šéfka justície nerieši skutočné problémy a venuje sa politikárčeniu. „Odsúdili ste nezávislú prokuratúru na trest zániku v jej neprítomnosti,“ adresoval Žitňanskej, ktorá sa podľa neho bojí argumentov.


Podľa Žitňanskej má koalícia silný mandát od ľudí

Na zmeny v justícii a na prokuratúre má podľa Žitňanskej súčasná koalícia silný mandát od ľudí. „Som presvedčená, že to, že ste zverili spravodlivosť Vladimírovi Mečiarovi a Štefanovi Harabinovi, vám prehralo voľby,“ reagovala na kritiku expremiéra. Ako zdôraznila, Fico sa nemôže zbaviť zodpovednosti za zlo, ktoré na ministerstve napáchali za jeho vlády. Návrhom zákona o prokuratúre, o ktorom rokuje plénum v prvom čítaní, chce koalícia zlepšiť fungovanie prokuratúry.

Prokurátori by sa po novom už nemali obsadzovať vymenovaním generálnym prokurátorom, ale výberovými konaniami. Výberové konania majú byť vždy verejné, rovnako ako žiadosti uchádzačov, voči ktorým bude môcť ktokoľvek vzniesť výhrady. Návrh znemožňuje ukladanie tzv. negatívnych pokynov v trestných aj v civilných veciach. Zásadnou novinkou má byť zverejňovanie a sprístupňovanie rozhodnutí prokuratúry na internete, teda uznesení, ktorými sa skončilo trestné stíhanie. Návrhom zákona sa tiež zavádza inštitút asistenta prokurátora, čo má vytvoriť predpoklady pre odbremenenie prokurátorov.


"Politické kádrovanie á la 50. roky"

O politickú kontrolu nad súdnictvom sa podľa poslancov Smeru-SD usiluje ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) prostredníctvom novely zákona o sudcoch a prísediacich. Poslanci najsilnejšej opozičnej strany Róbert Madej aj Andrej Kolesík dnes v pléne kritizovali predovšetkým snahu o zrušenie inštitútu justičných čakateľov a zavedenie výberových konaní na sudcov. „Väčšinu vo výberových komisiách budú mať predstavitelia iných mocí ako súdnej. Dvaja z piatich budú menovaní ministerkou spravodlivosti, jeden bude volený parlamentom,“ ilustroval Madej.Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabín a ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská. Ilustračné foto. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Podľa Madeja sa koalícia neprimerane usiluje zasiahnuť do kompetencií súdnej moci a preto v prípade neakceptovania prezidentových pripomienok avizoval podanie novely na Ústavný súd SR. Madej namieta, že okrem zásahu do nezávislosti sudcov a súdnictva je novela retroaktívna, pretože justičným čakateľom odníma legálne nadobudnuté práva.

Kolesík sa nazdáva, že dôvod na zrušenie pozícií justičných čakateľov je „politické kádrovanie á la 50. roky“. Zdôraznil, že vo všetkých právnických povolaniach je bežné, že si vychovávajú svojich nástupcov, či už prostredníctvom čakateľov alebo koncipientov.

Kamil Krnáč (SaS) Madejovi oponoval, že nezávislosť a samoregulácia súdnictva sa neosvedčila. „Súdnictvo sa ocitlo v pozícii tínedžera, ktorého sme pustili na párty a urobil nám hanbu,“ povedal v pléne. Prezident pri vrátení novely vo februári pripomenul, že jej schválením Národná rada SR novelizovala zákon, ktorý ešte nebol súčasťou platného právneho poriadku. Parlament novelu schválil 11. februára, ale predchádzajúca novela bola uverejnená v zbierke zákonov až 16. februára 2011.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poslanci prehlasovali prezidenta, súdni čakatelia skončia
<< predchádzajúci článok
GAZA: Hamás protestuje proti výučbe holokaustu na školách