Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. júna 2012

Ficova vláda zvýši sporiteľom poplatky v druhom pilieriSporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čaká nielen zníženie príspevkov zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy, ale aj zvýšenie poplatkov pre dôchodkové správcovské spoločnosti. Na ...Zdieľať
dochodcovia BRATISLAVA 26. júna  - Sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čaká nielen zníženie príspevkov zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy, ale aj zvýšenie poplatkov pre dôchodkové správcovské spoločnosti.


Na tlačovej besede to oznámil štátny tajomník ministerstva práce a sociálnych vecí Jozef Burian.

Súčasná výška poplatku za správu dôchodkového fondu vo výške 0,3 % ročne z čistej hodnoty majetku zostane len v garantovanom fonde, v negarantovaných fondoch sa tento poplatok zvýši dvojnásobne na 0,6 % z čistej hodnoty majetku sporiteľa.

Zvýši sa tiež poplatok za zhodnotenie majetku, a to z terajších 5,6 % zo zhodnotenia na 10 % zo zhodnotenia penzijných úspor. "Ak zvýšia dôchodkové spoločnosti výnosnosť, dostanú viac," povedal Burian.

K 4-percentnému príspevku do druhého piliera si budú môcť sporitelia doplácať ďalšie dve percentá z vlastného čistého príjmu. Tieto dve percentá štát daňovo zvýhodní, keďže si o túto sumu bude môcť sporiteľ znížiť základ dane. Podľa Buriana túto možnosť využije možno 15 až 20 percent sporiteľov.

Vláda Roberta Fica tiež zruší automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera s možnosťou výstupu do 2 rokov od vstupu a namiesto toho zavedie dobrovoľný vstup pre mladých ľudí. V druhom pilieri budú namiesto súčasných štyroch fondov povinne len dva, a to jeden garantovaný a jeden negarantovaný. Existencia zvyšných dvoch fondov bude na zvážení dôchodkových spoločností.
 

čítajte tiež : Nechcem platiť viac na facebooku

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Floridu ničila búrka Debby, tornádo zabíjalo
<< predchádzajúci článok
Súd s trnavskými piťovcami pokračuje, vinu hádžu na svedka

Ficova vláda zvýši sporiteľom poplatky v druhom pilieri - diskusné fórum čitateľov