Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. februára 2014

Fiktívne firmy dlhujú ČR miliardy, Babiš chce obnoviť finančnú políciu



V Českej republike je medzi osemdesiatkou najväčších dlžníkov dane z pridanej hodnoty (DPH) viac ako polovica tzv. fiktívnych firiem, s prázdnymi schránkami.



Zdieľať
Praha 3. februára (TASR) - V Českej republike je medzi osemdesiatkou najväčších dlžníkov dane z pridanej hodnoty (DPH) viac ako polovica tzv. fiktívnych firiem, s prázdnymi schránkami.

Foto: TASR/AP

Vlani tieto firmy nezaplatili dane za takmer 16 miliárd korún (581,82 milióna eur). Podľa českého Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) predstavujú najväčší problém pri vymáhaní daňových nedoplatkov. Minister financií Andrej Babiš chce preto obnoviť finančnú políciu. Uviedli to na svojej internetovej stránke ihned.cz Hospodářské noviny.

Fiktívne firmy na svojej oficiálnej adrese nesídlia, s ich vedením sa nedá skontaktovať a štátu dlhujú miliardy na daniach, najmä na DPH. Firmy, ktoré sú v skutočnosti prázdnymi schránkami, predstavujú podľa NKÚ hlavný problém pri vymáhaní daňových nedoplatkov. Kontrolóri zistili, že z osemdesiatky najväčších dlžníkov DPH v Česku je viac než polovica, presnejšie 45 fiktívnych firiem, ktoré k vlaňajšiemu aprílu nezaplatili dane za takmer 16 miliárd Kč. A tieto peniaze už štátna pokladnica zrejme nikdy neuvidí.

"Zvyčajne ide o účelovo založené firmy, ktorých životnosť je veľmi krátka," povedala Jitka Ježková z tlačového oddelenia Generálneho finančného riaditeľstva. "Nemajú žiadny majetok, čo ovplyvňuje aj možnosť daň vymáhať," dodala.

Českým finančným úradom sa síce darí odhaľovať viac daňových podvodov, ale nedarí sa im nezaplatené dane získať. Výška nezaplatených daní preto stúpa a podľa kontrolórov celková suma už dosiahla takmer 135 miliárd Kč. Samotná DPH sa na nej podieľa zhruba dvoma tretinami. V rokoch 2010 až 2012 vzrástli nedoplatky na DPH o viac než 25 miliárd Kč.

Firmy sa plateniu vyhýbajú rôznymi spôsobmi. Niektoré menia svoje sídlo tak často, že nie je možné začať proti nim konanie. Alebo zakladatelia zadlžených spoločností jednoducho ich činnosť ukončia, zanechajú po sebe neuhradenú daň a založia si nový podnik v rovnakom odbore.

Podvodom mala zabrániť zmena živnostenského zákona, ktorá funguje od vlaňajšieho októbra. Človek z vedenia firmy, ktorá pre daňové dlhy prišla o živnostenské oprávnenie, nemôže tri roky podnikať v rovnakom odbore. Podľa Ježkovej ale táto zmena mieri len na živnosti, ktoré pred začiatkom podnikania potrebujú súhlas štátu.

"Ide teda len veľmi obmedzenú časť trhu, problém s bezkontaktnými firmami to nerieši," dodala.

Nový minister financií Babiš v súvislosti s daňovými únikmi v relácii ČT otázky Václava Moravca vyhlásil, že by rád obnovil finančnú políciu, ktorú v roku 2006 zrušil vtedajší minister vnútra Ivan Langer.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
P. FREŠO: Slováci majú právo vedieť, kto sa nabalil na emisnej kauze
<< predchádzajúci článok
Mafiánsky boss Jegorov nemá pas, no rád by prišiel na súd