Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

04. marca 2017

Film Baba z ľadu je aj o kríze rodiny. Hlavnú úlohu hrá Z. KronerováNa snímke herečka Zuzana Kronerová počas tlačovej konferencie po novinárskej projekcii filmu Baba z ľadu, ktorý slávnostne otvorí Medzinárodný filmový festival filmových klubov Febiofest, 2. marca 2017 v Bratislave.Zdieľať
Na snímke herečka Zuzana Kronerová počas tlačovej konferencie po novinárskej projekcii filmu Baba z ľadu, ktorý slávnostne otvorí Medzinárodný filmový festival filmových klubov Febiofest, 2. marca 2017 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian
Bratislava 4. marca (TASR) - Nielen tému otužovania a milostného príbehu šesťdesiatnikov prináša na plátna slovenských kín nový film českého režiséra Bohdana Slámu Baba z ľadu. V koprodukčnej česko-slovensko-francúzskej snímke v hlavnej úlohe s režisérovou dvornou herečkou Zuzanou Kronerovou sú prítomné aj ďalšie témy, ktoré môžu osloviť slovenského diváka. "Zaujala ma explikácia, ktorú Bohdan Sláma napísal k scenáru. V synopse som si prečítala, a to sa mi zdalo veľmi dôležité a prínosné, že sa málo hovorí o týraní starých ľudí vlastnou rodinou, vlastnými deťmi, vnúčatami alebo kríze rodiny," uviedla v rozhovore pre TASR Zuzana Kronerová s tým, že vo svojej práci vždy hľadá zmysel. Nebolo to inak ani v prípade nového filmu Baba z ľadu, ktorý 2. marca vstúpil do slovenských kín.


"Zdalo sa mi veľmi dôležité hovoriť o tom," podčiarkla k zaujímavému príbehu, v ktorom sa jej ovdovená Hana ocitá "v studenom pancieri". "Akoby bola zakliata vo svojom stereotype a nemohúcnosti niečo zmeniť, žiť vlastný život. Ona slúži svojim deťom, myslí si, že je spokojná, ale je vlastne týraná," poznamenala na margo postavy, ktorá oddane slúži svojim infantilným synom a ich manželkám. Vďaka stretnutiu s otužilcom Broňom je Hana schopná od základu zmeniť svoj život, nájsť si cestu k introvertnému vnukovi a oslobodiť sa od nezdravého obskakovania svojich synáčikov.Z dlhodobo chladného rodinného ovzdušia jej pomôže uniknúť až komunita otužilcov a hlavne svojrázny chlapík Broňa jej ukáže, že sa dá žiť aj slobodne. "Synov spoluvychovala nie veľmi dobre. Tie vzťahy sú pokazené, je to aj o kríze rodiny a o tom dnes treba veľmi, veľmi hovoriť," podčiarkuje Kronerová. Jej filmová Hana sa začína meniť práve počas otužovania. "Najprv je zakliata, potom si začne postupne uvedomovať samú seba, je k sebe kritická a vidí inými očami aj svoje deti. Oslobodí sa a tým má aj lepší vzťah k rodine a vnúčikovi, ktorý je tam veľmi dôležitou postavou," vysvetľuje herečka, ktorá musela pre túto postavu podstúpiť aktívny otužilecký tréning. Vo filme skutočne vstupuje nielen do ľadovej Vltavy. "Čo sa týka studenej vody, mala som hrôzu, zľakla som sa. Keď som už vedela, že budem hrať hlavnú postavu, lebo pôvodne som mala hrať vedľajšiu rolu, zľakla som sa, že o tú úlohu prídem, dokonca som režisérovi navrhovala, aby ma obliekli do neoprénu vo farbe ľudskej pokožky," smeje sa herečka, ktorá dnes otužovanie vidí úplne inými očami a dokonca pri tomto športe zostala.

"Dúfam, že na tento film príde veľa nielen českých, ale aj slovenských divákov, na tom mi veľmi záleží. A dúfam, že bude odkazom pre ženy a mužov nielen môjho veku a starších, ale pre všetkých - vnukov, deti, dospelých, rodičov. Pre všetkých je to odkaz - všímajte si jeden druhého, majte sa radi a počúvajte jeden druhého," uzavrela Zuzana Kronerová. V snímke Baba z ľadu sa spolu so slovenskou herečkou filmovému publiku predstavia jej českí kolegovia Pavel Nový, Václav Neužil, Tatiana Vilhelmová, Petra Špalková, Marek Daniel, Alena Mihulová, Daniel Vízek a ďalší.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Záhorí pokračuje výsadba stromov, zabránia nárazom vtákov do vedení
<< predchádzajúci článok
Výstavu 60 políc Juraja Čuteka v Danubiane predĺžia o týždeň

Film Baba z ľadu je aj o kríze rodiny. Hlavnú úlohu hrá Z. Kronerová - diskusné fórum čitateľov