Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. januára 2009

Fico označil korunu za úspešnú a pri rozlúčke jej poďakoval



Príbeh slovenskej koruny bol podľa premiéra Roberta Fica úspešný. Týmito slovami zhodnotil 16 rokov existencie samostatnej slovenskej meny vo štvrtok počas príhovoru na slávnostnom podujatí Dovidenia ...



Zdieľať
BRATISLAVA 8. januára (WEBNOVINY) - Príbeh slovenskej koruny bol podľa premiéra Roberta Fica úspešný. Týmito slovami zhodnotil 16 rokov existencie samostatnej slovenskej meny vo štvrtok počas príhovoru na slávnostnom podujatí Dovidenia koruna, vitaj euro. Zároveň však za mimoriadny výkon a nepopierateľný úspech premiér označil zavedenie eura od 1. januára 2009. Slávnostné podujatie v Slovenskom národnom divadle za účasti domácich aj zahraničných hostí bolo zorganizované ako oficiálne privítanie euromeny na Slovensku a zároveň ako rozlúčka so slovenskou korunou. Tá oficiálne skončí v obehu 16. januára 2009. "Lúčime sa so slovenskou korunou s prejavom veľkej vďaky,“ konštatoval Robert Fico.


Slovensku k zavedeniu eura pogratuloval aj predseda vlády Českej republiky Mirek Topolánek. Slovensko si týmto krokom podľa jeho slov splnilo svoj sen. "Nech ich Slováci majú vo vrecku čo najviac,“ povedal Topolánek. Slovensko by sa však podľa neho nemalo uspokojiť len so zavedením eura. Rovnako Slovensku k zavedeniu novej meny pogratulovali vo svojich príhovoroch aj predstavitelia Malty, Maďarska, Cypru, Slovinska, Rakúska či Poľska.

Slovensko by sa nemalo uspokojiť len so zavedením eura ako novej spoločnej meny. Ďalšie štrukturálne reformy na Slovensku aj po prijatí eura označil za potrebné predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Podľa jeho slov je spoločná európska mena aj o spoločnej zodpovednosti. Euro Slovensko včleňuje do jednej z najväčších svetových ekonomík, pričom ho podľa prezidenta Európskej centrálnej banky (ECB) Jeana-Clauda Tricheta pomôže ochrániť aj pred niektorými vplyvmi turbulencií na medzinárodných finančných trhoch. Nová spoločná euromena však aj podľa Tricheta nie je dôvodom na ukončenie ďalších aktivít. Poukázal pritom na dôležitosť predovšetkým dôslednej realizácie rozpočtovej politiky. Slovensko by sa taktiež malo zamerať aj na zlepšenie fungovania trhu práce, či upevnenie podnikateľského prostredia s cieľom podporiť rast produktivity práce. Prezident ECB zároveň označil prijatie eura v ktorejkoľvek európskej krajine za historický moment.

Podľa Fica sa Slovensko napriek spoločnej euromene v Európe nestratí. "Ako rýchlo pôjdeme dopredu, závisí od nás všetkých,“ konštatoval v príhovore prezident SR Ivan Gašparovič. Ako dodal, euro bude prínosom nielen pre ekonomiku, ale aj pre geopolitické postavenie Slovenska. "Nech nám nová mena prinesie viac radostí ako starostí,“ uzavrel Gašparovič.

Na rozlúčke so slovenskou korunou sa okrem troch slovenských najvyšších ústavných činiteľov, teda prezidenta, premiéra a predsedu NR SR Pavla Pašku, zúčastnili aj poslanci NR SR a členovia vlády. Na podujatí boli prítomní aj predstavitelia krajín, ktoré vstúpili do eurozóny v rokoch 2007 a 2008. Do Bratislavy pri tejto príležitosti zavítali aj predsedovia vlád susedných členských krajín EÚ – Rakúska, Česka, Poľska a Maďarska.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V budapeštianskej škole údajne vraždil prepustený strážnik
<< predchádzajúci článok
Európa sa snaží prispôsobiť výpadku plynu z Ruska