Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. júla 2013

Fico rozhodol, že pracujúcim matkám zostane rodičovskéPracujúce ženy budú mať aj naďalej nárok na poberanie rodičovského príspevku. Na pondelkovom brífingu to uviedol premiér Robert Fico. "Zostáva právna úprava v takej podobe, v akej ...Zdieľať
mama dieta varenie kuchyna jedlo BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) - Pracujúce ženy budú mať aj naďalej nárok na poberanie rodičovského príspevku. Na pondelkovom brífingu to uviedol premiér Robert Fico.


"Zostáva právna úprava v takej podobe, v akej je," povedal. Rezort práce a sociálnych vecí pritom minulý týždeň predložil legislatívny návrh, podľa ktorého by štát rodičovský príspevok nevyplácal pracujúcim matkám.

"Pokiaľ ide o úvahy, ktoré vznikajú na ministerstvách, beriem to ako tímy, ktoré pripravujú rôzne podklady," tvrdí predseda vlády. Následne sa však podľa neho nesie politická zodpovednosť. "Nebudeme konsolidovať na úkor sociálnej oblasti a toto posolstvo bude platiť," zdôraznil premiér.

Vláda podľa Fica analyzovala všetky možnosti, ako hľadať zdroje aj v sociálnej oblasti a to, či kabinet môže na sociálnej oblasti založiť časť konsolidácie verejných financií.

"Po tejto analýze môžem skonštatovať, že sociálny systém neumožňuje žiadny priestor na konsolidáciu verejných financií," povedal.


Premiér konsolidáciu pripustil

Ak sa podľa Fica budú uskutočnovať v najbližšom období konsolidačné opatrenia, nepôjdu na úkor sociálnej oblasti.

Kabinet však podľa neho zvažuje možnosť obnoviť dve úrovne rodičovského príspevku tak, aby vyššiu dávku dostávali matky, ktoré pred nástupom na materskú dovolenku pracovali.

Pripustil, že vláda nakoniec zachová súčasnú právnu úpravu, podľa ktorej všetky matky dostávajú rovnakú výšku rodičovského príspevku bez ohľadu na to, či pred pôrodom pracovali alebo nie.

Rezort práce však chce obnoviť poskytovanie rodičovského príspevku vo vyššej sume tým rodičom, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali a platili príspevky na nemocenské poistenie.

Ak matka pred narodením dieťaťa nepracovala a preto nezískala nárok na materskú dávku, jej rodičovský príspevok klesne zo súčasných 199,6 eura na 160 eur.

Matka, ktorá pred pôrodom pracovala a má preto nárok na materskú dávku, bude dostávať vyšší príspevok, ktorý dosiahne 260 eur. Rodičovský príspevok vo vyššej sume navrhuje ministerstvo poskytovať do dvoch rokov veku dieťaťa.


Štát neusporí

Vyšší rodičovský príspevok pre ženy, ktoré boli pred pôrodom nemocensky poistené a získali nárok na materskú dávku, zaviedla bývalá ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová.

Od začiatku roka 2010 vyšší rodičovský príspevok dosahoval 256 eur a nižšia suma bola na úrovni 164,22 eura.

Bývalý minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál od začiatku roka 2011 zaviedol jednotnú výšku príspevku v sume 190,1 eura pre všetky matky. Súčasne však Mihál umožnil, aby rodičovský príspevok dostávali aj pracujúce matky.

Poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) inicioval hromadnú pripomienku proti návrhu ministerstva práce, ktorý by okrem iného zaviedol zrušenie vyplácania rodičovského príspevku pracujúcim ženám. Návrh by podľa neho umelo udržiaval matky v situácii, keď by boli tri roky bez pracovnej praxe.

Pre rodiča, ktorý pracuje na pravidelný úväzok, je podľa Beblavého rodičovský príspevok potrebný na pokrytie nákladov na starostlivosť o dieťa, keďže bezplatná alebo nízkonákladová starostlivosť o deti do troch rokov neexistuje.

"Uvedený návrh zároveň nepredstavuje žiadnu úsporu pre štátny rozpočet, keďže za nepracujúcich rodičov malých detí štát platí napríklad do Sociálnej poisťovne na ich budúce dôchodky a nemá príjem z odvodov a daní," uviedol Beblavý.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Jednu z obetí pádu lietadla mohli usmrtiť záchranári
<< predchádzajúci článok
Rodinná dráma pri Leviciach, opitý muž dvakrát bodol brata