Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. februára 2018

FICO:Slovensko ani V4 myšlienku lídrov volebných kandidátok nepodporiaNa snímke predseda vlády SR Robert Fico.Zdieľať
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico. Foto: TASR/Dano Veselský
Brusel 23. februára (TASR) - Slovensko a ani Vyšehradská štvorka (V4) ako celok nepodporujú myšlienku lídrov volebných kandidátok, z ktorých by mal vzísť nástupca súčasného predsedu Európskej komisie (EK) Jeana-Clauda Junckera. Uviedol to v piatok v Bruseli predseda vlády SR Robert Fico po pracovnom stretnutí krajín V4, ktoré sa konalo krátko pred začiatkom neformálneho summitu EÚ.


"Ja nemám vôbec dôvod podporovať myšlienku takzvaného kandidáta politickej strany, pretože šéfom Komisie musí byť človek, ktorý bude spolupracovať so všetkými premiérmi a prezidentmi v rámci Európskej rady a asi nie je celkom správne, že si ho potom vyberie nejaká politická skupina a potom ho ponúka takejto zostave," povedal Fico

"Veľmi správne povedali premiéri a prezidenti - chceme mať viac vplyvu pri výbere predsedu Európskej komisie," konštatoval predseda slovenskej vlády, pričom narážal na štvrtkové stretnutie predsedov vlád a prezidentov iniciovaného belgickým premiérom.

Jean-Claude Juncker bol v roku 2014 vymenovaný do funkcie ako líder volebnej kandidátky Európskej ľudovej strany, ktorá získala najviac hlasov vo voľbách do EP. Európska komisia je tejto metóde naklonená. Časť zástupcov Európskej rady však vidí v tomto systéme priveľa straníckej politiky a chcú sa vrátiť k pôvodnej voľbe šéfa EK z vlastných radov.

Na neformálnom zasadnutí Európskej rady za účasti šéfov štátov a vlád 27 členských krajín EÚ sa budú podľa Fica rozoberať inštitucionálne a rozpočtové otázky vzhľadom na dopady odchodu Spojeného kráľovstva z Únie.

Jednou z tém, o ktorých budú politici diskutovať, je zloženie Európskeho parlamentu po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. V tejto súvislosti sa budú zaoberať pobrexitové zníženie počtu poslaneckých kresiel v EP zo 751 na 705.

Osobitná spravodajkyňa TASR Zuzana Ďuricová

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Irán pozastavil všetky lety stroja typu ATR-72
<< predchádzajúci článok
Výrobca nákladných áut Tatra ponúka šrotovné

FICO:Slovensko ani V4 myšlienku lídrov volebných kandidátok nepodporia - diskusné fórum čitateľov