Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. februára 2013

Finančnej gramotnosti sa dá naučiť



Rozumieť peniazom je zručnosť, ktorá sa dá naučiť. Dôležité je vedieť základné princípy a byť dôsledný. Marek Andrejčák zo spoločnosti Salve Finance radí už niekoľko rokov, ako rozumne ...



Zdieľať
salve finance logo BRATISLAVA 28. februára (WBN/PR) - Rozumieť peniazom je zručnosť, ktorá sa dá naučiť. Dôležité je vedieť základné princípy a byť dôsledný. Marek Andrejčák zo spoločnosti Salve Finance radí už niekoľko rokov, ako rozumne hospodáriť s finančnými prostriedkami.


Niektoré školy zaradili do vyučovacích osnov aj finančné vzdelávania, avšak drvivá väčšina obyvateľov Slovenska sa v škole túto zručnosť nenaučila. Marek Andrejčák hovorí: „Dobrá správa je, že sa dá naučiť finančnému plánovaniu a finančnej gramotnosti.“

Aktíva a pasíva
Prvý krok na ceste k dobrému riadeniu financií je poznať svoj rodinný rozpočet. Vedieť a poznať svoje aktíva a pasíva. Rozdiel medzi nimi je jednoduchý. „Aktívum je vlastne druh majetku, ktorý nejakým spôsobom zarába ďalšie peniaze,“ vysvetľuje Marek Andrejčák. Môže ísť napríklad o nehnuteľnosť, ktorá sa ďalej prenajíma, životné poistenie, cenné papiere a pod. Na druhej strane sú pasíva. Pasívum financie nezarába, skôr naopak, vyžaduje si ich. „Ide o výdaje na bývanie, stravy, záľuby, dovolenku, cestovanie a pod. Do tejto kategórie zaraďujeme aj pôžičky, úvery,“ vymenováva odborník zo spoločnosti Salve Finance. Aktíva a pasíva majú spoločnú vlastnosť. Každý, kto chce realizovať vlastné finančné sny, musí ich mať pod kontrolou.

Princíp 60, 20, 10 a 10
Marek Andrejčák pokračuje: „Existuje niekoľko princípov ako riadiť aktíva a pasíva. Odporúčam princíp: 60, 20, 10 a 10.“ 60% z príjmov radí Marek Andrejčák používať na životný štandard, t. j. na platenie bývania, stravy, oblečenia, cestovania, hobby, škola a pod. 20 % odporúča použiť na sebarozvoj alebo ich investovať do podnikania- spolupodnikania, takto si budovať budúce aktíva/príjmy. 10 % použiť na vytvorenie železnej rezervy, teda vytvoriť si nimi krátkodobé úspory a v prípade nepredvídateľných okolností ich použiť. A posledných 10 % investovať do dlhodobých úspor napr. životné poistenie, stavebné sporenie, dôchodkové sporenie. Je pravidlom, že nikto sa nestal bohatým čo všetko míňal. Samozrejme, ak príjmy nestačia na krytie výdavkov a vytvárania si aktív do budúcnosti je dôležité sa poobzerať po ďalšom príjme- privyrábania si. O finančnej nezávislosti skoro každý z nás sníva. Len ľudia zabudnú, že je potrebné na tom dlhodobo pracovať. Finančná nezávislosť nie je sen, je to rozhodnutie.

Salve Finance, a.s., je jednou z najväčších slovenských nezávislých spoločností poskytujúca sprostredkovanie finančných produktov a služieb. Salve Finance je špecialista na finančné zabezpečenie detí a rodiny, zabezpečenie dôchodku, bezpečné a výhodné vytváranie a zhodnocovanie úspor, zabezpečenie a skvalitnenie bývania a ochranu majetku pred rôznymi rizikami. Viac informácií na www.salvefinance.sk

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vlády západu a arabského sveta odsúdia dodávky zbraní Sýrii
<< predchádzajúci článok
Medziročná inflácia na Slovensku presiahla priemer EÚ