Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. apríla 2011

FIGEĽ: Koalícia dorieši občianstvo po jazyku menšín



KDH spolu s koalíciou bude podľa predsedu strany Jána Figeľa cez vládu a parlament na situáciu ...



Zdieľať
jan figel Predseda KDH Ján Figeľ nesúhlasí so súčasným maďarským nacionalizmom.Foto: SITA/Diana ČernákováBRATISLAVA 6. apríla (WEBNOVINY) - KDH spolu s koalíciou bude podľa predsedu strany Jána Figeľa cez vládu a parlament na situáciu okolo dvojakého občianstva, ktoré udeľuje Maďarská republika, účinne reagovať hneď po doriešení zákona o jazyku národnostných menšín.


Ako uviedol Figeľ dnes pre agentúru SITA, skôr na normálnych zasadnutiach parlamentu a nie pri mimoriadnych rokovaniach potrebujeme postupne riešiť tieto otvorené otázky.

„Jedna z nich je prebiehajúca legislatíva alebo legislatívny proces o jazykoch národnostných menšín a ďalšou otázkou samozrejme je a bude úprava zákona o štátnom občianstve tak, aby na jednej strane eliminoval nežiaduce účinky predchádzajúcej úpravy a na druhej veľmi jasne zavádzal poriadok alebo postuloval právo, ktoré charakterizuje občianstvo ako jedinečný vzťah medzi štátom a občanom. Myslím, že tieto veľké témy pri dostatku dobrej vôle, ale aj odvahy a rozvahy zvládneme,“ uviedol Figeľ.

Podľa Figeľa dianie u našich južných susedov je znovu v dominancii ako keby veľkých historických tém a rieši ich neeurópskym prístupom, ale skôr takým typickým maďarským alebo karpatským. „To znamená, snaží sa zjednocovať národ nie tým, že sme spoločne vstúpili do EÚ a ocitáme sa v jednom veľkom priestore, kde je možná mobilita, spolužitie a zdieľanie základných hodnôt, ale vytvára štátoprávne väzby ponad hranice na báze pôvodu alebo etnického rozmeru. Ak by takýto príklad bol sledovaný ďalšími krajinami, tak tu budeme mať veľkosrbské, veľkoalbánske, veľkorumunské alebo iné pokušenie,“ zdôraznil Figeľ.




Kombinácie ponad hranice

Práve Slovensko svojím charakterom, etnickým zložením, ale aj doterajšou skúsenosťou by malo podľa predsedu KDH potvrdiť, že vieme svoje témy, záujmy, problémy riešiť doma a zároveň v spoločnej Európe. „To znamená menšinovú problematiku riešiť tak, aby sa menšiny u nás necítili cudzincami. Aby napríklad maďarská menšina mohla riešiť svoje záujmy, ale aj rozvoj kultúrny, edukačný alebo celkový v rámci ústavy a zákonov SR. Diskusia o týchto záležitostiach, ale aj praktické konkrétne riešenia sú potrebné. Nie je pre to potrebná mimoriadna schôdza,“ uviedol Figeľ.

Práve to, že dnes máme na Slovensku koalíciu, v ktorej je aj menšinová strana, je podľa Figeľa potvrdením, že národnostné menšiny na Slovensku sú súčasťou zodpovednosti za politiku a správu vecí verejných. „To je vždy lepšia odpoveď, ako nejaké kombinácie ponad hranice. Respektíve demokracia a účasť na moci je viac ako najrôznejšie formy autonómie alebo nejakého vyčleňovania,“ dodal.


Nacionalizmus ako zámienka
Ilustračné foto. Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
Maďarský nacionalizmus má podľa Figeľa svoje etapy tak, ako iné nacionalizmy a teraz ako keby chcel prekryť napríklad výrazné hospodárske a sociálne problémy, ktorými Maďarsko prechádza v posledných rokoch. „Nie je to dobré, lebo v podstate sa každodenné problémy ľudí neriešia, ale touto témou akoby prekrývajú a odsúvajú v skutočnosti na vedľajšiu koľaj.

Nie je to dobré pre Maďarsko a nie je to dobré ani pre EÚ, ktorej teraz susedná krajina predsedá,“ povedal. Príkladom je napríklad téma dvojakého občianstva, ktoré sa historicky v dnešnom návrhu spája s obdobím uhorských dejín.

„To je ako keby návrat do minulosti, nie cesta do budúcnosti. Veľa z týchto návrhov ako keby chcelo prekonávať trianonskú traumu. Pre nás rok 1918 bol prekonaním nielen prvej svetovej vojny, ale aj všetkých dovtedajších negatívnych skúseností už či s absolutizmom počas Rakúsko-Uhorska alebo ťažkými silnými vlnami maďarizácie.


Cesta do minulosti

Pre nás to bol prechod do slobodnejších a perspektívnejších demokratických pomerov bývalého Československa. Revanš druhej svetovej vojny bol návratom, krvavým pokusom o zvrat na tejto ceste k európskej perspektíve a následne 40 rokov komunistickej totality. Ale spoločná Európa je veľmi konkrétnym a účinným spôsobom prekonávania historických tráum alebo pokušení o revanš. A má odpoveď aj na tému občianstva,“ vyhlásil.

Mnohé ďalšie, čo dnes zamýšľa alebo ponúka maďarská vláda, nás vedie podľa Figeľa skôr do minulosti, z ktorej sa treba poučiť. „Vnímam to kriticky, ale zároveň so zodpovednosťou, že na Slovensku je konštruktívna odpoveď aj na tieto témy a pokušenia. A po druhé, že ju treba hľadať na spoločnej pôde. Predpokladám, že takáto jurisdikcia, ktorá na báze etnickej chce dávať výnimočné oprávnenia, dokonca volebné právo občanom iných štátov, môže narušiť práve princípy, na ktorých sa zrodila EÚ,“ dodal Figeľ.

Všetky správy z rokovania poslancov o novele zákona používania jazykov pre menšiny:

Po pýche prichádza pád, varoval koalíciu Fico

Apponyi sa obracia v hrobe, od radosti, vyhlásil Maďarič

Jazyky menšín vyvolávajú podľa Hrušovského zbytočné vášne

Smer chce poznať zámery vlády s Orbánovým Maďarskom

Novela o jazykoch menšín súvisí podľa Jarjabka s rokom 1993

Slota podľa Matoviča opľul ústavu

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podtatranská hydina žaluje štát o milióny
<< predchádzajúci článok
Kúpte si knihu na Martinus.sk a stanete sa Dobrým anjelom